| SadBoyForever a întrebat:

Cum pot retine mai usor lectia la scoala?
Sunt in ultimul an de liceu si as vrea sa imi spuneti cum pot face sa invat mai usor lectiile pentru la scoala!

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlxMro a răspuns:

Atentie mare in clasa, cel putin la fizica, matematica sa intelegi modul de rezolvare dupa care putin exercitiu acasa si nu ai treaba. La materii precum istoria... nici eu nu invat pentru ca este o pierdere de vreme. In principiu este bine sa retii cat mai mult din clasa. Presupun ca ai de facut eseuri la romana, daca sunt facute de tine imposibil sa nu le sti pe de rost insa daca sunt copy-paste dupa net... este o problema pentru ca sunt multe si nu poti sa le inveti.

| anutza a răspuns:

Ia lecitina

| psycho771 a răspuns:

Salut, Ionut! Si eu sunt eleva si ma confrunt cu probleme de memorare. Sau pur si simplu, spre rusinea mea chiar imi este lene sa invat, asa ca am inceput sa citesc in carti de psihologie cum ca pana si culorile te fac sa memorezi mai bine ceea ce citesc. Incearca sa scrii sau sa subliniezi cu rosu lucrurile importante (desi pare metoda de gradinita), sau cauta sa-ti faci algoritmi de memorare. Spre exemplu, testeaza si vezi la ce ore si in ce mediu inveti cel mai bine: dimineata, seara, pe fundal muzical... Eu una am memorie buna vizuala, adica practic fac in minte poze la caiete, iar cand e vorba sa reproduc informatia memorata, o citesc mental din "poza" de pe creier". Poate tu inveti mai bine daca cineva iti citeste (zic si eu). Ptr materiile de BAC ai putea chiar sa iti faci "postere" pe care le lipesti pe pereti si citindu-le zilnic tot le vei memora. Mult succes la Bac si sper ca am reusit putin sa te ajut.

| SadBoyForever explică (pentru psycho771):

Salut. Esti in situatia mea. Si eu stau si citesc lectia de peste 10 ori, dar pur si simplu nu pot retine bine o lectie in 45 minute -o ora ca altii, si anul trecut cand am avut de invatat o lectie importanta pentru chimie la final de an, am scris-o pe o foaie galbena + faptul ca am mai luat si niste pastile de tinere de minte.
P.S.: Multumesc mult de ajutorul acordat!

| psycho771 a răspuns (pentru SadBoyForever):

Cu mare placere :d

| Salahadin73 a răspuns:

Faci schema lectiei sau folosesti evidentiatoare(culori diferite)pentru a activa memoria vizuala

| SadBoyForever explică (pentru Salahadin73):

Am reusit anul trecut la finalul semestrului 2 sa retin o lectie la chimie, pentru ca am scris-o pe o foaie galbena si am vazut ca am putut sa o retin.
Eu iau niste vitamine pentru tinere de minte ''gu@rana ginseng'' insa as dori sa imi spui te rog ce pastile te ajuta sa retii lectia mai repede. P.S.: Multumesc pentru raspunsul dat, mi-a fost de foloswinking

| Salahadin73 a răspuns (pentru SadBoyForever):

Pastilele pentru memorie ajuta pe o perioada scurta de timp (cateva lani maxim un an, doi)dupa aceea incepi sa ai din nou probleme chiar daca continui sa le iei.

| MaDrogezCuPepsiCola a răspuns:

Buna!
Aceeasi problema am avut si eu!
Eu am mancat pe zi 3 linguri de catina(catina ajuta foarte mult la memorie)! S-au dacaa nu du-te la farmacie si zii ca vrei ceva pentru memoriee!
Funda?

| marwitch a răspuns:

Cumpara niste betigase parfumate (da nu cu droguri sau cu opium, doar cu flori simple, ca garoafele) si izoleaza-te intr-o camera unde sa nu te deranjeze nimeni, aprinde vreo 3-4 betigase si incepi sa inveti. Grija mare daca esti alergic! Se va face ceva fum de la bete in acea camera, dar pe termen lung acel fum e toxic, asa ca sa nu stai mai mult de 30 de minute in acea camera, apoi sa ventilezi bine tot spatiul.
METODA ASTA FOLOSESTE-O DOAR LA TEZA SAU LA TESTELE IMPORTANTE CA ALTFEL E FOARTE DAUNATOR LA SANATATE DACA INCERCI PREA DES. DOAR DE 3-4 ORI PE AN!
In rest la lectia de zi pune mana pe carte si invata daca nu ai memorie fotografica sau daca nu retii prea bine ia niste vitamine.
Sper ca te-am ajutat, dar te rog mare grija la betigase sa nu le utilizezi decat de vreo 3-4 ori ori pe an si sa fie SIMPLE. Le poti cumpara de la un magazin naturist cu vreo 3 lei

| EuCool a răspuns:

Ionut scuze cati zic dar cel mai bine ar fi sa citesti lectile alea de vreo 10 ori si dupa aia pe o foaie scrii cat sti din ele

| catamafia1 a răspuns:

Repeti cate o propozitie sau cateva cuvinte de multe ori si o sa retii si asa faci de multe ori cate o propozitie nu citii toata lectia

| quadcore a răspuns:

Pai du-te si cumparati lecitina de la farmacie,, pentru memorie

| Natallia123 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti la ceea ce inveti...sa stai cu gandul acolo si sigur vei retine ceva.happy