| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca planete mai usoare si mai apropiate de Soare nu sunt atrase de Soare si planete mai grele si mai indepartate de Soare isi mentin totusi cursul in jurul Soarelui si nu ies de pe orbita desi gravitatia Soarelui este mai slaba?

7 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

"Se face" ca pe asta au lamurit-o Newton prin exemplul cu ghiuleaua si Einstein, care a explicat proprietatile spatiu-timpului, ca neted si plat, atata timp cat nu se afla în el obiecte cu masa. Prezenta masei, curbeaza spatiu-timpul, si/dar intr-un final, TOATE obiectele aflate pe ORICE orbita, vor trece de limita Roche.

Vezi ca ai scris "Dumnezeu", gresit, alege deci, daca esti un ateu prost intentionat, sau un religios prost intentionat.
Poate cu matematica stai mai bine, tine deci, un model de orbita.
G m1 m2 / r2 = m2 v2/r; G*m1 = v2*r
Tine-o bine!

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Daca ai fi citit biblia ai fi inteles ca dumnezeu e substantiv comun intrucat exista mai multi dumnezei. Dumnezeu creatorul de care vorbesc se numeste Iah. De acum o sa folosesc Iah in loc de dumnezeu sa vad ce mai spuneti. Dumnezeul acestui sistem vechi de lucruri este Satan.

Curbarea spatiului-timpului sunt povesti. Spatiul virtual nu poate fi curbat. Timpul la fel nu poate fi curbat. Spatiul e volumul cuprins intre puncte virtuale. Timpul este plasarea sau succesiunea in timp a evenimentelor. Faceti mari confuzii de termeni. Timpul este un concept. Si la Iah exista timp doar ca el nepierzand din energie trecerea timpului nu-l afecteaza pentru ca el nu sufera transformari in ansamblul existential al lui.

Faceti fizica asta o poveste. Va bateti joc de fizica si adevarata stiinta afirmand ca spatiul-timpul se pot curba.

In gaurile negre materia este atrasa comprimata si transformata in imaterie sau in energie neagra. Altfel de alungul miliardelor de ani gaurile negre supermasive din centrul galaxiilor ar fi devenit tot mai mari si ar fi colapsat/absorbit intreaga materie din galaxia Calea Lactee spre exemplu. Dar Iah face sa existe un echilibru. Isaia 40:26.

Referitor la povestea cu spatiul curbat: Pot si eu sa-mi imaginez un cearsaf cu niste sfere ( pe post de planete ) care se rotesc in jurul unei bile mai mari denumita de unii Soare si sa spun ca cearsaful de sub sfere este curbat. Mare stiinta?!

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

CE e Dumnezeu?!
Dumnezeu e..."Iah"?
Nu prietene...
Dumnezeu e Zed! big grin
E un prieten cu care beau acum o bere, si care se uita ca curca-n lemne la ce scriu eu aici, intrucat l-am invatat un singur cuvant in limba romana.
3, 14zda.
Ai idee cum rosteste un american cuvantul 3, 14zda?!
E... Dumnezeu! big grin

Par putin incoerent?
O meriti! Prostie mai mare ca cea de mai sus, nu am mai citit de doi ani.
Dintre toti "ateii", tu, un pseudo-religios, esti cea mai mare paguba pentru religie, oricare e aia!
Macar ateii, cu vreo doua exceptii notabile, se tin dracului departe de chestiunile prea stiintifice.
Atata stiu si ei...atata pot!
Tu in schimb... laughing
Esti imens.
Urias! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Piz'da e un lucru minunat facut de Iah. Placerea nu a evoluat. Piz'da nu are nevoie de evolutie pentru ca a fost creata perfecta. La fel si pu'la. Numai ca omul degradeaza acestea folosindu-le in mod nefiresc sau contra scopului pentru care au fost create de Iah cu Cristos. Cristos avea si el pu'la cat timp era un barbat perfect complet pe pamant dar a ales sa nu se fu'ta cu femei desi ele erau langa el. Una a zis asa: "macar sa-i ung picioarele cu ulei parfumat daca piz'da nu vrea."

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Incet-incet te dai de gol ca nu esti decat un trol plictisit si plictisitor.

| Random123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci contrazici legile fizicii. Interesant, continua! happy abia astept sa vad unde se ajunge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu: pentru ca dumnezeu le pune in miscare prin duhul sfant.