| christian90 a întrebat:

Cum pot folosi instructiunea "if" pentru a testa o egalitate cu rezultatul dat de o functie? Ex:
int suma(int a, int b){
return(a+b);
}
int main()
{
int a, b;
char x;
couta;
coutb;
cout

Răspuns Câştigător
| QWERTY55 a răspuns:

Int suma(int a, int b){
return(a+b);
}
int main()
{
int a, b, c;
if(c==(suma(a, b)){
cout

| christian90 explică (pentru QWERTY55):

Ok,asta e pentru tip int sau float. Pentru char verific egalitatea caracter1==caracter2, cu caracter2 returnat de o functie, in acelasi mod? Si de ex raspunsul la o intrebare raspuns=getche() cu ce imi returneaza functia, iar pentru siruri de caractere asemanator. Daca poti lasa un ex ar fi bine.

| QWERTY55 a răspuns (pentru christian90):

Caracterele lucreaza diferit. Nu poti face la fel. Daca imi spui ce vrei sa faci (adica mai concret) te pot ajuta.

| christian90 explică (pentru QWERTY55):

Sunt la stadiul de învățare, voiam sa stiu ceva de funcții si pointeri cu string-uri.Mi se pare mai greu cu string-urile si de aia cautam ceva exemple.

| QWERTY55 a răspuns (pentru christian90):

Pointerii si caracterele nu se inscriu la stadiul de invatare. Trust me, programez de 5 ani.Ramai putin mai mult pe int, floating points (float) si multe functii. Daca imi lasi in privat o adresa de skype/Facebook/ceva o rezolvam happy

| christian90 explică (pentru QWERTY55):

Mda, acum citesc dintr-o carte luata pdf de pe net totul despre c/c++ si am dat de siruri, pointeri si nu prea le-am inteles, Cu funtiile e mai ok, oricum nu ma axez 100% pe software, dar se imbina cu multe.

| QWERTY55 a răspuns (pentru christian90):

I told you. Pointerii si inca 2-3 capitole intra la programare dinamica. Pointerii, arborii, listele alocate dinamic sunt lectiile care fac diferenta intre profilele de intensiv/neintensiv in licee. Vreau sa zic ca ce de la neintensiv nu invata lectiile astea pentru ca sunt prea avansate.Eu am terminat in liceu pofil intesiv info, daca ai nevoie de ceva trage-ma de maneca ficitva happy

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai sa poți posta niciodată cod aici.
Funcția returnează o valoare pe care o poți retine f simplu într o variabila

| LPCTSTR a răspuns (pentru suntserios):

Cam ciudat reacționează TPU când scrii cod.
Oare există posibilitatea ca codul scris aici să altereze codul paginii?
Nu că m-aș plânge prea mult însă-i cam plictisitor să nu poți introduce până și semnul opus lui ">".

| suntserios a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mda probabil fac strip la taguri de html sau semne rezervate precum mai mic și mai mare

| LPCTSTR a răspuns:

Încearcă să scrii codul sursă în Pastebin sau alt site în care poți face asta.