| TheAlphaFemale a întrebat:

Cum procedati si ce va motiveaza atunci cand vreti sa va faceti ordine in viata : sa slabiti, sa va schimbati modul de gandire sau pur si simplu sa capatati mai multa incredere in propria persoana; mai pe scurt atunci cand doriti sa faceti schimbari?

Răspuns Câştigător
| Wowhow a răspuns:

Pai ma gandesc ca merit asta.Adica ma improsc cu gandire pozitiva.Ca m-am saturat ca lucrurile sa fie monotone, cand ele ar putea fi clar mai bune cu numai putin efort.La o adica, o fac pentru mine, ca sa ma simt eu mai bine in "pielea mea" cum s-ar zice laughing Daca tot m-am nascut si daca tot se poate, de ce sa aleg sa stau asa, sa ma multumesc cu ceva mediocru sau chiar nesatisfacator, cand atatea lucruri bune se intampla altor persoane? Asa am reusit sa ma ambitionez sa scap de cele vreo 30 de kg in plus si sa reusesc sa fiu mai deschisa ca sa-mi fac prieteni si sa ma integrez si eu printre oameni.Si am avut dreptate.A fost demoralizant la inceput, pentru ca e greu sa-ti schimbi tabieturile sau modul in care te exteriorizezi, dar merita.Chiar MERITA! Si acum imi multumesc mie pentru incapatanarea de nu a renunta la mijloc si ma simt atat de bine incat nu regret nimic.Viata e frumoasca daca stii sa te adaptezi happy

| TheAlphaFemale explică (pentru Wowhow):

Bravo, de 3 ori BRAVO! Cat adevar releva cuvintela tale si-mi dau un impuls puternic spre a realiza vise care stau inchise intr-un cufar prafuit!

| Wowhow a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Multumesc happy Am incercat sa pun in cuvintele de mai sus o motivatie pentru cei care au nevoie de ea.Sa nu renunti sa incerci niciodata, pentru ca se poate.Si in plus, cand vezi ca ai puterea sa-ti realizezi scopurile, automat iti creste increderea in tine, inveti sa te pretuiesti mai mult si realizezi ca nu exista motive pentru a te simti inferior oricarei alte persoane happy Deci bafta in continuare si in tot ce iti propui!

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu cred ca trebuie gindita ca sa si poata fi explicata chestia asta. Exista ceva ce declanseaza schimbarea fara s-o vreau cu tot dinadinsul si fara sa-mi impun de inainte.Vine o vreme cind o faci pur si simplu.

| shadovv a răspuns:

De ce mi as schimba modul de gandire? Am deja deplina incredere in mine.

| Aesir a răspuns:

Pentru mine cea mai puternica motivatie, este intelegerea motivului pentru care fac o schimbare + perspectiva din ansamblu cat si pe viitor in privinta urmarilor produse de aceea schimbare.

| Ofiintă a răspuns:

Mereu cand incep sa-mi schimb felul de a trai, imi propun sa fiu mai optimista deoarece am o fire cam prea pesimista mereu trag inspre nu si cam orice motivatie negativa ma poate descuraja, slabitul face parte si ea din stilul meu de viata dar avand acest caracter : azi imi propun ceva maine uit s-o fac este greu dar exista momente in care daca vreau ma tin de cuvant!

| dannyel86 a răspuns:

Deciziile pe care le-ai enumerat sunt provocate, uneori, de anumite evenimente din viata noastra. Daca nu ai elementul motivational, e mult prea greu sa te apuci de ceva. O vecina de-a mea tine regim pentru a slabi pana la nunta fratelui pentru ca VREA sa imbrace o anumita rochie, pe care deja o are in sifonier. Iata!
Nu stiu daca se pot schimba lucrurile peste noapte, fara sa te impulsioneze ceva, sa te determine sa spui: de maine fac asta sau devin alta persoana! Monotonia cred ca e un alt motiv pentru care iti doresti o schimbare; te-ai saturat sa ai acelasi job, te-ai saturat sa vezi aceleasi locuri, VREI sa evadezi din cotidian, sa incerci lucruri noi.

| Wøodenpints a răspuns:

De ce mi-aş face ordine în viaţă şi mi-aş schimba modul de gândire? Nu poţi să tragi linie şi să spui că de azi nu mai faci X, Y, Z chestii. Dacă le-ai făcut până în momentul ăla, înseamnă că ţi-au plăcut, şi te minţi singur când renunţi la ceva ce-ţi place.

| TheAlphaFemale explică (pentru Wøodenpints):

Nu intotdeauna ceea ce-ti place, iti face bine. Uenori suntem nevoiti sa renuntam la lucruri care ne plac pentru altele mai importante cum ar fi sanatatea.

| Wøodenpints a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Prefer să trăiesc mai puţin, dar cum îmi place mie, decât să mă abţin de la anumite chestii, şi să trăiesc doar de dragul de-a trai mult.

| mihaitaLGP a răspuns:

Incerc sa imi monitorizez actiunile la nivel de subconstient.

Răspuns utilizator avertizat
| Pufulinna a răspuns:

Am vrut sa fac multe schimbari mai ales de atitutide, insa nu merita sa te schimbi, e bine asa cum e fiecare..si mai ales NEVER sa nu te schimbi pentru cineva happy

| Miky69 a răspuns:

Orice ai vrea sa faci, tzinteste putin mai sus decat ti-ai propus tu si daca chiar iti doresti cu adevarat respectiva " schimbare " nu vei avea nevoie de motivatii! Schimbarea in mai bine va fi motivatia ta ( Daca ti-o doresti cu adevarat )