NOname
| NOname a întrebat:

Cum știi dacă e sfârșit de drum sau doar un popas? (metaforic vorbind)

53 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Dupa indicatoare. Daca nu exista, le fixez eu acolo.Ca,daca indica cele puse de mine groapa, macar sa mai vina si cativa dupa mine, pe drum prapastios.

Mentalite tipic rumaneasca, he?

| Shammal a răspuns:

Sti pentru ca tu il creezi, cand e popas simti ca esti pe drum "te opresti" si respiri adanc iar cand e sfarsit simti noul drum

| NOname explică (pentru Shammal):

Zici?
Și când nu tu creezi acel popas (sau sfârșit)?
Pentru că pe drum nu întotdeauna mergi de unul singur.

| Shammal a răspuns (pentru NOname):

Dilogul pe care-l purtam e creat de noi doi, desfasurarea lui e creata de noi doi; orice experienta pe care o ai e creata de tine chiar daca (pare ca) nu tu ai luat decizia, ai co-creat la acea decizie in aceias masura

| NOname explică (pentru Shammal):

De acord, însă mai sunt și excepții.

Oare chiar și un copil, răpit și violat, este răspunzător pentru întorsăturile drumului? Are el vreo vină că arăta prea ispititor pentru răpitorii săi bolnavi? Valabil și pentru adulți.

Cred că nu întotdeauna putem controla ceea ce ni se întâmplă. Pot apărea momente în viață, când suntem complet neputincioși (de a schimba ceva).
Cum știm dacă e popas sau sfârșit atunci?

| Shammal a răspuns (pentru NOname):

Nu exista exceptii - nu e nici o vina - copilul are rolul lui, rapitorul rolul lui, sunt doua parti ale aceleias monede (victima-agresor), una fara alta nu exista, fiecare a ales sa aive acea experienta la un anumit nivel;

putem si suntem din ce in ce mai constienti de asta, incepem sa intelegem practic, faptul ca ne creem realitatea, clipa de clipa - uneori ne simtim neputincios pentru ca luam in brate rolul victimei, asta e tot! respira adanc si simte in interior fiinta infinita care esti Tu

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă ştii exact destinaţia la care vrei să ajungi.

| Inferno a răspuns:

Nu exista sfarsit de drum ci doar un nou inceput de drum, acolo unde se termina un drum incepe altul.

| DamnedShadow a răspuns:

Sfarsitul inseamna pierderea oricarei sperante de a continua o lupta. Popasul e momentul in care, obosit, te retragi ca sa vezi mai bine ceea ce se intampla in jurul tau in mod obiectiv. Cand revii, ai o alta perspectiva asupra problemei.

| ostea a răspuns:

Daca este sfarsit de drum stii asta, simti asta..pentru doar atunci cand invatam din cele intamplate putem ajunge la sfarsit de drum,
observam ca lucrurile nu mai sunt asa cum erau ca si inainte,
Pur si simplu inima simte asta...

| RS4 a răspuns:

Trebuie sa stii ca nu e doar un popas, daca ai puterea si vointa interna de a merge mai departe, de a trece acel hop care te tine in loc! Daca nu ai acea putere de a trece mai departe, acel popas poate insemna sfarsitul (mai multor lucruri). Paaa! happy

| MasterGoldX a răspuns:

Un sfarsit de drum este stop, iar un popas e o pauza.

| NOname explică (pentru MasterGoldX):

Nu ceream definiții. Întrebam cum ne dăm seama care e care?

