| anonim_4396 a întrebat:

Cum v-ati caracteriza dumneavoastra ca si persoana? Cum va considerati o persoana de buna-credinta sau de rea-credinta?

Răspuns Câştigător
| Reiki a răspuns:

Cu draga inima, oricand."Înţelepciunea înseamnă a te descotorosi de ceea ce este inutil."(Lin Yutang)

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

Eu mă consider dumnezeu.

| sabin89 a răspuns:

De buna-credinta

| Reiki a răspuns:

Depinde. E destul de greu sa te caracterizezi prin prisma modului in care te vezi, te percepi. Altii te caracterizeaza prin prisma modului lor de a gandi, de a vedea lumea. Doi oameni nu cred ca te vor caracteriza la fel. Acum, ce inseamna "de buna credinta" sau de "rea credinta"? Din ce puncte de vedere?

| EmaS a răspuns (pentru Reiki):

Adica am observat ca sunt persoane cu care oricat de mult te-ai stradui sa fie bine sa pastrezi relatii armonioase, pur si simplu, nu reusesti. Sunt rautaciosi, nedrepti, te jignesc fara sa aiba motive, se bucura de rau. Si mai sunt si persoane morale, bune, iubesc si fac binele.

| Reiki a răspuns (pentru EmaS):

Asta inseamna ca nu trebuie sa te straduiesti sa relationezi bine cu acele persoane,pur si simplu gandesc altfel,vad altfel viata si ceea ce inseamna. Decat sa-ti faci rau singur/a mai bine le eviti. Unii traiesc doar pentru a jigni,in felul asta se simt ei bine,in felul asta cred ei ca este viata. Dar,de fapt, nu-si fac rau decat lor insisi si singura vorba pe care o am pentru astfel de oameni este:"Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac". Decat sa ne suparam din cauza unor astfel de oameni mai bine privim o pasare cum zbora, ii ascultam cantul gandindu-ne la cat de superba este Creatia.

| EmaS a răspuns (pentru Reiki):

Da,dar uite ca tocmai acele persoane care te jignesc si fac tot felul de afirmatii nefondate spun ca tu esti cel care greseste cel care ii uraste, doar pentru simplu fapt ca nu mai doresti sa interactionezi cu ei. Vezi aici:http://www.TPU.ro/......m-ca-emas/

| Reiki a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca te-a necajit cineva tare-tare. Lasa-i in plata Domnului si nu te necaji. Banuiesc la ce fel de persoane te referi. TU ai un adevar,gandit de tine,acceptat de sufletul tau. Nu-i mai baga in seama,ei asta si urmaresc, sa te faca sa suferi pentru a avea ei satisfactie. Indiferenta ucide, asa ca si ei te vor lasa in pace daca vad ca-i ignori. Lasa sa spuna ca-i urasti, tu stii ca in sufletul tau nu este ura. Stii tu si cel de Sus. Asta este tot ce conteaza.

| EmaS a răspuns (pentru Reiki):

Multumesc mult. Cuvintele tale chiar m-au intarit si mi-au confirmat ca este mai bine sa ii ignor, decat sa ma amarasc in fiecare zi.

| Reiki a răspuns (pentru EmaS):

Acum am vazut linkul pus de tine si revin cu raspunsul meu: nu e clar ca acele persoane ADORA sa urasca? Urasc tot ce e frumos,urasc tot ce NU tine de "logica" lor,urasc totul si se amuza si traiesc prin URA. De la cine vine ura si de la cine Iubirea? Asa ca,ignora-i total, nu le mai raspunde sub nicio forma si-ti va fi mai bine, crede-ma.

| EmaS a răspuns (pentru Reiki):

Ai perfecta dreptate, dar desi sunt la igore, ei tot timpul se leaga de numele meu. Am prieteni care ma tin la curent!

| Reiki a răspuns (pentru EmaS):

Cu draga inima, oricand."Înţelepciunea înseamnă a te descotorosi de ceea ce este inutil."(Lin Yutang)

| dienuta1990 a răspuns:

Sincer eu ma consider o persoana de buna credinta dar cel mai in masura sa spuna cum sunt este un preot.

| EmaS a răspuns (pentru dienuta1990):

Eu cred ca cel mai bine te cunosc cei cu care relationezi in fiecare zi, familia, colegii, prietenii. La biserica, toti sunt sfinti, nu?

| dienuta1990 a răspuns (pentru EmaS):

Nu neaparat ca sunt sfinti dar te pot ajuta mult in cresterea spirituala.

| ANAHsneaman a răspuns:

Eu ma consider o persoana de rea credinta adica nu sunt chiar o sfanta sunt un om pacatos ce om din lume nu are pacate? niciodata sa zici tu :eu sunt cel/a mai credincios/a de pe pamant nici unul nu se compara cu mine in credinta.decat sa spui asta si sa faci pacatul mandriei mai bine taci.doar dumnezeu stie ce fel de om esti si doar el stie ce credinta ai( cat de mare e).asa cum zicea si parintele cleopa el nu spunea ca e credincios mereu zicea ca va ajunge in iad.sa urmam acest exemplu big grin

| EmaS a răspuns (pentru ANAHsneaman):

Avem pilda vamesului si a fariseului.Trebuie sa ne recunoastem ca suntem gresitori.Nu trebuie sa ne dam drept altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O persoana de buna-credinta

nu ca cred in vreo divinitate ma refer ca sunt o persoana buna

| ochiverzi91 a răspuns:

Buna-credinta sau rea-credinta? La ce te referi cand spui asta?

| Șeerbi a răspuns:

Buna-credita, si sper ca si tu happy