| Mirunabball4 a întrebat:

Cum pot dovedi ca orice magneti au doi poli distincsi?

Răspuns Câştigător
| Naomitza a răspuns:

Simplu...deci pui un pol langa celalat de la 2 magnete diferite si vezi daca se resping sunt de poli egali si daca se atrag sunt de acelasi pol

3 răspunsuri:
| Borgir a răspuns:

Simplu este ca si atunci cand faci un copil x-x, x-y cam asa este si cu polii!

| mdany a răspuns:

Pai cum?! iei 2 baterii si le pui in asa fel incat sa fei +cu+ si -cu- si vezi ca nu iti merge aparatul respectiv, pentru ca +cu+ nu se atrag si contrar.

| Biiiby a răspuns:

Pai unii se atrag si altii se respingincearca cu doua magnete si sa vezi ca unul o sa il atraga pe al doilea iar celalalt o sa il respinga pe al doile... funda?