| Superboykiller a întrebat:

Cum demonstrez ca electronii se misca?
Va rog frumos sa ma ajutati!happy

Răspuns Câştigător
| pcris a răspuns:

Curentul electric prin conductori electric, descarcarile electrice din atmosfera (fulgerele), descarcari electrice in gaze la presiune f. joasa, descarcari electrice in tuburi catodice (televizor cu tub catodic), chiar si legaturile ionice sau covalente din molecule sunt exemple ce demonstreaza miscarea electronilor.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iar cum demonstrezi că nu e tema, ci pur și simplu astfel de curiozități nu te lasă să dormi bine noaptea?

| shadovv a răspuns:

Curentul electric. Punct.

| ChioruL14 a răspuns:

Dar nu trebuie sa ne demonstrezi, te credem pe cuvant.

| TM6524 a răspuns:

Eu as "explica" acea cauza a miscarii lor: orice corp poate atrage un altul, in funcite de marimea ambelor corpuri si distanta dintre ele, asa si electronii se misca in jurul nucleului. Ca sa se miste de pe atom, atunci poti demonstra dand exemplu functionarea oricarui aparat electric, de exemplu calculatorul tau: electronii circula se produc tot felul de procese fizice legate de electricitate. Succes!

| Superboykiller explică:

Va multumesc frumos!