| RAY a întrebat:

Cum credeti ca creierul cauzeaza creativitatea, imaginatia umana?

20 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Imaginatia sau creativitatea e doar amestec de informatie detinuta. devil

Incearca sa iti imaginezi cum e o planta pe alta planeta? Combini parti din plantele cunoscute, adica amesteci informatii pe care le detii, nu creezi nimic nou, doar combini. Tot timpul cream (combinam). Cand avem asteptari, creăm. Cand ne face griji, creăm. Sau te referi la motiv? E supravietuirea. Intotdeauna.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Dar cum au reusit inventatori sa creeze ceva absolut nou care nu exista in trecut?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Sau raportat tot la cunoștiințele din trecut. A creat o analagie intre probleme vechi și rezolvări noi.

| RAY explică (pentru SG1995):

Asa rezolv si eu problemele cu defectiuni hardware

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Ce-au inventat si nu exista? Roata exista. Electricitate exista, plastic exista, nu neaparat in natura, dar exista materii care combinate creaza plastic. Unele inventii au fost accidente de fapt.

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

A inventa inseamna a face o descoperire tehnica. Tu te referi doar la stiinta sau si arta? Ca daca te referi la stiinta, partea stanga a creierului e mai dezvoltata, iar la artisti, cea dreapta.
La filosofie am invatat ca omul trebuie sa creeze, sa se foloseasca de,, unelte" pentru a putea supravietui.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

De exemplu internetul, calculatorul, software, telefonul

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Calculatorul e un fel de creier. Creier exista. Undele wireless exista. Inainte sa fie "inventate", Tesla, daca nu ma insel, a zis ca o sa vina o vreme in care telefoanele n-o sa mai aiba fir. El stia ca exista, stia ca e posibil, dar inca nu stia cum.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

O curiozitate, cum poţi trimite un semnal in spatiu? gen un video sau un sunet sau mereu trimitem cand ne folosim de telefon, pc?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Habar n-am. Oricum, nu cred ca se trimite ceva descifrabil, altfel n-am mai fi trimis sondele Voyager. thinking (de parca extraterestrii au aparate pentru a citi mesajul)

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Trebuie sa existe o planeta undeva cu o viata inteligenta, doar ca inca nu avem tehnologia necesara sa vedem asa departe in univers

Sonda Voyager 1 se află la 20, 9 miliarde de kilometri de Pământ. Între timp, Voyager 2 se află la 17, 7 miliarde de kilometri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Man multi se uitau in naturã, la plante. De acolo au stiut cum functioneaza tehnologia, nu am timp acum dar stiu ca un inventator Tesla sau Davinci s-a uitat la flori de exemplu. Cum I-au energia de la soare si forma lor geometricã.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Mădă0611):

Isi imagina, nu stia. Primul telefon a fost creat dintr-un geniu cu multa imaginatie nu din cineva care nu a studiat. Omul a intrebat de imaginatie nu de tehnologie..trist

| JusTPauL a răspuns:

Ma pregateam sa iti dau un raspuns la intrebare pana cand am vazut ca tu ai deviat de la subiect.
N-ai formulat corect intrebare si i-ai cam derutat pe oameni.

| Anon31241212 a răspuns:

Https://creativesomething.net/post/78544942150/what-causes-creativity

http://www.psiholistic.ro/blog-psiholog-galati/teorii-ale-creativitatii/

Depinde ce teorie vrei sa crezi. Genele, bagajul genetic au cel mai important rol.
Sunt unii oameni care au partea dreapta a creierului mai dezvoltata ca cea stanga, ceea ce sugereaza faptul ca e o persoana mai creativa.

| Anon31241212 a răspuns:

Ray nu stiu ce raspunsuri astepti tu, dar vad ca tot faci referire la tehnica si inventii. Si in cazul asta intrebarea e pusa prost. Creativitatea si imaginatia sunt tot doua lucruri total diferite.
E o diferenta uriasa intre a inventa (a inova) si a crea.
A inventa inseamna sa introduci o chestie cu totul noua, folosindu-te de teorii, probleme analitice, etc. si sa creezi un lucru/ produs/etc si a crea, presupune a face o pictura noua, a compune un cantec, etc.
Cand inventezi te folosesti de ceea ce stii, nu presupune o imaginatie iesita din comuna (a sti nu inseamna ati imagina), dar cand creezi apelezi la sentiment (e ceva ce nu ai mai simtit, e ceva ce ti-ai imaginat).

| RAY explică (pentru Anon31241212):

Eu le ma asociat acestea doua, dar poate ai dreptate, galileo nu avea si imaginatie ca a inventat multe?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Sa zicem, dar totusi a trebuit sa studieze mult, sa analizeze lucrurile, pe cand imaginatia iti vine,, deodata", nu stai si analizezi atat. Un exemplu de om cu o imaginatie fantastica poate fi considerat Walt Disney.

| RAY explică (pentru Anon31241212):

Ai dreptate, imagineaza-ti cum era einstein in pestera?

| Ionut58282856 a răspuns:

Creierul uman formeaza imagini noi, sunete, idei si orice altceva observi tu. Imaginatia e in orice om. Ea ne ajuta sa facem muzica, sa scriem povesti, sa creem metafore si alte chestii. Omul se gandeste la viitor din cauza la imaginatie. Nu cred ca ceva atat de inexplicabil poate fi clarificat dar poate o sa gaseasca cineva o explicatie reala nu doar teorii. Si poti cauta si pe google