| RAY a întrebat:

Cum reusesc teroristii sa treaca peste instinctul de supraviețuire?

Multi dintre noi luptam din greu ca sa traim iar ei se sinucid atat de usor

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai e simplu, scopul pentru care lupta este motivant, a trai fara a fi impliniti, ii face sa vada viata ca nemotivanta, se trece usor peste acel instinct prin educatie, vezi arabii care stau la coada sa se sinucida, valoarea la ei nu e viata in sine (care sincer nici eu nu o vad valoare in sine), ci rol are implinirea, bucuria sufletului, iar ei se bucura cand stiu ca daca mor fac bine tarii, si mor cu inima impacata.

Ca sa lupti sa traiesti, trebuie sa ai un scop, o motivatie pozitiva, altfel? Adica sa te bucuri, sa fi satisfacut, sa fi implinit, impacat, deci sa te simti bine, asa ca lupti ca si maine si poimaine sa repeti treaba, cam asa gandesc ei, bucuria lor suprema e sa apere tara.
Scopul celor care sunt oameni obisnuiti, deci nu tero, este sa se bucure de viata de zi cu zi, deci tot se lupta pentru mai multe zile de bine, doar ca pe unii ii bucura una, pe altii alta.

Religia lor nu spune ca suicidarea e interezisa daca e in numele lui alah si a patriei, asa ca sunt mai liberi ca restul, de fapt e si o indoctrinare lupta asta, ei pot alege sa lupte pentru viata sau sa nu lupte in functie de interese si implinire.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu am mai auzit in ultimul timp (ma reter la ani) de atentate. Se mai practica totusi? Unde ai vazut arabi care stau la coada sa se sinucidă?

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Inseamna ca nu esti informat! Daca se cere sa se moara pentru patrie, multi vor asta. Asa au fost educati, patria e prima. Nu e vorba ca au fost sau nu atentate multe, oricand se vor sacrifica daca este cazul. Cum erau si japonezii in WW2, multi intrau cu avioanele in navele de pe apa ale SUA. Si voluntar!

Educatia si indoctrinarea face minuni, schimba ce simti din tine ca asa e bine sa faci. Si daca s-ar face si pozitiva peste tot, ar fi mult mai bine pe glob, sa respectam pe x si y, sa nu desconsideram, sa nu radem de copiii care-s altfel cand noi suntem colegii lor, sa nu ne batem joc de partener, si asa mai departe, dar nu se face.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Japonezii in razboaie au fost întotdeauna cei mai curajoși si ar fi facut orice pentru onoare si glorie, aveau un naționalism extrem.
Tin sa cred ca usor usor si aceste popoare musulmane vor ajunge la normalitate, oricum situatia nu e chiar asa precum pare si auzim noi. Noi cand auzim musulman ne duce gandul direct la bombe si atentate.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Pai exact asa fanatici sunt si arabii unii, ca japonezii, nu va ajunge la normalitate nimic, deja in UE musulmanii au un mesaj "noi vom domina", nr lor este mare si va fi mai mare ca fac copii mai multi, pana la urma nici nu mai e nevoie de atentate. Deja tarile incep sa tina cont de ei la unele sarbatori, si altele.

Insa educatia e tot aia si oricand si-ar da viata daca li se cere, nu se va schimba nimic, se va musulmaniza europa, si asta a si fost scopul de catre SUA si altii, ca sa fie usor de destabilizat la o adica, vroiau sa distruga spiritul lui Schiller (a zis-o si churchill ca nu vor sa rupa pe nemti sau Germania ci spiritul ala), adica unitatea germana, cand o tara are n nationalitati in procente mari, e usor sa o destabilizezi. Pai tu de ce crezi ca au venit multi imigranti in Germania? Asa s-a dorit de catre SUA. Tu nu uita ca doar in doua tari era razboi, Yemen si Siria, dar nu erau doar din aia, erau de mai toate felurile care nu erau refugiati. Ungaria nu a primit ca nu a fost presata sa primeasca, Polonia la fel. Prin imigratie masiva saracesti si destabilizezi acea tara.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Interesant, ești de parere ca SUA crează probleme statelor care ii pot aduce concurența?

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Da, are razboi economic cu China si UE tocmai de asta. A si zis SUA ca UE trebuie destramata.
Dar mi se pare normal ca musulmanii si japonezii multi sa fie demni si sa-si riste viata la o adica, altfel nu rezolvam nimic in frica si lasitate "nu ma duc eu ca daca mor". Mai ales contra SUA la o adica, care ameninta pe toti (ma mir cum de nu sti, faptele o arata), si la o adica unii se pot satura de asta.
Degeaba lupta sa traiasca daca traiesc in umilinta si durere, pentru unii asa viata nu mai are sens, si nu mai au nimic de pierdut, asa ca isi risca viata pe care de fapt nu o doresc.

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca asa au fost invatati si cu asta au crescut. Si eu daca mi-as educa cainele sa faca asta, asa ar face.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Da chiar sa iti dai propia ta viata? Mi se.pare absurd, dar de fapt sunt multi care se sinucid fara cineva sai impinga, sunt boli care te imping la sinucidere nu ma refer la cancer si la boli mintale, nici eu nu vreau sa mor desi gasesc existenta cv inutil si absurd

| Freya1 a răspuns:

Asa sunt crescuți si educați.In general cei care fac acest lucru probabil suferă si de ceva probleme psihice ca altfel nu ai cum.
Aud mereu ca se spune că sunt indocrinati cu religiile si bla bla bla dar cred ca, constientizezi si tu ca daca ai cat de cat minte in cap faci diferenta din a avea o religie, a merge la biserica si a omora oameni pentru cineva pentru ca, crezi ca o sa ai virgine pe lumea cealaltă.

| SG1995 a răspuns:

Simplu, cum reușeau și creștini să reziste presiuni de-a renunța la ideologia religioasă, ei au sistem de credință puternic înrădăcinat în mentalitate sunt ferm convinși că a ucide necredincioși e un lucru bun și de dorit, iar dacă asta înseamnă sinucidere nu contează, e acceptebil, deoarece Allah le va da fericirea supremă. Cu alte cuvinte teroriști sunt deizluzionați, crescuți în secte islamiste și rupți de realitate, credința lor numai e credință ci psihoza în toată regula. Probabil unii au chiar și disonanta cognitivă puși fata perspective a ucide, sau de a se sinucide (sinuciderea fiind păcat în islam).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt fanatici in religia lor la fel ca pocaitii de la noi.

| Alexandrionelu a răspuns:

Sunt spălați pe creier pe filiera religioasă. În istorie a existat "cruciada copiilor" în care părinții creștini și-au trimis copiii la moarte sigură, pentru a lupta cu musulmanii și a elibera Ierusalimul.

| Andrei200202 a răspuns:

Teroriștii cred in Allah, sunt puternci îndoctrinati din naștere, li se spune ca după moarte o sa aiba o viață lux si nu stiu cate virgine vor primi.
Cred ca dacă se aruncă in aer făcând cât mai multe victime este o jertfă supremă și își vor primi răsplata făgăduită.

| lorena66 a răspuns:

E legat de religia lor, ei considera ca doar asa se pot "alatura" lui alah. Tine totul de religie, nu de cat de slab sentimentali sunt.