| Onlares a întrebat:

Cum au reusit egiptenii sa constuiasca piramidele fara tehnologie?

Răspuns Câştigător
| Ionutz_Leonard_1995 a răspuns:

Esti batut? Uite, ascultama.Cum au construit egiptenii piramidele?

Vechii egipteni au fost foarte şmecheri. Nu cred ca este cineva care să nu ştie că vechii egipteni au construit piramidele. Toata lumea se întreabă cum au făcut asta. Se presupune că la momentul respectiv nu aveau scripete şi nici scule din metale dure. Dar aveau cupru, nisip, funie, sârma şi lemn. Ah, şi mult curaj. Însă este ceva ce oamenii de stiinta din prezent scapă din vedere. Anume faptul că utilizând cuprul, funia, lemnul, dalta şi sârma, ar fi fost necesari circa cinci sute de ani pentru finalizarea unei piramide. Ceea ce este fals. Egiptenii au facut-o pentru un faraon în viaţă. Oricât de longevivi ar fi fost faraonii, nu trăiau cinci sute de ani.

Cum au construit egiptenii piramidele? Simplu. Le-au construit simplu, asta este raspunsul la întrebare. Lor li s-a parut o chestiune realizabilă. Noi încercăm să analizăm proiectele lor considerându-i primitivi. Lor li s-a părut simplu să le construiasca, ceea ce înseamnă că datele problemei se schimbă. Doar nu crezi că s-au întâlnit bătranii satului la un brainstorming scăldat în bere şi au decis că trebuie sa facă ceva ce nu se poate realiza. Când au luat decizia de a le construi ei ştiau foarte bine că se poate. Altfel nu le mai construiau. Nu?

Noi judecăm totul în prezent prin prisma celor care se află pe creasta evoluţiei. Dar poate că nu suntem tocmai în vârf. Poate că egiptenii aveau acum şase mii de ani cunoştinţe pe care noi încă nu le-am dobandit. Noi percepem energia ca sursă de putere a maşinilor. Dar energia poate să însemne şi altceva. Poate că ei înţelegeau şi manipulau energia pentru levitaţie, telechinetică sau magnetism. Sună destul de bizar, dar cum altfel s-ar fi apucat nişte primitivi înarmaţi cu ciocane să construiască la milimetru o piramidă pe care noi nu suntem siguri că o putem construi în prezent. Cu macarale, ciment, scripeţi, scule şi specialişti.

Granitul este una dintre cele mai dure roci. Egiptenii se distrau secţionând bucăţi de granit, le transportau pe zeci de kilometri, le ordonau la milimetru şi ştiau dimensiunile exacte la care fiecare bucată trebuia să fie tăiată. În pauza de masă mai dădeau o daltă la nasul Sfinxului, aşa pentru relaxare. Acest SF rezumă în mare explicaţia oamenilor de ştiinţă. Plauzibil? Sigur că da. Tu cum îţi explici construirea piramidelor? Eu sunt indecis. Dar sunt convins că le-a fost foarte uşor să le construiască!

Morala: Pe langă piramidele egiptene, moartea este o puştoaică. terog funda am stat ogramada ca sa scriu!

| TheTiger a răspuns (pentru Ionutz_Leonard_1995):

Ba n-ai stat :).La inceput si la sfarsit se vede ca ai scris tu (La mijloc, nu).
Cum se vede? Pai e scris prea bine gramatical, si e scris cu diacritice, iar ce ai scris tu e gresit gramatical, si nu e nici cu diacritice :)

"http://ianculescuhimself.ro/ganduri/cum-au-construit-egiptenii-piramidele" Macar nu mai mintii X(

11 răspunsuri:
| IancuSilviu a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=nxP46jWYglI

foloseau busteni spre exemplu ..vezi video

| RAY a răspuns:

Creierul uman este posibil de orice daca functioneaza corect, piramida se facea de la nasterea pana la moartea unui faron plus ca multe piramide erau refolosite unele piramide se faceau si in 3, 4 generati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost ajutati de prieteni.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Extraterestrii.

| NYK4u a răspuns:

Aveau cea mai avansata tehnologie: CREIERUL.

| LDCCristi a răspuns:

Varu sincer nimeni nu stie cum au reusit.erau asa de destepti ca nici acum nu se poate construii o piramida.cica i ajuta zeii nu stiu cum...

| DIVERGENT a răspuns:

Multi oameni sustin ca au fost ajutati de extraterestrii, dar eu nu stiu ce sa cred.
Modul de construcție[modificare]

