| AvalohAlyn a întrebat:

Cum se face corect mindfullness pentru începători? Ajuta?

1 răspuns:
| Mihai1499 a răspuns:

Mă aștept că te referi la meditație. Sam Harris știu că a făcut un scurt exercițiu de meditare în felul ăsta, ear nu e profesionist.

Pașii pe care mii amintesc sunt ( cam 1 - 2 minute fiecare, cu ochii închiși )
- imaginează-ți o lumină care este în centrul tău. Ea ți se extinde încet prin piept, prin mâini, prin picioare. Pe măsură ce o face, te concentrezi pe senzațiile membrelor. Poziția, încordarea, cum trece aerul peste ele, și în timpul ăsta te relaxezi și te destinzi.
- apoi lumina să-ți cuprindă camera, apoi casa, cartierul și orașul
- îți va cuprinde familia, prietenii, colegii, vecinii, iar pe măsură ce o face, vei simții legăturile pe care le ai cu ei. Îți vei aminti ultimele lucruri pe care le-ați făcut împreună, ultima vorbă bună, ultima ceartă, și îți propui să-ți îmbunătățești aceste relații
- apoi vezi cum lumina cuprinde regiunea, țara, continentul și întreaga lume. Simți cum ești o parte dintr-un întreg cu toți cei de pe Pământ.

Acum că te-ai armonizat cu lumea, gândește-te la ce planuri de viitor ai, pe un an, pe 5 ani. Și gândește-te ce ai putea face să ajungi acolo. Vizualizează-te ca fiind realizat acest vis

- vizualizează-te având o zi productivă, mai simte-ți o dată corpul în lumină, că ai soarta de partea ta și deschide ochii.

Eu îți recomand să iei o casetă sau un videoclip care să te îndrume pas cu pas pe muzică relaxantă.