| AvalohAlyn a întrebat:

Cum îmi vindec viața? Viața nu vreo boala.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Iti trebuie doar putina hotarare, si putin simt strategic; nu neaparat ca sa o vindeci complet, dar ca sa o transformi intr-o viata cuprinzand toate elementele esentiale. 1. Te angajezi undeva potrivit pregatirii tale actuale. Ai program, te scoli dimineata, consumi energie, si atunci corpul tau incepe sa produca energie. Asa se obtine energia, nu din vitamine. Interactionezi cu colegii, multi vor fi binevoitori, caci au si interesul; scade anxietatea sociala, si cu timpul o vei tine sub control. Vei gasi placere in munca; orice munca are si o componenta intelectuala; munca prin definitie nu e pur fizica. Pe masura ce faci efort, vei deveni capabil de tot mai mult efort. Si pensia? Oricum pensia ta e infima, caci nu ai contribuit nici o secunda. Nu se stie cat timp se va da pensie, pentru o forma usoara de TOC si anxietate sociala. Tu nu contribui la pensie; asta inseamna ca dupa varsta de pensionare, vei lua un tip de ajutor social. Asa ca, pensia ta nu e vloare de care sa tii cu dintii. 2. O data pus la punct cu programul, un minim de interactiune sociala, somnul, capacitatea de efort si concentrare, dai bac-ul, pastrand slujba sau nu, vezi tu atunci ce merge. 3. O data luat bacul, se deschid multe posibilitati; poate o calificare mai buna, sau facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Fara program, fara energie, fara obisnuinta de a face efort, fara relatii cu oameni din afara familiei, vrei sa dai sfaturi medicale a caror eficienta nu va putea fi evaluata, pe baza a ce predau adventistii? Pai sfaturile alea, oricum daunatoare, sunt date deja de adventisti, la scara globala. Daca vreau sa lucrezi la KFC sau Kaufland intrebi? Nu, eu as vrea sa iei bac-ul si sa faci o scoala; invata pentru bac de pe acum daca o poti face direct. Eu pot sa iti demonstrez usor ca ai o forma usoara a TOC, folosind un singur parametru al bolii, DAR. Tie ti-ar fi la fel de usor sa accentuezi foarte mult acel parametru, si atunci chiar nu stiu ce s-ar mai putea face. Cine are ca singura scula un ciocan, vede toate problemele sub forma de cuie; odata ce ajungi la medic, el iti da retete, diagnostice, si pana la urma pensie; dar anxietatea sociala poate fi timiditate, depresia poate fi descurajare, ganduri intruzive avem toti, depinde cum raspundem la ele.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

OK, o sa ma uit. Tanatofobie justificata? Cred ca s-a strecurat o mica confuzie aici; teama justificata de moarte nu se numeste tanatofobie; tanatofobia e teama patologica de moarte. Astmul si apneea in somn duc la moarte, dar foarte greu; nu stiu daca stii cam cati oameni au boli mai grave decat astm, apnee, obezitate; fara sa sufere de tanatofobie si fara sa se gandeasca prea mult la moarte. Sa slabesti, fara activitate, e cam greu, caci ar presupune sa mananci foarte putin. Sansele sa mori, la varsta ta, de la astm, obezitate si apnee sunt neglijabile; dar tanatofobia e irationala. Sigur, daca dai in ceva mai grav, ar creste.

6 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Presupun ca incepand s-o traiesti.

| AndreiNrcs a răspuns:

Stai degeaba şi să nu-ți pasă de nimic.