| anonim_4396 a întrebat:

Cum se naște un gând?

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Urmareste-ti gindurile si vei vedea. Daca poti!

| cristi202 a răspuns:

Urmareste-ti gindurile si vei vedea. Daca poti!

E ca si cum ai intreba cum s-a nascut Universul.

| mgtow a răspuns:

Il formezi in creier

Bula
| Bula a răspuns:

Se imbarliga neuronii.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

1) Daca ii are
2) Daca intra in acea faza numita excitare.
☺☺☺

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndurile vin din inimă acolo este sediul dorintelor noastre si a motivatiilor noastre.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca la un PC. Se formatează întâi în cod mașină.
cam așa așa.
01110001... Apoi se asamblează din alfanumeric în logic.
E plin de softuri pe acolo. Și de doruri.
Vorba unui poet rus.
La un început de toamnă,
Un gând venit așa de undeva...
Să bag cuțitu-n cineva.
Mi se pare că Esenin.

| Drimmero a răspuns:

Dintr-o framantare de sex feminin si o framantare de sex masculin

| Mosotti a răspuns:

Depinde de mecanismele din creier, un gand este rezultatul unei reactii chimice, chiar si cand vrei tu sa te gandesti la ceva tot asa se intampla, vrutul ala vine tot in urma unor reactii in creier.

Ca dovada ca uneori in depresii multi au mintea goala, sau un apatie (indiferenta), nu mai au ganduri si nici nu mai pot sa se gandeasca la ceva, ca, chimia din creier e jos in anumite zone, si nu mai are cine sa faca gandurile.

| T0T a răspuns:

Fac sex neuronii.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

În lumea asta chiar totul e despre sex?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Până și existența ta...

| LPCTSTR a răspuns:

Aparitia unui gand este spontana, se schimba de la secunda la secunda, sub foarte foarte multi factori, de la digestie pana la temperatura camerei, adica toti factorii cumulati vor influenta spontaneitatea si implicit atentia asupra unor lucruri fata de altele.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cu puterea mintii.

| Nilsson a răspuns:

Gândurile se nasc din dorințe, dorințele se nasc din experiențe, experientele se nasc din împrejurări, împrejurările se nasc din destin.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Îmi place cum gândești.winking

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Am pus și eu o întrebare despre gânduri mai demult, sunt curios să știu și părerea ta:
https://www.tpu.ro/......gandurile/

| Dorotheea21 a răspuns:

Neuron A, Neuron B
A_______B in care linia inseamna conexiune = ai un gand.
Adevarata intrebare la care nu stie nimeni raspunsul este: De ce?

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

În capul meu întrebarea asta are o semnificație foarte profundă... Am terminat liceul la specializarea chim-bio și crede-mă că am mâncat biologie pe pâine. Am ales-o și la Bac. Eu voiam să bat altundeva cu întrebarea asta, nu neapărat să aflu noțiuni de bio. Voiam să creez o conversație pe un subiect interesant... big grin

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru asta am pus si eu intrebarea de la sfarsitul raspunsului, dar astazi lumea se prinde mai greu, sau poate nu au chef de discutii. happy

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Eu nu am formulat foarte clar întrebarea... Are sens și așa, doar că poate fi interpretată.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Un filmulet interesant daca esti preocupat de subiect.
https://www.youtube.com/watch?v=rA5qnZUXcqo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin puterea creierului

| Dana1999 a răspuns:

Sunt impulsuri electrice între neuroni.