| Nilsson a întrebat:

Cum se face că oamenii și cimpanzeii au 99% din ADN în comun dar...
- creierul unui cimpanzeu ca volum este doar 30% față de cel al unui om?
- cimpanzeii au 48 de cromozomi iar oamenii au 46?
- cimpanzeii au 13 perechi de coaste iar oamenii 12, plus proporții diferite ale altor oase, a structurii coloanei vertebrale și alte diferențe?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Recomand :

https://www.everystudent.ro/a/stiinta.html

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

- creierul unui cimpanzeu ca volum este doar 30% față de cel al unui om?
Omul a avut nevoie de creier, de aceea s-a dezvoltat.
- cimpanzeii au 48 de cromozomi iar oamenii au 46?
Nu au mai avut nevoie de cei doi, care au dispărut,
- cimpanzeii au 13 perechi de coaste iar oamenii 12, plus proporții diferite ale altor oase, a structurii coloanei vertebrale și alte diferențe?
Asta e diferența de 1% la ADN.
În 5 milioane de ani se întâmplă multe.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca am evoluat artificial. Nu sustin evolutia naturala.

| gabicoo a răspuns:

Cred că acel 1% face diferența!

| Yuoia a răspuns:

O coasta a luat-o dr ca sa ne faca femei.
Gluma gluma, dar stii ca omul, din creierul ala mare, foloseste cel mult 10%? Si atunci, la ce-i ajuta ca e mare?
Coloana vertebrala e modificata de pozitia bipeda a omului.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Yuoia):

Asta cu 10% se presupune a fi o prostie, in realitate ne folosim exact de cat dispunem. Citisem undeva.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Yuoia):

De fapt, isi foloseste tot creierul.
Daca si-ar folosi 10% probabil ai fi moarta fiindca cel mai peobabil n-ar acoperi unele functii vitale.

| Celcestietot a răspuns (pentru Yuoia):

De fapt, se spune ca folosim creierul la capacitate maxima, dar eu nu cred asta cu adevarat.

| Yuoia a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Tocmai ca acopera doar functiile vitale, supravietuirea.
Dar nu-si dezvolta inteligenta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Yuoia):

Te contrazici singura.
Mai sus ai spus ca ne folosim cel mult 10% din creier, iar acum spui ca daca ne-am folosi numai 10%, ni s-ar acoperi numai functiile vitale.
Hotaraste-te.

| Yuoia a răspuns (pentru Celcestietot):

La cati idioti sunt pe lume...

| Yuoia a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Iata dovada ca tu folosesti mai putin decat 5%.
Am spus "daca am folosi doar 10%"? Am spus ca cei 10% acopera doar functiile vitale. Daca ai folosi mai mult decat 5%, nu ai fi analfabet!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Yuoia):

"dar stii ca omul, din creierul ala mare, foloseste cel mult 10%?" Tu - 2019

"Tocmai ca acopera doar functiile vitale, supravietuirea." Tot tu - 2019

Uita-te mai bine da-ti seama ca tu esti prostul/proasta aici.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Yuoia):

De fapt, da, ai dreptate. Acopera numai functiile vitale.
De aia nu poti gandi, ca tot creierul ti se axeaza numai sa te tina in viata.
Halal logica ai.

| Yuoia a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dar mult ti-a luat sa-mi raspunzi! Deja ti-a obosit bine creierul.

| Irinel15123532 a răspuns:

Tot un studiu, a descoperit ca adn-ul nostru este identic in ptoportie de 80% daca nu ma insel, cu cel al melcului. Asta ar explica putin rapiditatea parlamentarilor nostri in tara happy. Lucrurile sunt mult mai complexe, stiinta a descoperit ca ne tragem dintr-un singur stramos comun, biblia spune acum 4000 de ani acest lucru in Geneza, din Adam si Eva. Specialistii spun acum, in jur de 800 de ani, din maimute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru noi care nu suntem experti in biologie e greu sa intelegem ADN-ul. Dar stiu ca o diferenta de ADN de 0, 4% face diferenta intre cainii pichinezi si dulaii de 1 m- respectiv lupii.
Evolutia omenirii este greu de recontruit, cu fiecare set de schelete antice descoperite adaugam noi teorii. Insa gasirea scheletor este dificila, sa gasesti locul ideal in pesteri subterane ca si cum ai cauta acul in carul de fan, insa nici nu stii in care car sa il cauti
Iar evolutia nu a fost una lineara, ci mai degraba ca un tufis din zecile de specii de
"umanoizi" intersectandu-se. Insa un lucru este cert Noi i-am facut disparuti pe toti ceilalti.