| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca mamiferele si omul au sistem nervos care le provoaca durere? Ce a facut ca mamiferele si omul sa poata simti durere? "Simte" atomul "durere" cand ii este smuls un electron sau cand este lovit de un electron? Cum de are atomul sistem "nervos" caracterizat de forta nucleara tare si cea slaba?

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vasile, numai tu produci extrem de multa durere in TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Boss, nu mai umple site-ul cu aberatiil tale. Nu atomul are sistem nervos. Noi avem (oamenii, animalele...). Si nu sistemul nervos "simte" durerea, ci trimite mesaje codificate prin impulsuri electrice catre creier, iar creierul le interpreteaza si ofera raspunsul sub forma senzatiei de durere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu ca persoana este stabil integru si de aceea a creeat structuri stabile care sa nu se dezintegreze. Fenomenele de dezintegrare sunt pentru a putea face schimb de energie. Supernovele imprastie energie si materie in univers. In univers predomina fuziunea in detrimentul fisiunii sau al dezintegrarii.

| Notmyaccount a răspuns:

Sincer, intrebarile tale mi se par interesante. Clar ca e doarte usor sa te enervezi pe cel care pune intrebarea, atunci cand nu stii sa raspunzi.
Pacat ca tot ajutorul pe care ti-l pot acorda, ar fi informatiile despre sistemul nervos, pe care presupun ca le stii deja. Poate ar trebui sa ceri ajutorul cuiva de specialitate...

| anonim_4396 explică (pentru Notmyaccount):

Pai durerea indeplineste un rol asemanator cu cel al fortei nucleare tari adica rolul conservativ existential sau rolul de impiedicare a dezintegrarii structurale a fiecarei entitati fie organice fie anorganice. Evident ca sistemul nervos are structura diferita si mult mai mare decat structura unui atom. Sistemul nervos este alcatuit din atomi. Impulsurile electrice se propaga prin schimb de electroni intre atomi. Omul daca vrea sa-si smulga o mana durerea din sistemul sau nervos il impiedica sa faca asa ceva.