| anonim_4396 a întrebat:

Cum explicati visele? Sau "prezicerea viitorului" cu ajutorul viselor?

Răspuns Câştigător
| AstroAlex59 a răspuns:

Visele sunt produsul inor energii care se acumuleaza de-alungul vietii, ele sunt mesaje subliminale pe care le primim din univers, lumea visului nu are nicio logica dea aceea ele au o semnificatie. Viitorul il poti stii doar daca iti amintesti exact visul si il interpretezi cum trebuie, cum am spus sunt meseje subliminale pa cere le primim sub foarma de energie din Universwinking

32 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Inselaciune.

| MrBlueEnergy a răspuns:

Eu unul am avut multe vise care s-au indeplinit, cum ar fi scorul meciului din supercupa Dinamo-Rapid 2-2, il visasem cu o saptamana inainte, si sunt stelist happy.

| Alikke a răspuns (pentru MrBlueEnergy):

Ochiul de la avatarul tau este infricosator. O. o

| RAY a răspuns:

Visele sunt vise

| Mădă0611 a răspuns:

Visele au treaba cu subconstientul, ca ti se intampla ceva ce ai visat e pentru ca te-ai gandit la lucrul ala, sau daca visezi ceva fara sa te fi gandit si cauti ce semnificatie are visul, si crezi, atragi acel lucru.

| Alikke a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine. Atunci explica de ce visez mereu ce o sa se intample in viitor. tongue
Fara sa caut semnificatia sau sa ma gandesc la acel lucru.
Exemplu ai mai sus. Intr-un comentariu de al meu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alikke):

Pentru ca crezi in vise tongue Daca exista ceva puternic in lume, cel mai puternic, acel ceva e gandul. Sigur nu ti se implinesc toate, asta pentru ca unele iti par ireale/irealizabile si nu te mai gandesti la ele.
Am citit Puterea gândului - Swami Sivananda si mi s-a parut ok si corect ce e pe acolo, in afara de yoga, + ca nu mai stiu unde am citit despre autosugestie, si asta e logica, daca o intelegi, normal.
I-ai vazut fata? Eu visez oameni, dar nu cred ca le vad fata, stiu ca sunt ei. Nu mi s-a implinit nici un vis pentru ca nu cred ca s-ar putea implini.

| Alikke a răspuns (pentru Mădă0611):

Da. L-am visat la fata. I-am stiut varsta, numele, de unde este si cand il voi intalni. Si de tinut minte este ca eram mica. Nu stiam despre semnificatia viselor. Doar visam. Si l-am visat de 3 ori inainte sa il cunosc si cu o zi inainte sa il cunosc l-am visat din nou si cineva mi-a zis: "Acuma il vei cunoaste.". Si exact asa a fost.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alikke):

thinking ciudat, dar tot nu imi schimb parerea big grin unele lucruri se indeplinesc pentru ca crezi in ele.
Un fel de "Miracles only happen if you believe in miracles." Paulo Coelho.

| WhatheWow a răspuns:

