| Thecurious a întrebat:

Cum definiti notiunea de "nimic" in domeniul fizicii cuantice?
As vrea o imagine generala asupra acesteia.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Cu "infinitul" sper sa o lamuresc aici:
1. https://www.tpu.ro/go-to-answer/15516466/
Daca tu sau oricine altcineva afirma totusi ca "lucrul x" sau "chestiunea z" sunt infinite, astept si argumente, nu de alta, dar oricine poate spune azi: "Universul!", "Spatiul!", "Spatiul, e infinit!", de exemplu.
Doar ca...NU e. :D
Principiul incertitudinii iti spune ca nimic nu este sigur, vorbeste despre "energie imprumutata", despre "particule reale" si "particule virtuale". (am dat cateva raspunsuri pe tema asta, le poti cauta), INSA, toate acestea se petrec intr-un Spatiu, care Spatiu NU inseamna NIMIC, (fiind UN SPATIU care nici el, NU a existat dintotdeauna), voi incerca deci, sa merg mai departe.
2. https://www.tpu.ro/go-to-answer/16478672/
Concluzie:
La "momentul zero", "CEVA" s-a format, a explodat, si au intrat in existenta Spatiul si Timpul.
Unii i-ar spune "ceva-ului": "Oul Cosmic", "Atomul primordial" etc:
3. https://www.tpu.ro/go-to-answer/15839353/
Fals.
Mai citesti inca o data link-ul notat cu 2, si observi ca intre momentele 0 si 10^43, NU avea loc fizic, niciun fel de MATERIE, fie ea "ou", "atom", etc.
Ce a fost deci?
I s-a spus "energie".
Intrebare:
CE a determinat "energia" sa formeze Universul?
S-a spus ca Marea Explozie nu a avut o cauza...
Si din nou, intrebarea:
CE a determinat "energia" respectiva sa dea nastere Spatiului, Timpului, si Materiei, Universului in sine...acum 14 mld. ani, si nu acum 20 sau 35 de miliarde de ani?
CE a determinat momentul zero?
E...de aia, exista 7500 de Dumnezei. :)
Pentru ca nimeni nu poate sa dea numele a "ceva" ce exista, neavand nevoie de un spatiu si un timp, pentru a exista.
Daca are cineva alta parere... :)

| Bula a răspuns (pentru Darkmagic):

Formarea Universului este ca si cazul gainii din crescatorie.
Cu mintea ei poate deduce ca provine dintr-un ou, dar nu stie cum s-a format, cine a "fabricat" acel ou. big grin
Ce poate deduce ca, oul s-a aflat si s-a desfacut intr-un INCUBATOR. Evenimentele anterioare nu le poate explica, fiindca nu le gaseste urma (nici la gaina, nici la cocos).

La fel suntem si noi cu "Universul": deducem ca a fost un Big Bang, dar nu avem de unde afla cum s-a ajuns la el. Poate candva, din greseala, vom avea posibilitatea de a vedea un nou asemenea eveniment, dar probabilitatea tinde spre 0 absolut.
"O nimic toata" din Istoria Universului... happy

| Thecurious explică (pentru Bula):

Poate ca tot vreun teolog va descoperi filosofia originii originii.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nimicul este spatiul care se afla dupa infinit.

| Sindbad a răspuns (pentru Bula):

Nimicul nu are cum sa fie, altfel ar fi ceva, ceea ce ar contrazice insasi ideea de nimic. Iar daca dupa infinit se afla ceva, inseamna ca infinitul este limitat, are un hotar, iar infinitul nu ar mai fi infinit.

| Bula a răspuns (pentru Sindbad):

Este ca si cum sa imparti 0 cu 0 sau infinit cu infinit.
Exeptii teoretice fara raspunsuri.

| Sindbad a răspuns (pentru Bula):

Problema spinoasa si ce-i mai amuzant fara raspuns

| Steregoi a răspuns:

Nimic inseamna zero energie.

| Bula a răspuns (pentru Steregoi):

Nimic inseamna zero energie, precum si zero material.

| Iunix a răspuns:

Zero.

| Rd79 a răspuns:

Fara spatiu si/sau fara timp. Exact ce exista inaintea sa apara universul nostru (din perspectiva noastra).