| anonim_4396 a întrebat:

Cum calatoresc rachetele in spatiu, daca acesta ar fi complet vid?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Acum 2 ore | DragoStefaN a răspuns:
"Principiul acțiunii și reacțiunii - Issac Newton"

"Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează și el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune)"
________________________________________
Hmm...
Foarte aproape, dar nu asa, in sensul ca niciun "corp" NU "actioneaza asupra unui al doilea corp": racheta, satelit sau sonda.

E tot Newton, dar in schema se aplica legea conservarii impulsului si miscarea reactiva, prima, fiind o consecinta a celei de-a doua.
Revezi asadar notiuni despre Impulsul mecanic, a-II-a lege, si L.C.I.=M.R.
Pe foarte scurt:
Racheta se misca in sens opus vitezei gazelor evacuate prin arderea combustibilului, este Miscare Reactiva care nu are nevoie de actiune din exterior.
BlackFire a intrebat cum se desfasoara propulsia unor vehicule in vid...
- In stare de repaus relativ, viteza de miscare a unei sonde este 0, INSA, aceasta are o masa...
- Daca nu exista un impuls extern, (si in vid NU exista), o parte din masa sondei se va separa cu viteza, miscand-o pe aceasta. (jeturile propulsoarelor cu gaz pe care le vedeti prin filme ca deplaseaza sau repozitioneaza nava)
Rachetele cu combustibil lichid/solid procedeaza la fel, prin pierdere accelerata de masa (combustibil)+(rezervoare si trepte de motor aruncate) pana ajung la "prima viteza spatiala" (sunt trei, cu totul) si iese din campul gravitational al Pamantului.
Daca in vid nu se doreste o repozitionare a modulelor ramase din racheta cu ajutorul propulsoarelor pe gaz, ci continuarea calatoriei, se pornesc din nou motoarele cu ardere.
(E posibil ca cineva sa contra-atace cu un: "in vid nu arde nimic!")
Arde!
Combustibilul lichid (in principal, hidrogen), este amestecat cu oxigen, care permite arderea.
Si gata.
Mai scurt de atat... big grin

6 răspunsuri:
| DragoStefaN a răspuns:

Principiul acțiunii și reacțiunii - Issac Newton

Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează și el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune) de aceeași mărime și de aceeași direcție, dar de sens contrar.

| Darkmagic a răspuns (pentru DragoStefaN):

Acum 2 ore | DragoStefaN a răspuns:
"Principiul acțiunii și reacțiunii - Issac Newton"

"Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează și el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune)"
________________________________________
Hmm...
Foarte aproape, dar nu asa, in sensul ca niciun "corp" NU "actioneaza asupra unui al doilea corp": racheta, satelit sau sonda.

E tot Newton, dar in schema se aplica legea conservarii impulsului si miscarea reactiva, prima, fiind o consecinta a celei de-a doua.
Revezi asadar notiuni despre Impulsul mecanic, a-II-a lege, si L.C.I.=M.R.
Pe foarte scurt:
Racheta se misca in sens opus vitezei gazelor evacuate prin arderea combustibilului, este Miscare Reactiva care nu are nevoie de actiune din exterior.
BlackFire a intrebat cum se desfasoara propulsia unor vehicule in vid...
- In stare de repaus relativ, viteza de miscare a unei sonde este 0, INSA, aceasta are o masa...
- Daca nu exista un impuls extern, (si in vid NU exista), o parte din masa sondei se va separa cu viteza, miscand-o pe aceasta. (jeturile propulsoarelor cu gaz pe care le vedeti prin filme ca deplaseaza sau repozitioneaza nava)
Rachetele cu combustibil lichid/solid procedeaza la fel, prin pierdere accelerata de masa (combustibil)+(rezervoare si trepte de motor aruncate) pana ajung la "prima viteza spatiala" (sunt trei, cu totul) si iese din campul gravitational al Pamantului.
Daca in vid nu se doreste o repozitionare a modulelor ramase din racheta cu ajutorul propulsoarelor pe gaz, ci continuarea calatoriei, se pornesc din nou motoarele cu ardere.
(E posibil ca cineva sa contra-atace cu un: "in vid nu arde nimic!")
Arde!
Combustibilul lichid (in principal, hidrogen), este amestecat cu oxigen, care permite arderea.
Si gata.
Mai scurt de atat... big grin

| mihai69 a răspuns:

Cum adică?!? se deplasează, sub acțiunea forței motorului, din punctul A (de unde sunt lansate) spre punctul B (destinația). Din când în când, se aplică ușoare corecții ale cursului prin niște motoare auxiliare de manevră.
Nu e nimic complicat - mecanică pură.

| relian a răspuns:

Cum? Ai vazut o artificie aici pe Pamant? Exacy la fel se delpaseaza o racheta in spatiu.
Cu alte cuvinte racheta isi da suturi in fund singura si uite asa se poate deplasa laughing
Desfa o artificie din aia mai mare si vezi cum este construita,apoi o sa stii cum este construita si o racheta,este exact acelasi principiu.
Racheta are combustibil,are o camera de ardere,si un orificiu de evacuare a gazelor arse, dar mult mai mic, astfel ca marea forta a combustibililor arse apasa asupra rachetei, asupra peretilor camerei de ardere, vorbind asa mai popular.
Sa intelegi mai bine cauta pe Youtube ceva animatie, dar scrie in engleza asa gasesti sigur.Acolo sa vezi cum se deplaseaza o racheta si pe pamnt si in spatiu.
Rachetele militare la fel functioneaza pe acelasi principiu.
Deci racheta se deplaseaza impingandu'se singura, aia e tot.

| Steregoi a răspuns:

Daca in cosmos ar fi vid fara materie deloc propulsia ar fi imposibila. Exista un coeficient de frecare in vidul cosmic dar foart mic si neglijabil ce permite miscarea rectilinie si aproape uniforma. Pe parcursul calatoriei se manifesta forte de atractie gravitationala din spatiul interstelar ce imprima o deplasare usor accelerata catre zone cu gravitatie mai mare. Si vid golit de orice forma de energie nu exista.

| Panamax a răspuns:

Calatoresc mai bine.

| Iote a răspuns:

Daca este vid, nu mai exista frecare. Viteza nu va mai scade. Ar fi idealul pentru calatoriile in spatiu.