| RAY a întrebat:

Cum creierul genereaza constiinta?

11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,constiinta este capacitatea de a percepe si a discerne a omului. Nu mori cu ea. Constiinta exista cata vreme trăiești. Ea se formeaza de la vârste fragede si se extinde mental până la adânci batraneti. Tot ceea ce ai invatat aici, ramane aici. Memoria iti foloseste doar aici unde ai nevoie sa supraviețuiești.

| Steregoi a răspuns:

10% e interventie divina adica e ca un foc ce mocneste in creier. Cand omul nu asculta glasul constiintei devine nefericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constiinta nu este generata, constiinta este starea de capacitate pentru procese cognitive complexe. Vezi ca este foarte usor sa iti pierzi constiinta sau sa o deteriorezi permanent sau pe scurta durata. Nu e nevoie decat sa incapacitezi anumite procese cognitive si ai ramas inconstient, o leguma vie. Constiinta este doar rezultatul evolutiei la nevoia individului, entitatii in cauza, de a actiona in baza experientelor trecute, adica nevoia de a se adapta si a fi eficient in ecosistemul in care exista, un ecosistem complex. De acolo, memoria si inteligenta (complexitatea proceselor cognitive) - constiinta de sine. Fara memorie si inteligenta nu ai constiinta.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand aia e geloasa pe ala ca o inseala, ce e? Memorie sau inteligenta sau constiinta adica simtul moral de la Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

"Cand aia e geloasa pe ala ca o inseala" e prostie in primul rand, adica lipsa de inteligenta. Daca si-a luat unul care o inseala e proasta din start, daca "merita" sa fie inselata, iar e proasta, de altfel si el, si daca e geloasa ca a fost inselata, atunci prostia e data la refuz. Pe cine sa fie geloasa, pe aia ca a putut sa-i "corupa" partenerul, sau pe partener ca a putut sa insele si ea nu? Care din doua, nu ca ar conta? Daca esti inselat, trebuie sa te simti tradat, sa te simti nedreptatit. Daca te simti gelos, ai o problema cu logica. Indiferent, gelozia vine din invidie, din slabiciune, lipsa de respect de sine, complexe de inferioritate, inteligenta scazuta. Un om normal si inteligent ar fi frustrat si asta daca daca ar avea motiv, nu gelos.

Simtul moral nu vine de la Dumnezeu, vine de la tine. Nu Dumnezeu ti-a "dat" moralitatea, tu ai invatat-o si ti-ai implementat-o din moment ce ai gasit-o folositoare in mediul in care traiesti.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se simte tradata e neinteligenta? Daca se simte frustrat e neinteligent? Cand a invatat bebelusul ala sa planga cand nu e mama langa el? I-a spus parintii ca e bine sa planga? Bebelusul care plange intr-o astfel de imprejurare e inteligent? Unde si cand a invatat bebelusul sa planga, sa rada cand parintii sunt langa el si ii poarta de grija?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

"Daca se simte tradata e neinteligenta? Daca se simte frustrat e neinteligent?" - Cand ai citit raspunsul meu dormeai?

"Cand a invatat bebelusul ala sa planga cand nu e mama langa el? I-a spus parintii ca e bine sa planga?" - Nu a "invatat", ala e un gest reflex mostenit prin codul genetic, ca doar nu s-a nascut leguma.

"Bebelusul care plange intr-o astfel de imprejurare e inteligent?" - E inteligent in orice imprejurare.

"Unde si cand a invatat bebelusul sa planga, sa rada cand parintii sunt langa el si ii poarta de grija?" - In milioane de ani de evolutie.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiureli

| CVane a răspuns:

Total de acord cu aceasta afirmatie!

| RAY explică (pentru CVane):

Cu care afirmatie?

| sierra1 a răspuns (pentru RAY):

Voia omul să spună că e de acord cu întrebarea