| Mădă0611 a întrebat:

Cum se poate ca intr-un univers paralel sa faci alegeri diferite? Păi daca mamicutele nenilor inteligenti care au idei de genul faceau alegeri diferite, nenii mai existau?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai nu spune nimeni că într-un Univers paralel trebuie să exiști și tu.

Cum era cu "paradoxul bunicului"? Daca te întorci în trecut și îți omori bunicul te muti automat într-un Univers paralel în care tu exiști, dar bunicul tau nu mai exista.

Și legat de filmul asta, Another Earth, pe care l-am vazut.: Exista niste fizicieni care susțin că totul se repeta.
De exemplu la nivel cuantic daca ai un electron într-un loc găsești în altă parte un electron identic. Daca ne uitam la nivel molecular principiul se păstrează: ai o molecula într-un loc și găsești alta perfect identica în altă partea. La o distanță mult mai mare comparativ cu nivelul cuantic.
Ideea e că întregul Pământ poate sa se repete la rândul lui, dar la o distanță extrem de mare.
De fapt anumiți fizicieni chiar au calculat distanta la care ar trebui să găsim o alta galaxie perfect identica cu a noastră. Și când spun identica nu mă refer asemănătoare. O galaxie care are un Pământ al ei, cu o mada0611 obsedata de curățenie și piercing-uri.

După mine o dam din fizica teoretica in filosofie.

| Mădă0611 explică (pentru Inferno):

N-am bagat de seama sa fi spus cei din filmuletele cu universul paralel ca eu nu exist. thinking Peste tot e "bla bla, faci alte alegeri". Daca nu exista liber arbitru, ceea ce mie mi se pare logic, nu exista alte alegeri si exista multe alte planete identice cu asta, in care e cum ziceam in raspunsul de mai sus. In caz ca universul nostru o sa inceapa la un mom dat sa se contracte ajungand la acea singularitate, ca apoi sa explodeze iar, iar o sa se formeze exact universul care e acum.

Siiii de fapt nu port cercei deloc. 0. Zero. Z.E.R.O. phbbbbt

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

"N-am bagat de seama sa fi spus cei din filmuletele cu universul paralel ca eu nu exist."

Pai de ce am dat exemplul cu bunicul. Asa cum bunicul e viu intr-un Univers iar in altul mort si tu poti sa fii la fel.

"Siiii de fapt nu port cercei deloc. "

Compensezi cu cei din nas. laughing

"nu exista liber arbitru, ceea ce mie mi se pare logic"
De ce ar fi logic?

"o sa se formeze exact universul care e acum."
Pe ce te bazezi?
https://en.wikipedia.org/wiki/Indeterminism

| Mădă0611 explică (pentru Inferno):

E logic ca nu exista, pentru ca in momentul in care esti constient de o alegere, creierul tau a facut-o deja, pe baza unor trairi anterioare; actiune-reactiune. Nu poti alege altceva. E doar chimie. Daca acum te gandesti, cum ai facut la intrebarea mea cu lipsa liberului arbitru, ca alegi altceva decat nu stiu ce, e tot o alegere raspuns la actiunea mea, ideea lipsei puterii de a alege. >:) Daca eu am cercei si parul roz http://i.imgur.com/FmLev.png, tu esti tocilar http://i.imgur.com/OpXix.png :)) Ai ales sa fi tocilar, sau ai trait ceva care te-a facut sa vrei sa stii ce e in jur? Puteai sa fii manelist cu burta mare, ceafa lata si ditamai lănțăloiu cu ditamai crucea de aur pana la buric. Daca n-ai crescut in mediul ala. E o alegere, dar e una de care nu esti constient decat dupa ce o faci, ceea ce inseamna ca nu e alegerea ta, ci a creierului tau. Si cand ai doua drumuri in fata, cand alegi la intamplare, nu e intamplare, creierul alege dupa niste criterii, si cand vorbesc de creier, vorbesc de ceva pentru care exista doar elemente chimice, oricum, el creaza realitatea subiectiva, si alegerile se fac in functie de ea. Nu stiu cum sa explic pe intelesul tau, ca si asa e dubioasa treaba ca nu te-ai prins singur ca alegerile libere nu sunt libere deloc. Daca stii tot ce a trait cineva, si stii care e comportamentul raspuns al unei provocari, ii poti anticipa miscarile?

"Par roz, multi cercei si buricul gol." https://imgur.com/a/IvRdqm0

"o sa se formeze exact universul care e acum." Daca e aceeasi "singularitate", sunt aceleasi legi ale fizicii, acelasi vid, de ce s-ar forma altceva?

