| AvalohAlyn a întrebat:

Cum se face meditația? Cum se meditează?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Înainte de tehnici, poziții, mantre, este vorba despre ce în viziunea bisericească numim tăierea voii. Cumva filozofic sau poate științific este vorba despre faptul că ceva trebuie să moară ca altceva să se nască. Și că îți dai voie din nou să nu știi. Nu mai ești un om cu o vastă experiență de viață, ci ești un nou născut, înveți să faci primii pași. Ești un ucenic. Universul nu este ceva umplut ci este vid. Așa trebuie să fie și viețile noastre, flexibile. Înainte de a porni spre alte meleaguri, orizonturi, fii unde ești. Mai ești un angajat când ești în pat? Nu văd niciun șef, niciun client, niciun produs. Mai ești prietenul cuiva, iubitul, fiul? Nu, ești tu și atât. Ne prea umplem viețile ca să nu rămână goale. Dar tocmai golul e ce aduce plinul autentic. De asta în timpul meditației ucidem zgomotul ca să primim liniștea. Tăcem, ca să putem asculta și când vorbim o facem în aceeași voce cu alții. E atât de important să știi să fii singur, să ajungi să iubești asta. Nu să îți dorești, ci să îmbrățișezi. Din ea vin toate binecuvântările. Tu ești soarele vieții tale, dar de multe ori ne comportăm ca musafiri. Ca meditația să fie din ce în ce mai utilă trebuie să îi culegi și mănânci fructele și apoi să le cultivi în solul vieții tale. Meditația duce la o schimbare de percepție, la o acțiune. Poate ești familiarizat cu ideea de rotația culturilor, în care pentru ca să ai maxim de randament în plantații, trebuie să schimbi la câțiva ani ce plantezi. Cam așa e și cu meditația. Schimbi ce e deja plantat și pui o cultură nouă, care va crește din vechea cultură, deși aceasta nu mai este. Magia vine din faptul că rotația culturilor aduce cu ea claritate. Fără să fie nevoie de luptă, de energie irosită. Simți și alegi să păstrezi în viața ta ce rezonează cu tine. La ce rămâne începi să te raportezi diferit, relațiile tale înfloresc ori încetează. Ceva trebuie să și plece. Lasă loc vidului și îți va aduce miracole. Tu vei fi cu zi ce trece un miracol mai mare.

| sierra1 a răspuns:

Te referi la d-alea, la materiile de bac: mate, română,?

| Cameliapantiru a răspuns:

Recomand să începi cu meditații ghidate (găsești pe YouTube oricâte vrei).
Și mă bucur că vrei să înveți să meditezi, te va ajuta mult în lupta cu anxietatea.

| Dana1999 a răspuns:

Exista carti despre asta.