| Meme10Memu a întrebat:

Cum e sa fii sclavul tehnologiei ca programator, inginer?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Lucrează 8 ore. In cel mai rău caz 12, cu tot cu pauze dacă sunt probleme MARI și proiectul e in urmă. In numărul ăla de ore intră și ședințe și ceva timp de stat pe net căutând soluții la problemele. Nu te gândi că ce faci e sa apeși non-stop taste pe tastatură. Tot ce faci trebuie gândit. Programarea e într-un fel o activitate creativa. Nu ai cum sa fi eficient lucrând 18 ore pe zi, presupun că ai avea (cumva) dreptate. E imposibil.

Documentația, care e in majoritatea cazurilor opțională, conform unor răspunsuri pe Quora si Reddit, e in medie de 1 ora jumătate pe zi. Asta presupunând că inginerul vrea sau are nevoie să se documenteze in primul rand. Dacă e pe o poziție bună, cunoaște la un nivel ok conceptele cu care lucrează și nu se cere altceva prea curând poate sa nu o facă.

Acum îți dai seama că tipul ăsta de munca trebuie să îți placă. Daca ești făcut pentru asta îți place.
Dacă nu... îți pierzi timpul de pomană postând "întrebări" stupide pe TPU.

16 ore pe zi laughing
Tu citești ce ai scris?
Mă faci să mă întreb dacă ești troll sau nu.

70 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu este nici o sclavie, fiind o meserie ca oricare alta, iar daca esti pasionat de programare, atunci este cea mai frumoasa meserie posibila pentru tine, din care faci bani foarte buni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte misto. Stii cat castiga un programator?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Intrebarea nu e cat castiga ci cat beleste ochii la calculator.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai întrebat cum e sa fii programator, ti am zis.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

De ce crezi ca multi programatori se lasa de meserie dupa 40 de ani?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Sclav pe bani mai multi.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ca au suficienti bani...

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Si timp mai putin.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Perfect, oricand sclav inteligent pe bani multi decat slav sarac care sa îmbogățească popi libidinoși

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Macar popa nu se chinuie asa mult cat un programator.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vezi ca nu am zis de popa ca e sclav, vorbeam de fraierii care il intretin

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Si tu nu il intretii pe popa cu tva?

| InvatamProgramare a răspuns (pentru Meme10Memu):

P.S. Si sa stii ca programatorii nu se chinuie asa de mult. La birou au cafea, snacks-uri, fructe ( cateodata si vin sau bere). Au scaune confortabile de peste 500 Euro, Au sala de jocuri (ping pong, PS4, Darts, Foosball). Daca esti norocos o data pe saptamana si masaj. Iar acum cu aceasta pandemie majoritatea lucreaza de acasa fara nici o problema. Daca tu numesti asta sclavie, incearca sa lucrezi ca si confectioner de haine. happy

| Alverto a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Salut, dar informatica din gimnaziu ajută pe viitor cu programarea?

| Meme10Memu explică (pentru InvatamProgramare):

Tot sclavie e ce descrii tu acolo.

| suntserios a răspuns (pentru InvatamProgramare):

E troll, te chinui degeaba

| JicaContra a răspuns (pentru suntserios):

E clar ca e troll, insa NU trebuie sa ii raspunzi la ideea lui ci sa i-o intorci, altfel te contrazice pana la D-zeu ca sa arate tuturor cata dreptate are el, indiferent cat de mult e clar ca nu numai ca e troll, dar e si plin de ura... vezi raspunsul meuwinking

| InvatamProgramare a răspuns (pentru Alverto):

Ca sa te ajute informatica din gimnaziu trebuie sa iti propui sa intelegi logic TOT ceea ce faci si sa practici cat de mult poti tu. happy

| InvatamProgramare a răspuns (pentru Meme10Memu):

Amen!

| InvatamProgramare a răspuns (pentru suntserios):

Macar am incercat. happy

| Meme10Memu explică (pentru InvatamProgramare):

Adica iti place sa fii sclav.

| PainTech a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Si timp mai putin."

Hmm, oare cat timp liber ai ca muncitor necalificat in fabrica care munceste 10 ore pe zi + sambata si duminica suplimentar pe un salariu de nimic?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pentru ca isi permit! Si formularea ta e efectiv tendentioasa si fara rost. Uite, am un amic care e super-programator, a fost inclusiv senior pe la Adobe si la Electronic Arts, si acum nu mai stiu pe unde presteaza, dar omul in fiecare weekend e pe munte, si inainte de dileala asta cu pandemia fugea cel putin vreo 6 maratoane pe an. Inclusiv de-alea prin munti de peste 100 de kilometri... P.S. Legat de faza cu sclavia... sa discuti asta cu aia care lucreaza prin supermarketuri sau call centere, nu cu programatorii.

| Curious2 a răspuns (pentru PainTech):

Si tu esti programator / inginer IT?