Egiptenii antici au fost niște arhitecți deosebiți, având în vedere că în Egipt se află, astăzi, cel mai mare monument de piatră de pe Terra, și singura minune a lumii antice păstrate până azi, Piramida lui Keops. Studiile au relevat modul de construire: pe măsură ce piramida se înălța, în jurul ei, muncitorii făceau o rampă, pe care ridicau blocurile de piatră pe niște sănii de lemn. În felul acesta, ei puneau bloc după bloc, până ce piramida era terminată, apoi rampa era înlăturată, lăsând piramida singură, în toată splendoarea ei. Vârful piramidei este acoperit cu aur. Azi, în Egipt, doar puține piramide mai sunt întregi, din păcate. Constructia se facea cu ajutorul zeului Ra, cel mai important zeu, zeul Soarelui.Asa se credea, caci dupa fiecare piramida ridicata egiptenii isi aduceau aminte de RA care le lumina calea si tot asa li se parea ca varful este construit mai bine de Ra cu razele soarelui.[necesită citare]

Secretul piramidelor[modificare]

Egiptenii aveau puternice cunoștințe astronomice. S-a descoperit că toate piramidele de pe platoul Gizeh sunt aranjate exact ca o oglindă pe Pământ a constelației Orion. Egiptenii credeau că acolo este casa lui Osiris, zeul morților și al lumii de dincolo.

Egiptenii au creat standardele unei piramide clasice: un monument masiv cu o baza patrata si patru laturi care se unesc intr-un punct.

Piramidele de la Giza(Gizeh)
Motivele construirii piramidelor[modificare]

Motivele pentru care egiptenii au ales sa isi construiasca piramide cu varful ascutit sunt de natura religioasa. Zeul egiptean al soarelui, Ra, era considerat tatăl tuturor faraonilor. Despre acesta se spune ca s-a autocreat dintr-o movilă de pamant care avea forma unei piramide, dupa care i-a creat si pe ceilalti zei.

Speculații[modificare]

Timp de secole, misterul care inconjura piramidele a infierbantat spiritele in randul oamenilor de stiinta, dand nastere unor puternice controverse.

Din seria
Mitologia egipteană

Divinități
Isis, Osiris, Atum Ra, Amon, Seth, Horus
Listă de zei din mitologia egipteană

Ființe fabuloase
Apophis, Sfinx
Listă de ființe legendare din mitologia egipteană

Surse
Cartea morților; Cartea vacii divine

Temple
Abu Simbel, Abydos, Complexul Dendera, Karnak, Luxor, Ramesseum, Templul lui Hatsepsut, Templul lui Kom Ombo

Piramide
Piramida lui Keops, Piramida lui Kephren, Piramida lui Mikerinos, Piramida Roșie

Egiptologi
Listă de egiptologi

vizualizare • discuție • modificare

Pentru ca tehnica necesara construirii unor astfel de giganti este complexa, multi au sustinut ca piramidele au fost construite de extraterestri sau de catre egiptenii detinatori ai unei tehnologii avansate, care a fost pierduta cu vremea.

Construcția[modificare]

Donald Redford, profesor de studii clasice, sustine ca desi complicat, procesul construirii unor astfel de monumente nu este imposibil, chiar si pentru vremurile in care acestea au fost ridicate. Estimarile sugereaza ca pentru a construi Marea Piramida de la Giza sunt necesari intre 20 000 si 30 000 de muncitori, care vor termina monumentul in aproximativ 23 de ani. Conform spuselor lui Redford, faraonii incepeau constructia unei piramide in momentul urcarii pe tron. Acesta stabilea inca de la inceput membrii de baza ai echipei care aveau sa ii ridice mormantul, formata dintr-un architect, un inginer si un sef-constructor. Felul in care muncitorii egipteni taiau pietrele pentru a le folosi in constructii este inca subiect de studiu pentru cercetatori. Instrumentele folosite pentru modelarea materialelor mai putin dure au fost identificate, dar inca se mai incearca identificarea instrumentelor folosite pentru pietre dure, cum ar fi granitul sau dioritul. Forța oamenilor era de ajuns pentru a misca pietrele foarte grele, in proces intervenind si inventivitatea inginerilor, creatorii unor mini-sisteme menite sa usureze munca fizica a muncitorlor.Pe măsură ce piramida se înălța, în jurul ei, muncitorii făceau o rampă, pe care ridicau blocurile de piatră pe niste sănii de lemn. În felul acesta, ei puneau bloc după bloc, până ce piramida era terminată, apoi rampa era înlăturată, lăsând piramida singură, în toată splendoarea ei. Vârful piramidei este acoperit cu aur.

