| Teffan a întrebat:

Cum comentati similitudinile dintre Krishna si Isus?

1.Ambii sunt "fii ai divinitatii". Isus e fiul lui Dumnezeu, in timp ce Krishna este avatarul lui Vishnu.

2.Ambii au fost in pericol de moarte la nastere.Isus era vanat de Irod,iar Krishna de Kamsa,unchiul din partea mamei, un rege tiran.In plus,similar cu Irod,Kamsa ordona uciderea tuturor copiilor surorii sale, Devak.Acestuia i s-a adus la cunostinta o profetie conform careia unul dintre fiii lui Devak il va ucide.Krishna este salvat de catre tatal sau,Vasudeva, care il trece raul Yamuna si il da altei familii.

3.Isus e pastor de oi, Krishna e pastor de vaci.

4.Ambii propovaduiesc iubirea si non-violenta.

5.Ambii s-au "urcat la cer".

Bineinteles ca sunt diferente fundamentale,doar ca acele destul de putine,dar impresionante similitudini, n-au cum sa nu fie luate in considerare.
Cel putin povestile cu Kamsa-Irod mi se par a fi aproape identice.

De unde credeti ca vin aceste similitudini?

Pentru o privire istorica si cronologica generala, adaug si lucrarile antice principale, care il pomenesc pe Krishna:

Epopeea Mahabharata

-inceputa ca o traditie orala prin secolul 8 i.Hr,are multe referinte vedice(Vedele=cele mai vechi scripturi ale omenirii). Forma finala se defineste in jurul sec.4 d.HR.In cadrul epopeii avem celebra Bhagavad Gita care descrie conversatia dintre Arjuna si Krishna, la inceputul razboiului Kurukshetra(redactata in sec 2 i.Hr).

2.Chandogya Upanishad
( Sec. 8 BC) Este scris:"Krishna,fiul lui Devaki". Cercetatorii au cazut de comun acord, in frunte cu Max Muller, ca aceasta timpurie referinta la Krishna a reprezentat o sursa pentru Krishna din Mahabharata.

3.Bhagavata Purana

Reprezinta "esenta" operei "puranice" a lui Vyasa(autorul legendar al Mahabharatei,Vedelor si Puranelor), o compilatie de povesti despre avatarurile lui Vishnu.Traditia plaseaza redactarea acestor povesti acum 5000 de ani.Au existat studii,mai mult sau mai putin satisfacatoare, care au confirmat aceasta ipoteza.

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

O chestie Yeshua era dulgher nu cioban.

| CostinAlamariu a răspuns:

Https://youtu.be/A6vtA5O5Ako

Ai aici raspunsul. Cu placere

| RedNightmare a răspuns:

Both were cunts