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Tot sclav e si amicul tau.

| Meme10Memu explică (pentru PainTech):

Un programator 8 ore lucreza si alte 8 ore se documenteaza. In total 16 ore / zi. Plus pauzele integrate ajunge la 18 ore pe zi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Bine ca esti tu spirit liber.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Hă, hă. Documentarea e inclusă in timpul de lucru, lol. La fel pauzele alea mici.

| Meme10Memu explică (pentru PainTech):

Fiindca ma preocupa domeniul programarii, fiindca imi place, am trecut raspunsul tau ca castigator si pentru ca ai venit cu un raspuns cu o explicatie buna care nu tine cont numai de bani. In primul rand daca unui om nu ii place ceea ce face si se gandeste doar la banii castigati din programare atunci e chiar sclavie in programare. Nu degeaba majoritatea renunta la acest domeniu dupa o varsta dupa ce si-a facut o situatie ( copii mari, casa, masina, etc ). Majoritatea nu ies la pensie din programare pentru ca pentru ei programarea a fost o sclavie nu le-a placut si considera anii pierduti consolandu-se cu banii castigati si cu vacantele unde au evadat din munca de programator pe care au considerat-o neplacuta.

Apropo, legat de ultima parte a raspunsului: ce legatura are agrearea programarii cu petrecerea timpului pe TPU? Tu daca petreci ceva timp pe TPU inseamna ca nu-ti place programarea?

Si nu e o intrebare stupida. Cei care lucreaza ca programatori mai mult pentru bani decat ca le place ceea ce fac aceia sunt sclavii programarii si ai banilor.

| PainTech a răspuns (pentru Meme10Memu):

Și mie îmi place să stau pe TPU din ce vezi. Nu asta am vrut sa spun.

Reformulez : Dacă nu îți place e normal să faci "gălăgie" și să afirmi cu tărie că programarea e nasoala sau programatorii sunt nasoli.

Da, dacă nu te atrage domeniul și vi pentru bani cu siguranță o să fi un fel de sclav.
Cei care sunt atrași lucrează din plăcere și se gândesc că ai job-ul ideal.
Asta nu se rezuma doar la programare, ci la orice job practicat DOAR pentru bani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca iti place ce faci, nu esti sclav happy

| PainTech a răspuns (pentru Meme10Memu):

Lucrează 8 ore. In cel mai rău caz 12, cu tot cu pauze dacă sunt probleme MARI și proiectul e in urmă. In numărul ăla de ore intră și ședințe și ceva timp de stat pe net căutând soluții la problemele. Nu te gândi că ce faci e sa apeși non-stop taste pe tastatură. Tot ce faci trebuie gândit. Programarea e într-un fel o activitate creativa. Nu ai cum sa fi eficient lucrând 18 ore pe zi, presupun că ai avea (cumva) dreptate. E imposibil.

Documentația, care e in majoritatea cazurilor opțională, conform unor răspunsuri pe Quora si Reddit, e in medie de 1 ora jumătate pe zi. Asta presupunând că inginerul vrea sau are nevoie să se documenteze in primul rand. Dacă e pe o poziție bună, cunoaște la un nivel ok conceptele cu care lucrează și nu se cere altceva prea curând poate sa nu o facă.

Acum îți dai seama că tipul ăsta de munca trebuie să îți placă. Daca ești făcut pentru asta îți place.
Dacă nu... îți pierzi timpul de pomană postând "întrebări" stupide pe TPU.

16 ore pe zi laughing
Tu citești ce ai scris?
Mă faci să mă întreb dacă ești troll sau nu.

| Drimmero a răspuns:

Sclavi cu 50 de milioane pe luna fiind incepatori, asa mai da sclavi. Exista ochelari speciali pentru statul la pc, asa iti aperi ochii, poti sa faci miscare in pauze de macar 10 minute, iti iei o pozitie corecta de stat si o duci bine.

| Meme10Memu explică (pentru Drimmero):

600 de secunde pauza. Aia ce e. nu e sclavie?

| LoveSleep a răspuns:

Mai bine decat sa fii sclavul lopeții și volanului de tractor.

| Frank51 a răspuns:

rolling on the floor

| StrongHeart a răspuns:

