| Andrei32133 a întrebat:

Cum s-a format universul cum am aparut noi am o dilema cu asta?

Răspuns Câştigător
| CrowUp a răspuns:

Am avut un ex. capcana la un test... exact asta era intrebarea.
Am luat 10+ cu acest raspuns:

Universul s-a format printr-un BING-BANG,ce a apropriat soarele la o distanta preemeabila de pamant.

Dupa disparitia dinozaurilor,frunzele si tot legat de FAUNA, s-a adunat, formand 2 sau aprox 5 molecule, printre care s-au dezvoltat luand forma umana.

CE ZICI?

Explicatimitivitiv?

Eu am luat 1o pe astabig grin

10 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

@Bizo sincer ma ingrijoreaza faptul ca intr-o buna zi o sa ai drept de vot...
Despre cosmogonie, adica despre nasterea universului gasesti aici > http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang < sau cauti materiale informationale pe google cu tag-ul "BIG BANG".
Despre antropogeneza, adica despre aparitia omului gasesti aici > http://ro.wikipedia.org/wiki/Antropogenez%C4%83 <

| bamse a răspuns:

Draga, Eminescu a fost corigent la romana, si acum tu iti tocesti coatele ca sa il inveti. La fel au fost foarte multe genii ale omenirii.

Dar eu te inteleg. Tu esti ateu, si cu asta ai vrut sa dai o palma celor care cred in Dumnezeu.

Insa uite aici o alta dilema. Cum te poti lauda tu cu un 10 in Romania, unde toata lumea zice ca invatamantul e la pamant, si unde profesorii iau examenele de titularizare cu nota 5?

Si inca una. Intreab-o pe profesoara ta daca a fost de Inviere la biserica. daca a fost, atunci e schizofrenica nu, ca tie la scoala iti da 10 si pe urma se duce la biserica, adica face contrariul. Ei cum ar fi asta?

Plus. Nu e frumos sa te lauzi cu notele de 10. Ca nici a fi tocilar nu e neaparat o virtute si mai e si vorba aia ca lauda de sine nu miroase a bine.

| Zenithf a răspuns:

Nu stiu sigur cum, ca nu am fost prezent la niciunul din evenimente. Tot ceea ce iti pot spune este ce am auzit de la altii. laughing
Teoria mea este ca Universul este infinit, si este 'playground'-ul unei entitati la fel infinite, noi numim aceasta entitate Dumnezeu.
Este posibil ca aceasta entitate sa se fi jucat cu un bulgare de praf cosmic si sa fi facut sa apara viata si in final omul pe acest bulgare. Cred ca ti-ai dat si tu seama ca prin acel bulgare eu ma refer la Pamant. Multe lucruri stiim noi, altele si mai multe doar le banuim, iar altele mult mai multe decat astea exista si noi nici nu ne-am gandit la ele, uite de exemplu la stele, ca sunt unele de mii de ori mai mari decat steaua numita de noi Soare...

| GodBlessYou a răspuns:

@Narkys
Nu vei intelege niciodata lumea in care traiesti (nici nu cred ca vrei) daca continui pe drumul asta, eu ti-am dar "STUPID" pentru ca am considerat raspunsul tau ultra prost... fara suparare.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Universul s-a format din materie cenusie si a aparut atunci cand a explodat un ''ou' adica Bing-Bang. Omul s-a format dintr-un animal asemanator lui, probabil ca din primate(maimutele). Iar primatele dintr-un stramos asemanator sobolanului iar sobolanul dintr-un animal acvatic pentru ca la inceput nu exista viata decat in apa.

| Narkys a răspuns:

Dilema ta e cam ciudata iar eu vad doua obtiuni
1.Esti ateu.
2.Nu stii cei cu tine.
Daca nu esti ateu ia si tu o biblie si citeste macar Geneza.
Iar daca crezi in teoria Bigbengu-lui atunci nu stiu.

| Narkys a răspuns:

Am vazut ca raspunsul meu in mare parte considetrat stupid oare dc Voi va trageti din maimuta sau ce?

| armand3004 a răspuns:

Este peste puterea noasta, a oamenilor sa intelegem cum s-a format universul (teoria Big Bang-ului este complet falsa), insa cand vine vorba de omenire exista trei variante:
1. Omul a fot creat de Dumnezeu (povestea cu Adam si Eva)
2. Omul a evoluat din maimuta (Teoria Darwin-ista)
3. Omul a fot creat de o specie de humanoizi (extraterestri) foarte dezvoltata.
Eu, personal, nu sunt ateu, dar cred in ultima varianta.

| Cici4Mici a răspuns:

Cum s-a format universul? pai la inceputul timpului toata materia universului era adunata intr-un "pachet" dens.Pe urma, cu cca. 15 miliarde de ani in urma a avut loc o explozie giganta care a spulberat in spatiu materia densa, fierbinte a galaxiilor viitoare.De-a lungul milioanelor de ani aceste particule s-au strans pentru a forma galaxia. sper ca te-am ajutat.

| costinvlad a răspuns:

LA inceput a existat un punct de volum CA albunui atom. Masa si temperature sa erau atat de mari incat densitatea a cost prea mare pentru a ramane stabila. Sa provocat o explozie pentru CA acel punct sa fie stabil. Universal sa create din combinatia gaura neagra+ gaura neagra= gaura de vierme. Gaura neagra, intr-un uni ers paralel, a inghitit materie. Masa ei a decent uriasa, densitatea a scazut deoarece volumul sa marit si viteza de evadare a materiei din campul ei gravitational a decent mai mica CA viteza luminii say a sunetului. Centrwl stelei formate a provocative big bangul. Probability a existat fotoni si protoni. Fotonii au fuzionat in electronic signature in alte tipuri de materie. Au lait nastere hidrogenul si heliul. Print explozie sa dispersat in univers si din cauza temperaturii extreme sau format substantele chimice de astazi.