| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum poate sa fie moartea sfarsitul cand sfarsitul e doar in mintea noastra logica? Faza e ca viata e in continua miscare,oamenii sunt in continua miscare,doar mintea noastra are impresia ca exista sfarsit si inceput pentru ca noi fiind niste fiinte care poarta constiinta mortii,am inceput facem linii,sa masuram viata,am creat logica pe constiinta mortii,nu? Cred in tinte,eu daca pornesc de acasa pana la magazin, mintea mea isi face traseu, dar asta nu inseamna ca acasa e inceputul si magazinul e sfarsitul.lungimea drumului la fel, nu cred ca exista, e doar mintea noastra care isi masoara viata.Animalele stiu drumul catre casa,dar stiu oare ca acasa e inceputul si la ciurda e sfarsitul sau invers? Deci cum poate fi moartea sfarsitul cand nu exista sfarsit si inceput decat pe constiinta mortii? Moartea e o teama imorala,ne nastem si murim,dar asta nu inseamna ca nasterea e inceputul vietii si moartea e sfarsitul vietii,nu? Nici macar nu cred ca suntem mai multi oameni noi, suntem doar ceva fara numar care se naste si moare. Nu suntem noi oare doar niste celule de-ale lui Dumnezeu care se nasc si mor?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Din anumite puncte de vedere îți pot da dreptate, interesant mod de abordare.

| Deaad a răspuns:

"Nu suntem noi oare doar niste celule de-ale lui Dumnezeu care se nasc si mor?"
Foarte interesanta intrebare filosofica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai pe pamant un timp si dupa pleci (nu stiu unde) dar nu ramai aici, asta e moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la "dumnezeu" asta crestin, clar nu.
Moartea este momentul cand suflerul paraseste corpul, atata tot si nimic mai mult. Daca organismul nostru n-ar ceda la un moment dat, am trai o vesnicie si nu ar mai exista ideea de moarte in viata actuala.