Si de cei ce au construit piramidele se spune ca au fost sclavi, dar au fost gasite morminte frumos amenajate cu inscriptiile tuturor care au lucrat, e destul de probabil sa fi fost oameni foarte respectati de comunitate, care aveau cunostinte vaste in matematica si fizica pentru vremea respectiva.
Ca este 100% adevarat sau nu, nu stiu, dar ideea pe care vreau sa o transmit este ca termenul de sclav e deseori folosit gresit.
Multi spun ca exista sclavie moderna, cand muncesti de la 9 la 5, insa nu te forteaza nimeni sa faci asta,nu te forteaza nimeni sa mergi la cules de capsuni si sparanghel de exemplu si sa fi exploatat de sistemul capitalist actual(nu ca as avea ceva impotriva,doamne fereste,trebuie respectata orice munca).
Cum iti asterni asa dormi,in functie de cat inveti, esti platit.
Si acest invatat nu inseamna doar ca ai terminat o scoala sau o facultate, gata esti destept, viata in sine e un proces continuu de invatare, intotdeauna exista lucruri noi de aflat sau modalitati mai eficiente de a face ceva.
Te nasti, cresti, descoperi ce iti place sa faci si faci aia.Cateodata trebuie sa faci sacrificii si sa muncesti doar pentru bani, poate pentru ca nu ti-ai gasit vocatia inca, dar nu e sclavie.
Sclavie este ce s-a intamplat cu negrii adusi in America acum 200 de ani cand erau fortati sa munceasca pe plantatie in conditii ingrozitoare si erau vanduti ca si cum erau niste obiecte, atunci cand culoarea pielii dicta valoarea ta ca persoana pentru ca asa considerau unii.Chiar am o gluma cu un tovaras cand e la munca si il intreb ce faci,raspunde uite pe plantatie,tu ce zici?
Este o gluma, pentru ca asa ceva nu exista in ziua de azi, oricat de sclav te-ai simti, tu ai libertatea sa alegi pe ce plantatie muncesti, pe cati bani plantezi si cate ore sau in ce zile lucrezi.
Deci cand cineva spune ca munca e sclavie, e deseori o problema de perspectiva, mentalitatea acelei persoane e gresita.Cand privesti munca ca pe o pacoste,o piatra grea pe spate de care nu scapi si te simti fortat de imprejurari sa faci ce vor altii,atunci asa iti va fi,in schimb daca ai o atitudine pozitiva fata de munca,nimic nu o sa ti se para greu.
Inteleg ideea ta ca stai cu ochii in calculator, dar la fel de rau este si sa stai in picioare toata ziua, parca nu mai suna asa rau un job la birou, totul e de perspectiva si de cum imbini tu munca cu placutul, viata profesionala cu cea personala.
Secretul e sa ai o atitudine pozitiva, deschisa si sa nu faci generalizari, pentru ca viata intotdeauna te va invata sa nu lingi pe unde scuipi.

| JicaContra a răspuns:

Cum e sa fii sclavul bisericii, si sa CREZI ORBESTE in ceva care e dovedit negru pe alb din nou, si din nou ca nu are nici un sens?!?

si apoi vii aici si iti arati URA fata de o tehnologie pe care tu cu extrem de multa nesimtire si fara pic de respect pentru inteligenta celorlalti te folosesti binemerci ca sa postezi aici

si NU ai putea sa vii si sa iti versi veninul aici fara tehnologia pe care tu zici ca o urasti!

| suntserios a răspuns (pentru JicaContra):

Stii vorba aia... "prea **** pentru stiinta, incearca religia". Intrebare asta, la misto sau nu, e exemplu perfect.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Bun la religie super bun la stiinta.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da cam mediocru la trolling ca te dai de gol usor.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Nu sunt troll.

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Nu urasc tehnologia dar nici nu sunt sclavul ei venerand-o.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da ce venerezi?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Pe Dumnezeu.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pe bune nu urasti tehnologia?!?
atunci intrebarile astea sunt puse la misto, SAU CE?!?

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Nu sunt puse la misto. Intreaba-te cum e sa fii sclavul tehnologiei de mic copil.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aha, deci ai dat fail in a intelege stiinta si te ai dus la religie. Acolo e mai simplu e adevarat, nu trebuie sa gandesti, ti se spune ce si cum sa faci. Si te ghideaza cu frica. E simplu. Sunt instincte primare asta, sa faci lucruri impuse de frica...