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! de 12 ani de cand sunt bolnava, am avut perioade cand am zis: gata asta e sfarsitul drumului, am revenit si am multumit bunului Dumnezeu si am zis:
A fost doar un mic hop/popas...si acum am mici"popasuri" unul fiind chiar ierisad dar astazi sunt iar alaturi de voi si ma bucur.
O zi minunata sa aihappy

| RAY a răspuns (pentru caramela):

Ce boala ai de tine atata timp?

| caramela a răspuns (pentru RAY):

Astm bronsic dependent+alte afectiuni datorita tratamentului intes.straight facestraight face
O zi frumoasa sa ai si multa sanatatehappy

| RAY a răspuns (pentru caramela):

Isi doresc sanatate multa

| NOname explică (pentru caramela):

Sănătate, caramela, și un drum lin, frumos și plin de bucurii.

| caramela a răspuns (pentru NOname):

Multumesc asemeni si tiehappy multe realizari frumoase sa ai, si tot ce e mai bun si frumos sa ai partehappy
O SAMBATA FRUMOASA ALATURI DE CEI DRAGIhappy

| NOname explică (pentru caramela):

Mulțumesc frumos. Și ție la fel.

| venusdoom a răspuns:

Sfarsitul unu drum mai poate insemna de asemenea si un popas, nu doar un sfarsit fara cale de intoarcere. Popasul este :orice greutate care iti apare in viata.

| PredatoR a răspuns:

Presupun ca atunci cand ajungi sfarsitul drumului iti dai seama dinainte si nu mai am cum sa te intorci.

| PotatoMustDie a răspuns:

Daca orice ai face te duce tot in punctul in care esti, atunci e sfarsitul. Daca mai gasesti o cale, poti continua. E ca la sah, ori esti in "sah" si mai ai o cale de scapare, ori "mat".

| NOname explică (pentru PotatoMustDie):

Inteligent răspuns.

| csintalan a răspuns:

Nu exista sfarsit de drum, doar oboseala. Mai bine mai multe popasuri pentru reinvigorare.
Eu spun,, sus cu capul,,

| foxsilver a răspuns:

De multe ori, depinde de noi daca vrem sau nu vrem sa fie un sfarsit ori doar un popas; dar nu intotdeauna.In schimb, sunt sigura de faptul ca depinde de noi cat de mult putem acorda credit persoanei in care am investit sentimente si timp.Depinde de cat de mare este iubirea noastra fata de acea persoana, de-aici si rabdarea noastra fata de ea.De multe ori suntem tentati sa asteptam raspunsul din partea celuilalt, in felul asta crezand ca ne usureaza misiunea de a decide, dar exista riscul ca ca acel raspuns sa nu vina, iar noi sa pierdem timpul degeaba.Aici,intervine ideea de cat de multa importanta ne acordam noua, timpului nostru, vietii noastre, etc. Sa nu uitam si de surprize, ele sunt mari si multe in viata.

| Cezar a răspuns:

Niciodată nu există un sfârşit, întodeauna mergem înainte.

| RAY a răspuns:

Cand isi pierzi speranta desigur, daca vezi ca viata nu are nici un rost sa mai speri la ceva imagineazati sa pierzi totul si sa suferi si de cancer in faza terminala

| Mădă0611 a răspuns:

Moartea e singurul sfarsit de drum.

| WhatheWow a răspuns:

Eu, intotdeauna urmaresc "semnele de circulatie" si incerc, de cele mai multe ori sa nu intru pe un "Drum inchis" insa, atunci cind inevitabilul soseste, sper sa fie odata cu senilitatea unei anumite virste.

| MaliciousDeath a răspuns:

Mereu e vorba de un popas, mai puţin atunci când îţi pierzi motivaţia.

| Delicacy a răspuns:

Încă mai ai benzină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sti pentru ca se aseamana prea mult. amandoua sunt sfarsituri, temporare sau partiale. Poti termina drumul, si incepe unul nou, sau poti sa iei o pauza si sa reincepi calatoria.
E o intrebare cu multe raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, este o carte, "The Secret"... acea carte descrie mult gandirea pozitiva. Pur si simplu nu exista sfarsit! Stiu ca pare ciudat, dar asa este! Viata, sau EL iti ia ceva, ca sa ai loc de altceva mai bun. Mereu gandi asawinking! Poate ca nu vine acel " ceva mai bun " asa repede, dar daca tu gandesti pozitiv, universul lucreaza cu tine, si tu cu el!winking (Poate ca pare o tampenie, dar citeste cartea, e si pe romana!)