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

"Daca e aceeasi "singularitate", sunt aceleasi legi ale fizicii, acelasi vid, de ce s-ar forma altceva?"

Ce cauzeaza o fluctuatie cuantica in structura spatiu-timp? Are o cauza anume sau exista o componenta aleatorie? Nimeni nu stie.

Universul ar fi trebuit sa fie perfect uniform. Izomorf in toate directiile.

Motivul pentru care nu s-a intamplat asta sunt niste fluctuatii cuantice care au produs variatii in densitatea acestuia. Fluctuatii ce si-au marit dimensiunile odata cu explansiuena spatiului.

Dar ce a determinat ca acele fluctuatii sa apara la momentul respectiv in locul respectiv nimeni nu stie. Poata daca repetam scenariul o sa ai alte fluctuatii cuantice. Perfect posibil. Rezultatul va fi cu totul alt Univers.

Liberul arbitru inseamna capacitatea de a lua decizii in conformitate cu propria dorinta.
Acum ca dorintele tale au si ele o cauza la randul lor e perfect adevarat. Un om care traieste intr-un mediu va avea anumite dorinte decat altul. Asta nu inseamna ca nu exista liberul arbitru.

Atat timp cat am capacitatea de a actiona in conformitate cu propria mea dorinta am liberul arbitru. De ce imi doresc lucru respectiv este irelevant. Poate am vazut o reclama, poate m-a convins cineva, etc.

Liber arbitru: Dorinta --->> Incercare de a actiuna in cosnecinta
Nu conteaza de unde provine dorinta.

Lipsa liber arbitru: Lipsa dorinta --->>Incercare de a actiune

De exemplu exista un studiu din care rezulta ca subiectii incearca apasa un buton INAINTE sa doreasca sa apese acel buton.
Subiectii trebuiau sa apese pe buton cand u nbec rosu se aprindea.
S-a determinat studiind activitatea cerebrala ca:
In creier existau impulsuri electrice congurente cu incercarea de a apasa butonul INAINTE de a exista activitate constienta in creier cum ca becul s-a aprins.

In cazul asta exista actiunea fora dorinta, deci lipsa liberului arbitru.

Asta inseamna sa nu ai liber arbitru, nu ce spui tu acolo.

Liber arbitru: Dorinta --->> Incercare de a actiuna in cosnecinta
Lipsa liber arbitru: Lipsa dorinta --->>Incercare de a actiune

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

"Daca stii tot ce a trait cineva, si stii care e comportamentul raspuns al unei provocari, ii poti anticipa miscarile?"

Chiar daca poti asta nu inseamna ca persoana respectiva nu are liberul arbitru. Problema e mai subtila aici.

De exemplu poti sa indoctrinezi de mic un copil sa creada in zei, sa-l izolezi de lumea ca sa nu exista influente exterioare, iar in final el va crede in zei.

Dar daca se roaga noaptea la acei zei pentru ca l-am indoctrinat eu asta nu inseamna ca nu are liberul arbitru.

Este este decizia lui constienta sa se roage are liberul arbitru. Indiferent ca acea decizie constienta a fost cauzata de influenta mea.

Definitia ta pentru liberul arbitru este sa nu fii influentat de nimeni si de nimic.
Daca asta ar fi definitia atunci e clar ca nu avem liber arbitru

Evident ca toate dorintele noastre sunt determinate de cauze externe.
Intrebarea e daca dorinta preceda incercarea de a actiona, caz in care avem liber arbitru.
Sau daca incercarea de a actiona preceda dorinta, caz in care nu avem liberul arbitru.

De unde probine dorinta? Asta e clar din cauze externe, nici nu are sens sa mai intrebam.

| RAY a răspuns:

Mady aceste idei sunt fantezi,nu exista nici o dovada ca ar exista asa ceva, metaforic vorbind ar putea exista en posibilitati ca tu sa fii luat alte decizi care ti-au determinat existenta intr-un fel sau altul, daca ar exista astfel de universuri, dimensiuni pararele da tu Mady poate ai fii luat alte decizi sau erai fata reginei angliei sau Merkel sau Hitler sunt en posibilitatii, dar sunt fantezi, asa ca pasiont de filozofie ar fi un subect bun de discutat, de exemplu tu Mady sa te intalnesti cu tine din alt univers, oare ce ati vorbi voi doua?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Este un film Another Earth. Cand l-am vazut nu eram asa cu analizatul, dar ciopartind tot ce prind, am ajuns la concluzia ca nu exista liber arbitru, si atunci absolut toate universurile care exista, daca exista altele, daca au inceput ca al nostru si e guvernat de legi ca ale noastre, sunt identice cu al nostru. In toate in sambata de 28 decembrie 2019, la 21:55 Mădă0611 scrie aces raspuns, pentru ca in toate s-a format planeta Pamant, viata a aparut si a evoluat ca aici, in toate oamenii au inventat calendarul, ora, s-a.m.d. In toate universurile mama ta o sa-l aleaga pe tatal tau, pentru ca asa a crescut, si pe baza acelor trairi ea nu poate alege altceva. Nu inteleg cu profesori universitari vin cu basmul cu "alegeri diferite in alt univers". Pai daca cineva de acum 50.000 de ani ar fi facut alegeri diferite, poate nici un om nu exista, sau oricare alt individ de cand a aparut homo... care o fi fost primul.