Stai sa ma gandesc acum cand mi-a fost frica de PC si de programare... hmmm... niciodata.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Sunt supertare in stiinta.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Atunci, inca o data, esti o abominatie, TU FOLOSESTI TEHNOLOGIA SA INTRII AICI SI SA ITI VERSI URA

si daca tot ii dai cu hauhau sclavu' in sus si sclavu' in jos,
eu nu ma intreb cum e sa fii sclavul bisericii, stiu sigur: ai creierul spalat bine, bine cu detergent industrial, apoi umplut cu ura!

| suntserios a răspuns (pentru JicaContra):

Era o fufa pe net care debita niste rahaturi live pe Facebook despre 5G si cat de naspa sunt retelel de telefonie... da ea facea live de pe 4G. Asa si asta... il bate logica rau

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Am o logica mai buna decat a ta.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca aveai o logica mai buna blamai tehnologia non tehnologic. te duceai frumos la biserica cu textul scris pe pancarda si asa arata-i ac nu esti sclavul tehnologiei. Da sa te plangi de net pe net e aiurea... de aia esti un trol mediocru.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca il venerai pe Dumnezeu asa cum spui, erai calugar sau pustnic, nu sclavul TPU.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Esti posedat, esti pierdut, pocaieste-te! Auzi la tovarasu' asta, cica e supertare in stiinta dar il slaveste pe barbos. Mai degraba e supertare in nestiinta... big grin

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ptiu ptiu ptiu sa iasa dracii din mine cu tehnologia asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Dracii da, dracoaicele ba!

| Meme10Memu explică (pentru Dorotheea21):

Ma folosesc de TPU.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Eu nu ma plang pe net. Am intrebat cum e sa fii sclavul tehnologiei. Nu am intrebat despre mine.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Te folosesti de un forum, ca sa ii faci pe cei care intra aici sa creada ca exista Dumnezeu. Esti un copil, nu cred ca ai mai mult de 18 ani, nimeni de aici nu stie cum arati, nimeni nu stie nici macar ce studii ai, te ascunzi, si vrei sa convertesti. happy Misionariatul cred ca este o stiinta complicata, pe care daca nu o cunosti, enervezi.
Este cea mai mare inutilitate, si o prostie atat de mare incat ma opresc sa mai comentez. Ia.ti o viata. Ai dat mai multe raspunsuri pe TPU intr.un an, decat eu in 6. Sper sa iti dai seama tu si celalalt copil ca ce faceti este perfect inutil, si sa redeveniti oameni normali.

| Meme10Memu explică (pentru Dorotheea21):

Pe toti oameni ii preocupa intrebarile si comentariile pe teme existentiale pentru ca la aceste teme se blocheaza multi si nu stiu ce sa mai creada. Aceste subiecte sunt ocolite de oameni insa inevitabil ei ajung sa le discute cand e prea tarziu adica abia atunci cand au necazuri in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum e să fii slavul lui Iehova?

| troleibuz a răspuns:

Munca usoara, bani multi. N-as numi asta sclavie. Ironic. Datorita acelor sclavi, ai ocazia sa fii aici si sa iti promovezi ideile. Ar trebui sa le multumesti.

| Meme10Memu explică (pentru troleibuz):

Le multumesc celor care trudesc mult pentru tehnologie.

| EntertainYou a răspuns:

Cine nu e sclav azi? Capitalismul/corporatismul e oricum un eufemism pentru sclavagism. Iar asta ne afecteaza pe toti.
Faptul ca te iei tocmai de programatori denota cu totul altceva. Nu esti mai putin sclav decat ar fi ei.winking

Eu lucrez ca programator pentru ca asta mi-a placut. E interzis sau ce? Macar de ar lucra toti ce le place si sa fie multumiti cu vietile lor. Am fi fost toti departe in loc sa ne cacam pe noi pe Internet, doar zic.
Faptul ca razi tu de o categorie nu inseamna ca respectiva categorie o duce rau, chiar dimpotriva.

Pot si eu sa ma apuc sa rad de oamenii care vand in piata, in mall-uri, ori servesc la masa.
Dar hey, cineva trebuie sa o faca si pe asta. Nu e nimic de ras in a munci onest si de a avea un rol util in societate.

| ruddy a răspuns:

Daca acei oameni care stau pe un scaun confortabil si castiga +1000 $ ii numesti sclavi, atunci cei care dau cu sapa cum ii numesti? Da in teorie toti suntem sclavi marilor corporatii, depinde de tine cum vrei sa sclavesi, si cat timp.

| Meme10Memu explică (pentru ruddy):

Tot sclavi.

| ruddy a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci daca nu esti patronul unei companii de milioane de $ esti scalv. Cum ii sa fi sclav?

| Meme10Memu explică (pentru ruddy):

E un sistem intreg. Chiar si cei mai puternici oameni de pe planeta adica cei mai bogati sunt sclavi ai bogatiilor. Sclavi ai mortii vesnice.

| InvatamProgramare a răspuns:

Sunt "Sclav" de mai bine de 12 ani, si nu ma plang. Ba multi vin la mine sa ii invat si pe ei sa devina "sclavi" de aceea chiar am creat o scoala de programare. happy

| Meme10Memu explică (pentru InvatamProgramare):

O scoala de sclavi cu tine in frunte.