Deci, am sa-ti dau o explicatie oarecum logica a ceea ce de fapt sint visele, de unde vin si unde se duc si sper sa fiu cit se poate de explicit. Visele nu sint altceva decit Informatie stocata in memoria noastra. In jurul nostru, adica in exterior, in spatiu circula Informatia iar noi captam aceasta informatie prin intermediul simturilor noastre. Informatia pe care o captam in fiecare secunda e de doua feluri : constienta si subconstienta. Cea constienta e Informatia de care ne folosim ( citim o carte, urmarim un film, privim o floare, ascultam o muzica, adica tot ceea ce noi constientizam ); cea subconstienta e Informatia pe care simturile noastre o capteaza si noi nu o constientizam ( adica multe sunete care sint in jurul nostru, imaginea unor lucruri pe linga care trecem zilnic si nu le dam importanta, adica nu le constientizam ). Toata aceasta Informatie intra in memoria noastra in constient si in subconstient, Atunci cind dormim (nu trebuie neaparat noaptea ) intre cele doua parti ale memoriei se face un schimb de informatie; din partea constienta trece in subconstient informatie de care noi nu mai avem nevoie iar din subconstient trece informatie pe care noi am captat-o si nu am constientizat-o dar avem nevoie de ea. Subconstientul, ca sa intelegi mai bine e un fel de recicle bin ( cos de reciclare ) ca la calculator, de unde se sterge anumita informatie de care noi nu mai avem nevoie. Aceasta informatie inutila nu se sterge toata, de exemplu in timpul unui somn, ci se sterge treptat, multa informatie raminind stocata si ani de zile, informatie de care noi nu sintem constienti de aceea avem citeodata si sentimentul acela de Deja Vu. Acest sentiment e datorita faptului ca informatia pe care o captam si o constientizam in acel moment se suprapune exact cu anumita informatie identica pe care noi o aveam in subconstient. Acum Visele : In timpul transferului de informatie intre constient si subconstient din timpul somnuluise nasc Visele ( pentru ca nu este doar unul ci putem avea foarte multe vise intr-o noapte ) durata lor fiind foarte scurta insa perceptia noastra ne determina sa credem ca uneori sint foarte lungi. In formarea Viselor mai actioneaza, de multe ori si Informatie care o captam chiar in timpul somnului ( sunete, anumite ingrijorari pe care le avem, o anumita frica, dorinte, durere ) toate acestea sint doar informatii care pot determina sa punem scenariul visului. Totul depinde de intensitatea unei informatii ( de exemplu daca sintem multa vreme ingrijorati de soarta cuiva atunci ajungem sa visam ceva legat de acea persoana iar restul de informatie sa imbunatateasca scenariul ). Bine inteles ca daca stim ca Visele nu sint altceva decit informatie captata din jurul nostru atunci nu e greu sa ne gindim care e cauza implinirii anumitor vise.

| Alikke a răspuns (pentru WhatheWow):

Wow. * o *
Foarte frumoasa explicatia.
Dar visele nu sunt numai stiintifice.
Dar imi place cum ai explicat.
M-am simtit ca un cyborg acum. laughing

| unul1 a răspuns (pentru WhatheWow):

Subconstientul e mai vast decat crezi tu happy. Profa de bio ne-a povestit la finalul unei ore de un psiholog, psihiatru, nu mai stiu exact ce era care prin meditatie etc. si-a accesat subconstientul si si-a vazut vietile anterioare. Exista teori conform carora cu ajutorul subconstientului putem absorbi orice informatie, dar repet este doar o teorie. Numele acestui personaj nu il mai stiu exact, era un chinez care avea numele yang sau ceva de genu, el a scris 7 carti despre experienta lui. Un alt personaj care a facut acelasi lucru, nu a fost bine echilibra psihic si pana la urma a innebunit cand a vazut vietile lui anterioare.

| DyNo a răspuns:

Pai, s-a dovedit stiintific ca fiecare om are un corp energetic ( suflet ) care dupa moarte paraseste trupul fizic si se indreapta spre alte lumii Universale, asta daca s-a comportat moral etc., daca a fost vre un infractor eu sunt de parere ca sufletul sau se va dezintegra dupa moartea trupului fizic. Oricum, sunt unii oameni, care in somn trupul energetic se ridica incet si se duce in atmosfera de unde anticipeaza unele evenimente, apoi, la intoarcere acesta arata acele evenimente sub forma de vis. Sa explic si procedeul.
Tu daca ai fi intr-un elicopter deasupra unei autostrazi foarte circulate ai putea anticipa anumite evenimente ( ce masini se vor ciocnii, incotro vor merge etc. ). Un om care este la nivelul solului nu va putea anticipa aceste evenimente la fe de bine ca tine care esti intr-un elicopter deasupra. Asa este si cu trupul energetic ( sufletul ) anticipeaza evenimentele care se vor intampla pe Terra, fiind deasupra planetei, apoi se intoarce in trupul fizic si arata acele informatii sub forma de vis. Fenomenul se numeste precognitie.

| Alikke a răspuns (pentru DyNo):

Concluzie?
Si stiinta este de acord cu existenta sufletului (energiei) in corpul uman care paraseste corpul dupa moarte. laughing
Ma simt mandra de mine. laughing
Foarte bine explicat DyNo. ^ _ ^

| DyNo a răspuns (pentru Alikke):

Asa este, s-a dovedit ca sufletul dupa moarte corpului fizic se duce in alte lumi universale, nu in Iad sau Rai. In cel mai rau caz se dezintegreaza in caz ca respectivul a fost vreun rebut al societatii.

