| Dragos636 a întrebat:

Cum credeti ca arata a 5-a dimensiune?

9 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Dimensiunea 0 - un simplu punct.
Prima dimensiune - o dreaptă (infinitate de puncte)
A doua dimensiune - Un plan (infinitate de drepte)
A treia dimensiune - Spațiul, de pildă un cub (o infinitate de planuri)
A patra dimensiune - Aici treburile se complică. Să zicem de pildă că tu trăiești la București, iar eu în Washington. Un obiect pe care tu l-ai mișca de-acolo, din București, m-ar influența pe mine în mod direct, cel care stau în SUA. De ce? Gândește-te că spațiul pe care îl concepem noi este numai o fărâmă din adevărata realitate. Dacă privești un acvariu în care înoată un pește, iar o cameră de filmat îl filmează din unghiul diametral opus, arătându-ți filmarea vei conștientiza că nu e același pește (se schimbă datele constatate de tine). Așa e și cu a patra dimensiune. Orice punct are o infinitate de posibilități. Spațiul există de o infinitate de ori, într-un mod diferit, prin puncte de legătură care asigură realitatea. Ca și cum ai uni două cuburi, rezultându-ți un corp cvadridimensional.
Despre a 5-a dimensiune, nu mă pot pronunța (nu îmi admite imaginația încă).

| Resurrection a răspuns:

Mintea umana la nivelul acutal nu poate procesa asta, e ceva abstract. Nu cred ca poate fi ceva dupa a 4-a

| MidnightR a răspuns:

Si cu a I, II, III, IV cum ramane?

| Zacase a răspuns (pentru MidnightR):

In prima suntem noi, de celelalte nu stiu sa-ti zic rolling on the floor

| Dragos636 explică (pentru Zacase):

Suntem in a 3-a. Tu nu vezi 3d?

| Zacase a răspuns (pentru Dragos636):

Si aia din a 2-a vad 2d? Deci in a 2-a sunt desene animate?

| Coquina a răspuns:

Mai mare decat a 4a.

| Płotr a răspuns:

Toti de aici gresesc partial, a 5-a dimensiune este dimensiunea in care timpul devine o dimensiune FIZICA, ceva care face teoria informatiei cuantice reala.Iar acest lucru dovedeste viata dupa moarte.Deci a 5-a dimensiune este atat de mare in cat timpul este modelat de Gravitatie.Cei care se indoiesc de raspunsul meu:Ganditiva la ce e sub Planck length ( Nu exista ceva mai mic decat Planck length), si atunci va veti da seama ca ce se afla sub Planck length e doar dimensiunea 2D.Si cat de mare este un univers pe langa Planck length, acolo teoriile gravitatiei cad, deci aici ne dam seama deja ca timpul devine o marime masurabila dar nu fizica.intr-o lume 2D timpul este o marime pe care nici macar nu o poti masura.Deci totul se rezuma la asta.Baga toata dimensiunea noastra intr-un firicel de nisip, totul de la unvierse la galaxi la spatiul propriu zis (Materia neagra, Materia) iar dimensiunea superioara (a 4-a dimensiune) este echivalentul intregi lumi.1 fir de nisip vs intreaga lume atat de mare este a 4-a dimensiune, a 5-a...

| StarKnight a răspuns:

Nu este ca spatiul dar este ca timpul.
Este ortogonala pe spatiu-timp.
Orice materie care exista in acea directie ar calatori in toate directiile in acelasi timp.
Are un grad de libertate suplimentar.