| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sa nu imi mai fie asa frica mare de moarte?
Voua cat de frica va este de moarte?

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mi-e frică să nu ajung să devin o legumă conectată la aparate și să le fac un calvar viața celor apropiați. În rest moartea nu mă sperie. Asta în lipsa ei. Dacă ar fi iminentă poate m-aș panica și mi-aș face diverse filme. Nu am de unde să știu cum voi reacționa atunci. Dar cert e că voi reacționa cu demnitate. La un moment dat va veni. De altfel eu chiar nu mă văd mai bătrân de 35 de ani. Să zicem eventual un 37. Mai departe de atât viața îmi pare o iluzie. Chiar nu văd ce scop i-aș da. Având în vedere că nu stă în planurile mele să fac copii.

| RAY a răspuns:

Moartea este reciclare naturala a vieti, imi este frica de suferinta nu de moarte

| Freya1 a răspuns:

Da cum sa mai spustie mai frica sa mori in chinuri nu sa mori subit...La toti poate ne e dar daca nu ne gandim.in fiecare secunda ca murim ne traim si noi viata.Nu te tot gandi la asta ca de ce tie frica nu scapi

| Holiday a răspuns:

Problema nu e ca mori, ci CUM mori. Moartea in sine nu e de speriat, doar unele dintre cauzele care duc la moarte sunt nasoale.

| Donsavas a răspuns:

Da, oarecum și eu am o frica, dar frica de moarte este indirecta. Ma gândesc la pericolele vieții care mă pot distruge, nu la moarte propriu zis. Oricum, e același lucru. Încerc sa acord atenție lucrurilor care îmi fac plăcere, nu sa mă rănesc singur. De obicei, lipsa de ocupație și implicit plictiseala pot da stări depresive, deși nu e același lucru cu a avea depresie. Ai depresie când pierzi ceva sau ai un mare eșec în viața, dar trece.

| SG1995 a răspuns:

"Cum sa nu imi mai fie asa frica mare de moarte?"

Nu te mai gandi la subiecte asa morbine. Mda a vrut sa fac o tenta de gluma cu umor negru, dar n-a mers, ideea e ca cu cat te gandesti mai mult cu atat mai mult cresc si temeriile, nu te mai gandi la moarte.

"Voua cat de frica va este de moarte?"

Hm, acum nu mi-e frica de moarte ca n-am fost pus in fata mortii in mod direct, probabil cand o sa confrunt cu o situatie de genul o sa imi fie frica, acum imi traiesc viata si nu ma gandesc.

| FaraNumePls a răspuns:

Pai de ce sa itifie frică de moarte? Nu vine așa devreme dar daca vine e de Doamne ferește (așa cum se zice popular). Când vine, vine. Daca vine când dormi e ok într-o oarecare măsură. Nu simțit nimic (poate doar ceva in vis laughing ).

| alexboss2020 a răspuns:

Nu iti mai fie frica, mai ai mult de trait, bucurate de viata!

| CleanHeart a răspuns:

Mai incolo nu o sa-ti mai fie.
Mie nu imi este.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de care.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu totii avem acelaşi final de linie, mai devreme sau mai târziu. În loc să te gândeşti la moarte mai bine trăiește din plin fiecare zi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei...nu trebuie sa iti fie frica de moarte. Pana la urma toti vom muri, nu? Asta e ciclul vieții.
Mie mai mult mi-e frica de durere. Nu te mai gandi la asta. Totul e riscant in viata asta dar macar merita incercat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie teama, e mai grav sa traiesti si sa simti ca esti mort decat moartea in sine important este sa fi pregatit pentru asa ceva.nu te mai gandi la moarte atata gandeste-te cum sa traiesti si sa te bucuri de tot ce ti-a oferit viata fie ea buna sau rea. gandeste-te ca exista ceva mult mai rau ca pe pamant in acea lume nu exista fericire doar durere si mult chin.iar in rai sa ajungi este aproape imposibil.asa ca pana atunci bucurate de lumea asta ca doar una este, nu va mai fi alta.nu de moarte trebuie sa iti fie teama ci de unde vei ajunge dupa moartea trupului. Iti doresc multa sanatate.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Nu imi este frica de moarte. Imi este frica de durere.

| annempx a răspuns:

Mie uneia nu mi-e frica de moarte. Mi-e frica de alte lucruri minore, incearca sa fii mai vesel/a si sa nu iti mai ocupi timpul gândindu-te la asta.

| RandomStudent a răspuns:

Nu incat sa ma afecteze sau sa ma framante acest lucru, partea interesanta este cand incerci sa iti imaginezi cum ar fi sa nu mai existi, adica acum simti, traiesti dar dupa cum e?, e ca si cum "ai fi ezperimentat" ce a fost inainte sa te nasti.Dar nu iti fa griji, traieste-ti viata cat mai frumos nu te gandi la asta

| Kryeno a răspuns:

Teama de moarte este una justificată pentru că oamenii, în general, se tem de necunoscut, de ceea ce i-ar putea aștepta "dincolo". Nu cred că ai ce să faci ca să scapi de această teamă, ci doar să te gândești că o viață ai și, până ce ajungi să mori, învață s-o trăiești din plin, ca să nu ai regrete.

| CristinaAnnabella a răspuns:

Esti încă un copil tanar trebuie sa îți trăiesti viața din plin asa cum e ea, cu bune si cu rele, nu sa te gândesti la moarte

| Mariaa6745 a răspuns:

Ok,deci...
Nu prea ai de ce sa te temi pentru ca:
In primul rand, nu scapi laughing
In al doilea rand, sunt lucruri mult mai importante in viata...adica, pana la urma, de ce mai exista viata daca te gandesti la inexistenta :/
Si
In al treilea rand, viata trebuie traita la maxim, sa te bucuri de ea.
happy