| NOname explică (pentru anonim_4396):

"The Secret" îmi e familiar.
Îmi pare credință/religie prezentată sub o altă formă, una universală, ceva mai comestibilă, rațională, prietenoasă...
Și într-adevăr, autosugestia ne poate influența pozitiv sau negativ, încărcându-ne cu diverse energii.
Practic asta și este credința - indiferent în ce - efectul Placebo.
Dar cât timp face bine, eu sunt numai pro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, tu stii deja raspunsul. Problema e ca nu te-ai hotarat inca daca il accepti : popas sau "sfarsit".
Tot binele din lume! Corina

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, Corina.
Mă bucur să te revăd. Toate cele bune și ție.

| Hevnoraak a răspuns:

Consideri că e capăt de drum atunci când, după drumul lung găsești cea ce căuți deseori răspunsuri la întrebări care te frământă. Atunci când ești la capăt de linie simți o satisfacție o senzație de împlinire ști tu în sinea ta că e gata, am ajuns în sfârșit la destinație am găsit ce căutam.Dar dacă e un simplu popas spre un țel îndepărtat atunci vei simți un ușor sentiment de dezamăgire și de neîmplinire.

| NOname explică (pentru Hevnoraak):

Iar când drumul e o relație, o prietenie, iubire...? Atunci sfârșitul nu e tocmai îmbucurător. Cum știi că s-a sfârșit?

Noi suntem autorii sfârșitului? Noi suntem cei care decidem când e punct și când e virgulă? Dar când nu?...

| Gogu06 a răspuns:

Cand te hotarasti tu sa fie. Daca inca vrei sa continui dar nu poti din diferite motive inseamna ca este doar un popas, te refaci si o iei din loc(metaforic vorbind).

| a răspuns:

Hey! Sfarsit de drum, sau un simplu popas in viata...nu e doar un singur drum! Iti poti rezerva si alte locuri, pe alte drumuri. Dar ca raspuns la intrebarea ta, daca e sfarsit, esti obosit, nu prea mai ai forte, dar totusi, esti multumit, fericit. Pur si simplu, simti! Simti tu sigurica daca e sau nu sfarsitulhee hee. Daca e doar un popas, probabil el a intervenit deoarece esti obosita, sau era nevoie de o pauza.hee hee si dupa popas, spre sfarsit, te simti plina de energie, speranta si bunatatehee hee! Nu simti doar ca ai nevoie de puteri si intariri, ci simti ca le ai dejahee hee. Sufletul vorbeste cu inima, si asa sti singura in ce moment te aflii. Asculta-ti inima, incearca sa te conectezi cu ea, si asa sti singura adevarul raspuns. Sau, vorbeste cu persoana care e si ea protaginista acestui drumhee hee! Sau daca era doar o simpla intrebare...inima stie raspunsul!

| thebeggar a răspuns:

Dacă aș ajunge la o răscruce,(bifurcație) nimic mai simplu, las' pe nea' arbitru să aleagă... (instinctual vorbind)

| Oanarry a răspuns:

Daca vezi ca altii trec pe langa tine...si se duc mai departe.

| Synapse a răspuns:

Daca ne referim la viata, sfarsitul este atunci cand...mori.Daca ai ajuns realizat si cu bani, iti dai seama ca popasul este atunci cand oamenii din jurul tau sunt ca ţâganii aia care vor sa-ti vanda zmeura si fragute. Evident, metaforic vorbind.

| Prototypul a răspuns:

Sfarsitul este atunci cand numai ai pentru ce sa mergi mai departe, popasul este odihna dupa ce ai facut o realizare.