| anonim_4396 a întrebat:

Cum se realizează fisiunea unui atom de U-235? Știu că atunci când este bombardat cu un neutron, acesta se scindează, dar de unde vine neutronul cu care este bombardat?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Actiune externa
sunt 2 tipuri de bombe atomice:
1. de tip tun, ai un tun care la "iesire" are o cantitate mare de uraniu, iar "ghiuleaua" e formata tot din uraniu, iar la impact se scindeaza atomii si se elibereaza neutroni, care asa cum a scris Nilsson, declanseaza reactia in lant, asa a fost facuta bomba de la Hirosima
2. fortarea reactiei in lant prin implozie, aici iti trebuie in general plutoniu, nu uraniu, care e o bila inconjurata din toate partile de material explozibil care detoneaza in acelasi timp, formand implozie in centru unde e bila
si a 3-a care e o combinatie:
3. bombele termonucleare care sunt facute ca modelul 2, dar in jurul caruia e alt material fisionabil (adica uraniu) si care amplifica serios forta exploziei nucleare

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

De ce mai trebuie uraniu la ieșirea din tun?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai din cate inteleg eu trebuie lovit material radioactiv cu material radioactiv, adica uraniu cu uraniu

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fara teme scolare: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| relian a răspuns:

Pai ala vine trimis de aia ce controleaza acea centrala,asta in cazul centralelor atomice,iar in cazul bombelor, cred ca are loc o explozie normala care poate dezintegra un nucelu, iar dupa are loc o reactie in lant necontrolata, fctie de cat material se afla in acea bomba.
La centrale cred ca controlat se dezintegreaza ceva nucelu si se trimit neutroni, cum uite ca nu stiu, dar daca chiar esti curios poti gasi video sau animatii care arata cum are loc procesul.

Cum are loc fisiunea unui atom de uraniu 235?
pai se trimite ujn neutron, cum am spus de la un nucelu dezintegrat de om, ala loveste nucelul de uraniu si il scindeaza.
Din acel atom de uraniu va apare alte 2 elemente si bineinteles neutroni liberi care vor bombarda si rupe alte nuclee de uraniu si tot asa pana cand se consuma tot materialul respectiv.
U235 + n1 -> Sr90 + Xe143 + 3n1. Deci rezulta alte 2 elemente strontiu si xenon si alti 3 neutroni liberi care vor ciocni alte nuclee de uraniu.
Nu am pus nr atomic dar intelegi tu.

Bineinteles o sa intrebi ce o sa se intimple cu elemetele nou formate,no sa fie si alea bombardate?
Aha poate ca or sa fie dar nu or sa poata fi rupte,un element trebuie sa suporte fisiunea,adica sa aiba nucelul instabil,iar elementele rezultate probabil is mai greu de rupt, sau au nucelee f stabile, zic si eu, nu-s chimist, ce am mai citit si eu pe ici colo.
De aia se folosesc elemente radioactive cu nuclee cat mai instabile.

Bine acu o sa spui cei ala un nucelu stabil sau instabil laughing Un nucelu este stabil sau instabil fctie de nr de masa sau un nr diferit intre protoni si neutroni.
Cu alte cuvinte cu cat un element are un nr de masa, adica cifra aia de sus mai mare cu atat el este instabil.Sau daca exista o diferenta mare intre protoni si neutroni la fel acel element devine instabil si se va rupe pana cand se vor forma elemente stabile,adica numar protoni; neutroni egal,sau nr de masa mai mic, caz in care se va stabiliza si nu se va mai dezintegra.
Wow ce poveste am zis si eu laughing
In sf aceste ruperi si bombardari elibereaza cantitati masive de energie.
Gata cam astab este in mare,, zic si eu, restul cum trimit oamenii acei neutroni, cum rup ei nucelee, sau cum se rup la o bomba aia cauta tu pe Youtube si vezi.

| Nilsson a răspuns:

U-235 este un element radioactiv, iar prin dezintegrare se formează două elemente mai ușoare plus 3 neutroni, care continuă astfel lanțul de reacție iar acei neutroni dezintegrează la rândul lor alte nuclee de uraniu.