| anonim_4396 a întrebat:

Cum interpretați acest citat:

"Pe vulpe, chiar dacă se face călugăriţă, să n-o laşi printre găini."

?

Răspuns Câştigător
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Adică, de exemplu un hoț, chiar dacă și-a ispășit pedeapsa pentru furt (televizoare). Cred că ar fi o idee bună, totuși să nu fie angajat paznic la o fabrică de televizoare.

11 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu am auzit proverbul asta dar e similar cu "Lupul isi schimba parul dar naravul ba." E aceeasi idee. Sa nu ai incredere intr-un om rau chiar daca pare sa fi devenit bun.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Ma gindeam sa răspund și eu cam ca tine, cu proverbul cu lupul. Dar mi-ai luat-o înainte. Bine ca am citit răspunsurile. happy

| Emma30555 a răspuns:

Vulpea nu se poate face călugăriță, probabil este un banc mai neamuzant acel citat. Ideea este ca deși ea ar vrea sa fie bună sau se schimba în unele aspecte natura ei nu se poate schimba. E și o fabula cu scorpionul și broască în aceeași idee. "Un scorpion, care nu poate înota, cere unei broaște să-l poarte peste un râu pe spatele broaștei. Broasca ezită, temându-se să nu fie înțepată de scorpion, dar scorpionul susține că, dacă ar face asta, s-ar îneca amândoi. Broasca consideră acest argument sensibil și este de acord să transporte scorpionul. La jumătatea râului, scorpionul înțepă broasca oricum, condamnându-i pe amândoi. Broasca pe moarte îl întreabă pe scorpion de ce a înțepat, în ciuda faptului că a cunoscut consecința, la care scorpionul răspunde: "Nu m-am putut abține. Este în natura mea"." Cred ca sunt și unii oamenii cu vicii sau alte probleme care pot face rău fără sa fie în interesul lor sau deși aparent par ca se schimba ei nu se pot schimba defat

| DeMicUnCălător a răspuns:

Un pedofil ajuns doctor. n-are ce căuta să lucreze la spitalul de bolii nervoase și fără memorie de copii.

| doctorandus a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Sau cum era ala de la Noua Dreapta de lucra cu copii si acum e la parnaie pentru p. infantila.

| DovleacTurbat a răspuns:

La fel ca: țiganu e tigan și în ziua de paste. laughing)

| IceRope a răspuns:

Ce tâmpenie...

| EliLeli a răspuns:

Sa nu ai niciodata ncredere in ea.

| NisipLaMare a răspuns:

Deci, tu esti vulpea?

| Endy22 a răspuns:

Pai avand in vedere ca de vulpe se zice ca e sireata. De acolo si expresia!

| AlexBombaRusa a răspuns:

Au romani timp sa inventeze tot felul de proverbe tampite dar sa faca ceva cu viata lor sa devina cineva important n-au timp