| anka a întrebat:

Cum explicati faptul ca prostii se cred cei mai destepti?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pentru că "sunt excesivi de triviali, şi orgolioşi ca toţi proştii". În lumea lor măruntă şi meschină nu se mai gândesc şi la ceilalţi, totul se rezumă la ei înşişi, iar într-o lume în care există doar ei cine este cel mai deştept? Degeaba îi poţi spune tu de mii de ori că e prost, nu va înţelege. Era o vorbă: "Te poţi considera deştept doar dacă îl poţi convinge pe un prost că este prost".

15 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Este o "calitate" a lor, pentru ca nu pot realiza cit de "destept este desteptul", dar desteptul stie cit de "prost este prostul"

| edoru a răspuns:

Ai gândit vreodata că şi cei deştepţi se cred la rândul lor proşti, doar că în sensul de modestie în ceea ce priveşte cunoaşterea lor?
Şi-apoi, vrei să combaţi "prea-lauda de sine"? Să nu uiţi că mama prostiei este veşnic însărcinată, astfel mulţi puradei vor etala "valoare".

Răspuns utilizator avertizat
| mircea a răspuns:

Pai in mintea lor, daca nu exista informatia necesara prin care sa analizeze si sa constate ca oarecine are un nivel de gandire oarecare, superior sau inferior celui pe care ei il au, este normal ca se cred cei mai cei! Cu cat stii mai multe, cu atat mai bine intelegi ca volumul de cunostinte/informatie care este disponibil este imens si chiar de necuprins pentru o minte omeneasca.

| radicalthinker a răspuns:

Proştii nu se cred cei mai deştepţi. Ca şi mulţi deştepţi, cred că e sigur ce susţin ei. Din păcate, sunt pe lângă adevăr. Nici cei deştepţi - ori măcar cei mai mulţi dintre ei- nu sunt chiar umili, dimpotrivă.

| anka explică:

Spune @anonim: Asadar nu este corect sa judecam pe nimeni asupra inteligentei sale deoarece acest nivel intelectual il stabileste doar DUMNEZEU de comun acord cu individul in planul astral.

Nu judec eu oamenii dupa inteligenta lor. Ma refeream la cei ignoranti care sfideaza si isi impun punctele de vedere fara a avea argumente care sa le sustina opinia. Fara dovezi totusi ei considera ca au pus coada la cireasa.

| Palagandrei7 a răspuns:

Un om destept se crede prost, pentru ca el invata in fiecare zi si in fiecare zi descopera lucruri noi. Asa ajunge la concluzia ca nu stie nimic.
Un om prost se crede destept pentru ca el nu invata deloc si crede ca le stie pe toate.

| joanna_1070 a răspuns:

Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu se cred. Ei chiar sint cei mai destepti... dar in lumea lor marunta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant lasati de celalti sa se creada. daca li s-ar spune in fata, s-ar trezi la realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul cind ai vazut ca esti destept, ai facut primul pas spre prostie. Dar dupa cum a spus Edoru este valabil si invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca vei deveni destept abia cand iti vei da seama ca esti prost. Sa se traga concluziile.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prosti deoarece cred ca exista destepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este greu de stabilit cine este destept si cine este prost in contextul in care umanitatea a aparut prin amestecul raselor dintre cele 12 zodii.Parerea mea este ca CEL mai destept nu poate fi decat CEL care are CEL mai apropiat cod genetic de DUMNEZEU si nu poate fi decat reancarnarea LUI, de aici,, mens sana incorpore sano,,:,, minte sanatoasa in corp sanatos,, Acesta dupa toate cercetarile specialistilor se afla pe Terra la momentul de fata insa este suficient de inteligent sa realizeze ca o declaratie a LUI asupra identitatii SALE nu ar putea fi credibila publicului larg deoarece teoria reancarnarii a fost scoasa din biblie in jurul anului 435 dc. Deci dupa cum vedem adn-ul uman este la fel de variabil ca si inteligenta care la randul lor calculate dupa data de nastere si nume demonstreaza unicitatea individului ca fiinta vie.Acel ce se crede suficient de destept trebuie sa fie pregatit sa decodeze orice forma de expresie verbala si/sau muzicala si nu in ultimul rand scrisa(biblia) pentru a afla adevaratul continut al mesajelor care nu intamplator se invart in jurul fiecarui individ functie de karma sa Asadar nu este corect sa judecam pe nimeni asupra inteligentei sale deoarece acest nuvel intelectual il stabileste doar DUMNEZEU de comun acord cu individul in planul astral Sper sa nu supar pe nimeni privind parerea mea Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ANCA, am stiut de la bun inceput ca nu ai avut intentia sa judeci pe nimeni, insa eu mi-am spus punctul de vedere privind realitatea vazuta de mine, deci din punctul meu vizual.Cat despre cei ce-si impun punctul de vedere fara al putea sustine si conduc la manipularea maselor prin inselaciune, informatie si contrainformatie, le este bine amintita ca :,, Negarea fara fundament,, folosita in orice scop este cel mai mare pacat.Pa.Pa.