| lollipops a întrebat:

Cum este explicata stiintific dragostea la prima vedere? Este dragoste adevarata sau doar atractie sexuala? Nu prea inteleg
sad.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista decat atractie sexuala, dragostea e numele pe care l-au pus filosofii pentru a le suna mai frumos.

| lollipops explică (pentru Inferno):

Ba exista!

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Ba exista daca nu ar fi asexuali nu ar iubi

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Asexualii sufera de ceva dereglari, poate au chiar traume psihice, asta nu inseamna ca iubirea exista; creierul secreta respectivii hormoni care dau senzatia de "iubire", dar undeva ceva nu functioneaza.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Asexuali nu sufera traume pur si simplu nu simt atractie sexuala, mada de la o simpla atractie pana la sinucidere e cale lunga atractia e altceva eu imi iubesc parinti fara nici o atractiesi frati etc iubirea e complexa nu-i atractie sexuala

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Acei hormoni care dau senzatia de iubire sunt secretati de creier cand vede ceva potrivit pentru a da genele tale mai departe, parintii ii respecti, te-ai obisnuit cu ei, dar nu simti ce simti cand o vezi pe Gigela, fata visurilor tale, asexualii simt acelasi lucru, dar, cum ziceam, ceva nu functioneaza, ceva se opreste undeva.

| sabin89 a răspuns:

Pai atractia sexuala este dragoste adevarata, in cazul relatiei barbat-femeie. happy

| RAY a răspuns:

Dragostea la prima vedere e atractie fizica mostenita genetic sau faptul ca ne place acea prsoana e o chimie intre cele doua persoane
dragostea este atasamentul fata de o persoana care este localizata diferit fata de atractia sexuala ea apare dupa un timp, asexuali de pilda nu simt atractie sexuala dar iubesc desi iubirea nu-i atractie sexuala, dragostea e reala e reactia a multor conexiuni din creier si chimicale de combinati ea e irationala

| lollipops explică (pentru RAY):

Si atunci cand intalnesti o persoana si nu-ti mai iese din cap oricat ai incerca?!

| RAY a răspuns (pentru lollipops):

E iubire clar stiu cum e sincer nu pot gasi o explicatie rationala e ceva mult prea complex mie imi place stiinta si recunosc si oamenii de stiinta e ceva mult prea complex pentru o simpla atractie nimeni nu se sinucide sa fim seriosi

| RAY a răspuns (pentru lollipops):

Stiu cand am simtit iubirea pentru prima oara nu imi puteam mie explica rational cea ce se intampla te cred e mult mai mut decat atractie e ceva superior a cea ce credem noi, creierul e prea complex de fapt e asa complex ca nici toatepc uriile din lume nu pot face ce face creierul tau miliarde de pc urii legate unul de altul

| lollipops explică (pentru RAY):

Cine nu a trecut prin asta nu are de unde sa stie. Bine ca am trecut peste...
Da-mi niste materiale daca ai ca eu sunt cam paralela cu stiinta. Multam! happy

| Mădă0611 a răspuns:

Dragostea e doar atractie sexuala, ca e la prima vedere, la a 2-a, a 10-a sau 100-a.

| sublime89 a răspuns:

Dragostea la prima vedere nu poate fi decat atractie sexuala, pentru ca esti atras doar de fizicul acelei persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa-ti imaginezi la prima vedere, ca persoana respectiva se incadreaza in anumite standarde, pe care le cauti la un posibil partener.Nu stiu ce atractie sexuala se poate infiripa intre un mascul si o femela cu ceva probleme sau dereglari hormonale.

| Swan39 a răspuns:

Nu are absolut nicio legătură cu dragostea. E doar atracţie fizică, atâta tot.

| shadow21 a răspuns:

Este dragoste adevarata