| LPCTSTR a răspuns:

Este desul de mult de digerat chestia cu Universul paralel sau cu multitudinea exemplarelor lui.
De fapt, de ce mai numim "Univers paralel" un Univers paralel?
Stai sa-ti explic: deci prin "Univers paralel" definim un Univers in care tu ai fi facut o alta decizie N la un moment dat X. Ideea e ca exista o multitudine de posibilitati, de alte Universuri paralele care apar imediat dupa ce decizia N a fost luata, imediat dupa momentul X. Insa problema este, poate chiar un paradox, ca daca multitudinea aia de posibilitati se intampla doar dupa momentul acela X, daca s-ar fi intamplat sa existe o multitudinea de alte posibilitati inainte sa faci decizia N la momentul X, sa zicem in momentul X-1 secunde sau X-4 miliarde de ani, care ar fi sansele sau numarul de sanse coincidentale ca tu acum sa existi in Universul asta si nu ca tu sa existi in Universul paralel M de la momentul X-4 miliarde de ani?
Adica tot ce-am spus a fost sa evidentiez ca oamenii, cel putin la momentul actual, nu pot defini un Univers paralel si nici nu-i pot determina "locatia" in spatiu-timp.
Per total se poate sa existe Universuri paralele, insa ele sunt fixate in timp (bazat de exemplul tau si al meu); Astfel, o decizie alta decat cea aleasa de tine in momentul X va stabili un nou "Univers paralel" care pleaca din momentul X dar caruia nu-i vei putea privi urmarile.
Daca privesti altfel conecptul, s-ar putea sa nu existe un Multivers paralel in care s-ar deschide multitudinea de urmari drept consecinta a actiunilor noastre si este doar o iluzie sau un sentiment perceput de latura afectiva umana.

| Mădă0611 explică (pentru LPCTSTR):

Mai e ceva: lipsa liberului arbitru. In fuctie de ce ai trait, esti predispus spre anumite alegeri. Nu poti alege altceva, ca asa ai fost construit, asa ai crescut. E actiune-reactiune. Asa stii sa raspunzi unei actiuni. thinking

| gemeni6226 a răspuns:

Atita stiu doar ca intr-un univers paralel ssuntem exact ca aici si daca faci alte alegeri ai alte rezultate si nenii poate existau dar aveau total alte caracteristici iar maicutele faceau alte alegeri gen se casatoreau cu altcineva.

| Mădă0611 explică (pentru gemeni6226):

Daca mamicuta cuiva se casatoreste cu altcineva, nenea nu o sa mai existe. Stii "the butterfly effect"?

| gemeni6226 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am mai scris un raspuns acus 10 min te rog sa citesti

| Mădă0611 explică (pentru gemeni6226):

L-am vazut apoi.

| gemeni6226 a răspuns:

Dar tot la fel de bine se poate sa nu se casatoreasca si sa nu mai existe nenea, exista n posibilitati de combinare a posibilitatilor deci poate exista si unul in care noi nu existam caci parintii sau parintii parintilor au facutl altfel de alegeri dar si sa existam in urma alegerilor dar avand n feluri de viata.

| Dorotheea21 a răspuns:

"o sa se formeze exact universul care e acum." 'Daca e aceeasi "singularitate", sunt aceleasi legi ale fizicii, acelasi vid, de ce s-ar forma altceva?'

Nu o sa se formeze exact cum este acum. Simetria nu mai este aceeasi. Am retinut ca intra in motive numarul de gauri negre, a doua lege a termodinamicii si radiatia termica, mai mare la fiecare ciclu, daca aceste cicluri ar exista. Fiecare ciclu ar fi mai lung si inceputul mai fierbinte.
Mai sunt si alte cauze, prea complicate sa le aduc in raspuns fara sa deschid o carte, am vrut sa stii ca nu se poate repeta identic.
Despre universuri paralele nu speculez foarte bine in ultima zi a anului.