| Alikke a răspuns (pentru DyNo):

Dar stii, se mai zice si ca sufletul "absoarbe" din energiile noastre.
Energiile transformandu-se dupa bunatatea, ura, rautatea etc. pe care le-am avut.
Deci "Iadulu" ar putea fi explicat ca temerile sufletului. Acel intuneric ar putea fi explicat ca energia negativa ce s-a acumulat prea mult in suflet. Deci acel suflet ramane inchis in propriile temeri si rautati.
Iar "Raiul" ar putea fi explicat ca linistea sufletului dupa moarte ca nu a facut rau. Deci sufletul ramanand "pur".

| DyNo a răspuns (pentru Alikke):

Asa este, deci concluzia, sufletele noastre se duc in aceleasi lumi universale, in schimb, le pot percepe diferit in functie de ce energii au acumulat cat timp au fost in corpul fizic.

| Alikke a răspuns (pentru DyNo):

Suntem doua genii. * o *

| DyNo a răspuns (pentru Alikke):

Mda...

| Ella3133 a răspuns:

Visele sunt de fapt o nascocire a gandurilor noastre...si acele ganduri au un echivalent...care se gaseste in "dictionarele de vise".

| Cruciuliță a răspuns:

Is vise. Raman la stadiul ala. Nimic mai mult.

| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns:

Visele sunt doar niste vise. Apar datorita gandurilor noastre. Nu e nimic special cu ele. Cei care zic ca pot descifra visele etc. spun doar minciuni. E vrajeala.

| Alikke a răspuns (pentru AnnonymusIsNotAvailable):

Gresesti. Eu in fiecare luna am vise ce imi prezic viitorul. Uneori si odata la doua saptamani. Si ce visez, se adevereste. Si in momentul cand se indeplineste visul ma simt ca intr-un Deja VU. Stiu ca s-a mai intamplat acel moment, dar nu stiu unde. Apoi imi amintesc ca am visat ca se va intampla acel lucru.
De exemplu, eu mi-am visat iubitul actual cu cativa ani inainte de a-l cunoaste. Si adevarul este ca este o persoana speciala pentru mine. Asta arata ca si sufletele comunica. Iar visele uneori nu sunt intamplatoare, uneori sunt intamplatoare.

| AstroAlex59 a răspuns (pentru Alikke):

Acel Deja Vu isi poate avea originea intr-o viata anterioara, unde erai in aceeasi conjuncturawinking

| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns (pentru Alikke):

Posibil. Dar eu prefer sa fiu realista, cu picioarele pe pamant. big grin

| Alikke a răspuns (pentru AstroAlex59):

Da. Sa stii ca se poate.
Ce ciudata este viata. Nu-i asa?

| AstroAlex59 a răspuns (pentru Alikke):

Mie nu mi se pare deloc ciudata are doar cateva principii pa care trebuie sa le intelegi, nimic nefiind intamplatorwinking

| Alikke a răspuns (pentru AstroAlex59):

Nu am zis ciudata intr-un mod rau. laughing
Ci... speciala.

| unul1 a răspuns (pentru Alikke):

Http://www.youtube.com/watch?v=4JO2dEVKpE8&feature=related aici poate fi un raspuns la ce cauti tu :). Aici se vorbeste despre vis ca un univers paralel in care spiritul nostru traieste din ce imi mai amintesc eu.

| moisila a răspuns:

Pai cred ca visele sunt dincolo de realitate in care toti cred ca visele devin realitate, dar si ca visele pot fi preziceri.

| Mârr a răspuns:

Este ciudat. Chestia cu "dictionar de vise" e chiar vrajeala, dar sa stii ca uneori visele se implinesc happy Nici eu nu credeam in asa ceva dar sa stii ca uneori se adeveresc happy

| Samantha10 a răspuns:

Cu ajutorul unor vise putem sa prezicem viitorul.De exemplu bunica mea are asa vise care mereu se adeveresc.De aici reiese, ca cei doar cu experienta pot primi aceste mesaje din univers, dar mai mult conteaza ca uneori putem sa ne modificam viitorul, alteori e imposibil chiar daca interpretezi corect acel vis.