Scop[modificare]

Scopul acestor piramide era de a ingropa regii pentru a-i ajuta sa treaca în lumea de dincolo. Aceste piramide erau aranjate intr-un anumit mod astfel incat sa se reflecte Luna in acestea. Dar inainte de a fi ingropati in aceste morminte, erau imbodobiti cu bunuri de pret pentru ca Faraonii credeau ca vor invia in lumea de dincolo si trebuia sa aiba tot ce le trebuie. Egiptenii munceau din greu pentru a putea construi aceste piramide.
Pietrele din cariere erau transportate cu plutele pe Nil, apoi inălțate pe țărm cu ajutorul unor frânghii și pârghii.De aici erau târâte pe o rampă de sute de muncitori.În fața blocurilor se turna apă sau ulei, pentru a aluneca mai ușor.Un supraveghetor bătea din două plăci de lemn pentru a ritma efortul muncitorilor.
Vezi și[modificare]
Piramidele din Giza
Piramidele din China
Piramide nubiene

Legături externe[modificare]
Alinierea piramidelor egiptene nu este intamplatoare, 27 martie 2009, Descoperă
Cum au fost construite piramidele egiptene, 31 martie 2008, Acasă TV
O descoperire ISTORICĂ în EGIPT șochează lumea științifică internațională, 25 mai 2011, Gândul
Orasele subpamantene ale faraonilor, 16 martie 2011, Revista Magazin
De ce au încetat egiptenii să mai construiască piramide?, 13 mai 2013, Descoperă - sursa

[ascunde]

v • d • m
Piramidele egiptene

Vechiul Regat

A III-a dinastie

Piramida lui Djoser ·Piramida lui Sekhemkhet ·Piramida lui Khaba ·Piramida I de Lepsius ·Piramida de Athribis ·Piramida de Elephantine ·Piramida de Edfu ·Piramida de el-Kula ·Piramida de Ombos ·Piramida de Zawyet el-Maiyitin ·Piramida de Sinki

A IV-a dinastie

Piramida de Seila ·Piramida de Meidum ·Piramida Romboidală ·Piramida Roșie ·Piramida lui Kheops ·Piramida lui Djedefra ·Piramida lui Khafra ·Piramida de Baka ·Piramida lui Menkaura ·Mastaba el-Fara'un ·Piramida lui Khentkaus I ·Piramida L de Lepsius

A V-a dinastie

Piramida lui Userkaf ·Piramida lui Neferhetepes ·Piramida lui Sahure ·Piramida lui Neferirkare ·Piramida lui Khentkaus II ·Piramida neimplinită de Abusir ·Piramida lui Neferefre ·Piramida lui Nyuserre Ini ·Piramida XXIV de Lepsius ·Piramida XXV de Lepsius ·Piramida lui Menkauhor Kaiu ·Piramida lui Djedkare Isesi ·Piramida lui Unas

A VI-a dinastie

Piramida lui Teti ·Piramida lui Pepi I ·Piramida lui Merenre I ·Piramida lui Pepi II

Prima Perioadă
Intermediară

A VII-a dinastie până
a XVIII-a dinastie

Piramida lui Iti1 ·Piramida lui Neferkare III1 ·Piramida lui Qakare Ibi ·Piramida lui Khui ·Piramida lui Merikare1 ·Piramida lui Reherychefnakht

Regatul Mijlociu

A XII-a dinastie

Piramida lui Amenemhat I ·Piramida lui Sesostris I ·Piramida lui Amenemhat II ·Piramida lui Sesostris II ·Piramida lui Sesostris III ·Piramida lui Amenemhat III ·Piramida de Hawara ·Piramida lui Neferuptah2 ·Piramida anonimă de Dahshur ·Piramida sud de Mazghuna ·Piramida nord de Mazghuna

A doua Perioadă
Intermediară

A XIII-a dinastie

Piramida lui Ameny Qemau ·Piramida lui Khendjer ·Piramida neimplinită de Saqqara sud ·Piramida SAK S3 ·Piramida SAK S7 ·Piramida A de Dahshur sud ·Piramida B de Dahshur sud ·Piramida DAS 46 ·Piramida DAS 49 ·Piramida DAS 50 ·Piramida DAS 51 ·Piramida DAS 53 ·Piramida lui Aja-I

A XVII-a dinastie

Piramida lui Sobekemsaf I ·Piramida lui Sobekemsaf II ·Piramida lui Sekhemre-Wepmaat Intef ·Piramida lui Nubkheperre Intef ·Piramida lui Kamose

Noul Regat

A XVIII-a dinastie

Piramida lui Ahmose

| ADBadea a răspuns:

Buna intrebare.

| MovileanuMariaLaura a răspuns:

Au facut asta in sute sau chiar mii de ani! Erau foarte destepti ce crezi ca erau asa de naivi cum suntem noi? Noi (uni) nu pot trai fara tehnologia moderna

| mihnea167 a răspuns:

Din punctul meu de vedere este cel mai mare mister al omenirii.Un bloc de piatra are peste 10 tone, cum reuseau ei sa construiasca piramidele nu stiu, dar este o ipoteza privind extraterestrii. Un mister ca asta nu se va rezolva cred niciodata