| MoldoveanuAndreea a întrebat:

Cum poate un magnet sa deregleze un ceas

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Un magnet nu poate sa deregleze nici un ceas care are carcasa facuta din metal. Daca cumva ai un ceas cu carcasa din aur atunci cauta si tinel departe de orice magnet ca dupa nu o sa mai ai ce face cu el. Ceasurile tocmai de aia au si carcasa din metal pentru a le feri de magneti si a le face functionale chiar de vin in contact cu magneti sau sint magnetizati cumva in alt mod.Cred ca intelegi ce vreau sa zic.Dar cred ca nu stii ca altfel nu ai fi pus intrebarea.De ce un magnet nu poate deregla un ceas? Pt ca un ceas cu carcasa din metal are acea carcasa ca scut.Magnetul va magnetiza doar acea carcasa si influienta unui magnet nu poate trece dincolo de un alt metal.Este ca si un scut.Mecanismul ceasului nu intra in legatura directa cu carcasa lui si de aceea nu se va deregla.Incearca si o sa vezi ca e cum spun.In cazul unui ceas cu carcasa din aur fortele magnetului vor trece prin aur si va deregla mecanismul care este facut din metal.Forta magnetica trece prin orice mai putin prin metal.De aia ceasurile au carcasa din metal si nu din plastic. Iara cele cu carcasa din aur le au cei cu bani si li se spune sa evite contactul cu magneti sau alte fenomene ce lear putea magnetiza ceasul.

| Mădă0611 a răspuns:

"Ceasul" de la curent/apa? (ce stiu romanii) rolling on the floor Nu-l deregleaza, doar il opreste.

| saurel a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca ar fi asa de simplu ENEL si APANOVA ar fi dat de mult faliment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin polarizare.Dar se poate demagnetiza fara probleme.Numai bine.

| Darvyl a răspuns:

Ceasul se deregleaza prin magnetizarea remanenta a angrenajelor metalice.

| saurel a răspuns:

Ceasul se deregleaza prin magnetizarea remanenta a angrenajelor metalice.

| Apostol_Mariuca_1987 a răspuns:

Pai nici eu nu-s! Temele! crying(