| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti ajunge sa te cunosti pe tine insuti? Care dintre voi poate spune ca isi stie reactiile, simtirile, etc?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Cunoaşterea de sine poate deveni foarte periculoasă şi eu o recomand doar pentru a putea fi mai fericit, însă nu trebuie dusă mai departe. Ea nu se limitează doar la a îţi cunoaşte reacţiile, sentimentele sau astfel de lucruri, ci o mare parte din ea este acceptare. Să te accepţi că eşti aşa cum eşti. Chiar dacă pare foarte foarte uşor, noi nu vrem (inconştient) să ne acceptăm cum suntem cu adevărat, mintea reneagă unele lucruri şi astfel găsirea lor este un proces dificil.
Sincer, eu nu mă cunosc prea bine, nici măcar nu mă înţeleg, dar nu mă deranjează. Îmi place mereu să fiu surprins de minehappy

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pot spune ca ma cunosc in totalitate, rezumandu-ma la ceea ce am trait si felul in care am reactionat. Faptul ca o sa ma intalnesc cu lucruri noi (pe care nu le-am intalnit pana acum), ma fac sa cred ca nu ma cunosc intrutotul. Adica, stiu cum voi reactiona la un lucru pe care l-am experimentat si inainte, dar nu stiu cum voi reactiona la un lucru nou pe care nu l-am intalnit niciodata.

| mihaibrasov a răspuns:

Pai prin experienta de viata iti dai seama. Poti incerca si cu meditatie sau autohipnoza, dar necesita prea mult timp.
Problema mea e ca ma cunosc pe mine insumi suficient de bine incat imi stiu si cauzele pentru care fac uneori greseli. Teoretic ar fi usor de corectat, mai ales cand le vezi "din afara", dar practic nu. A te vedea pe tine din exterior exact asa cum esti este la inceput dureros, dar dovedeste ca te cunosti pe tine insuti.

| Flav a răspuns:

Ridic un deget sau ambele maini? Ma cunosc de-ajuns, stiu cand voi reactiona si negativ datorita orgoliului si-a incapatanarii, stiu cand anumite defecte imi vor impiedica o cale mai usoara. Ce nu stiu si nu pot avea control la ce fac, e atunci cand iubesc. Si nici nu cred c-o sa pot controla vreodata.

| Razvan a răspuns:

Ma cunosc destul de bine.Devine grav atunci cand imi dau seama ca si altii intuiesc miscarile mele.Nimic nu e mai rau decat sa fii previzibilstraight face

| greenmile00 a răspuns:

Autocunoasterea este pur teoretica. Nu exista nici o persoana care poate sa spuna ca se cunoaste pe sine. Reactiile noastre sunt dependente de 2 factori foarte importanti: stimulul si conditiile in care apare stimulul. O persoana cu siguranta va reactiona diferit la un acelasi stimul dar in conditii diferite. E imposibil de creat un tipar din punct de vedere al reactiilor. Sunt prea multe variabile ce influenteaza reactia pentru a putea tine cont de ele.

| otilia88 a răspuns:

Asta e tema noastra de zi cu zi, sarcina noastra (nu tocmai usoara dar poate cea mai importanta) pe care trebuie sa o indeplinim pana la sfarsitul vietii. nu cred ca e atat de necesar sa stii dinainte cum ai sa reactionezi intr-o anumita situatie ci sa intelegi mai apoi de ce ai reactionat asa. o seara faina.

| Dutzulescu a răspuns:

Imi place sa cred ca ma cunosc destul de bine.Nu am ajuns asa printr-o metoda anume, pur si simplu asta am constatat.Recunosc ca in unele situatii am si reactii care ma surprind.hee hee Frumoasa intrebare.Salutare.

| Shameless a răspuns:

Psihologie

| dracusoru24 a răspuns:

Multi spun ca se cunosc destul de bine, dar de fapt nu cred ca multi dintre noi stim ce se afla in subconstientul nostru. putem doar sa spunem ca ne cunoastem indeajuns cat sa ne descurcam. E destul de usor sa te descoperi insa prin multe teste psihologice, dar cat ai sa le ti minte pe toate sau cat ai sa ti cont de toate rezultatele.

| sierjuu a răspuns:

Nu o sa pot spune ca ma cunosc in totalitate pana nu o sa trec prin foarte multe experiente, sa experimentez incercariile, si trairile la care viata o sa ma expuna. Deci nu o sa zic acest lucru numai cand am sa fiu la batranete.

| User_9182 a răspuns:

Aplici metode de lucru cu mintea, ca de exemplu regresia.