| RAY a întrebat:

Cum poți intra într-un grup de necunoscuți?
As vrea sa aflu mai multe despre socializarea umana din punct de vedere al evolutei umane

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai dai buna ziua, si daca discuta despre ceva incerci sa intri in discutie daca cunosti domeniu "ma scuzati, am voie sa zic si eu ceva cu referire la asta?", si discutand s-ar putea sa nu mai fi necunoscut, dar nu sigur, dupa discutie e posibil sa nu va mai revedeti.
Altfel e mai greu, nu merge asa pur si simplu. Trebe o ocazie de interactiune cumva fara a forta insa.

| Apokales a răspuns:

Cel mai usor este sa ai puncte comune: religie, profesie, hobby-uri, etc. Trebuie sa ai si o cultura generala cat mai mare, degeaba intri in vorba cu ei daca nu ai ce sa le spui, trebuie sa te poti adapta la conversatie. Be like water, my friend laughing.
Din propria experienta iti spun ca atunci cand eram in microbuz mai intram in conversatie cu oamenii cerandu-le sfaturi, chiar daca nu aveam nevoie de ele, cum ar fi: "Ma scuzati, stiti cum pot ajunge in punctul de?"; "Stiti daca ar putea soferul sa ma lase langa nu stiu unde?". Atunci cand le ceri o favoare oamenilor se creaza o conexiune, simte ca esti dependent intr-un fel de el, ca ti-a facut o favoare, desi nu-i chiar asa.

| Dana1999 a răspuns:

Saluți,faceți cunoștința, pui întrebări, aștepți cu interes sa ți se răspundă.