| anonim_4396 a întrebat:

Cum explica chimia existenta sufletului?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce treaba are CHIMIA cu sufletul? Si ce este la o adica sufletul? A fost demonstrata stiintific vreo chestie apropos de suflet? Poti masura empatia? Simtul umorului? Chiar si inteligenta - desi poate fi masurata, e explicata de CHIMIE?

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista suflet. Tot ce suntem, sau credem ca suntem, si tot ce credem ca exista in jur sunt doar reactii chimice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Sau electrice... Sinapsele sunt legaturi electro-mecanice.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu ai cum sa explici chimic o prostie inventata cum ar fi sufletul sau entitati superioare; chimia explica interactiunea intre materie, sufletul este un termen pentru constiinta de sine in reactie la stimulii externi complecsi, multipli.

| seth2016 a răspuns:

Sufletul nu exista, asa ca nici chimia nu are ce explica. Nici daca ar exista nu ar putea explica ceva. Chimia nu poate explica lumea.

Doar fizica si biologia incearca deocamdata - vezi Roger Penrose, Stuart Hameroff si teoria lor Orch OR (Orchestrated Objective Reduction).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba da "suflet" exista, si este ceva foarte mic care trece prin materie.

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sufletul nu este un concept stiintific si existenta sa nu a fost demonstrata.

In viziunea lui Penrose constiinta, isi are originea la nivel cuantic, in neuroni si nu ca rezultat al neuronilor interconectati.

Altii considera ca apare ca rezultat al complexitatii creierului, adica al neuronilor interconectati.

Penrose si Hameroff considera ca exista o legatura intre procesele bio-moleculare din creier si structura de baza a universului.

Fara sa o lungesc, sper ca e corecta simplificarea, sufletul ar putea exista in univers, in structura spatiu-timp si s-ar putea cupla cu procesele bio-moleculare din neuroni dand nastere la constiinta. Asa "sufletul" ar putea exista inainte de nastere si dupa moarte.

| Speranta12 a răspuns:

Nicicum.

| Dana2103 a răspuns:

Sufletul este doar modul in care un organism viu raspunde la realitate. Suflet=psihic
Nu este nimic spiritual.