| Meme10Memu a întrebat:

Cunoscatorii care nu cred au mereu capul gol in timp ce cunoscatorii care cred au mereu capul plin. Un mort are cutia craniana goala. Cum va explicati ca stiinta e mereu goala sau plina de necunoscute in timp ce religia adevarata e mereu plina sau are explicatii la orice inclusiv la ce era inainte de presupusul big bang?

45 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E un duel destul de incins intre stiinta si religie. Fiecare tine partea la ce vrea

| Inferno a răspuns:

Simplu. Știința încearcă să ofere răspunsul care descrie cel mai bine realitatea. Religia nu.

| Meme10Memu explică (pentru Inferno):

Stiinta nu poate explica ceea ce doar religia adevarata poate explica in mod simplu si eficient. De aceea e plin pamantul de religie falsa.

| Inferno a răspuns (pentru Meme10Memu):

Olanzapina Activis, 5 mg in fiecare seara

| Meme10Memu explică (pentru Inferno):

Cei care nu cred apeleaza mai des la psihoterapeuti. Cei care cred trec mai usor prin necazuri. Asadar e clar cine are nevoie de acea Olanzapina Activis, 5 mg in fiecare seara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mor de am priceput prima parte.

A doua e simpla. Stiinta cauta raspunsuri la necunoscute. Asta inseamna stiinta.

Religia inventeaza explicatii total ireale in majoritatea cazurilor pentru orice.

Stiinta inca incearca sa explice aparitia vietii, religia a inventat un omulet supranatural si a zis ca totul a fost facut puf brusc.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Nu scrie in Biblie ca Dumnezeu a facut brusc. A fost nevoie de "zile".

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai simtit nevoia de o precizare fara niciun rost. In milioanele de ani ale omenirii cateva zile nu o fi brusc?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Nu scrie ca o zi avea 24 de ore. Termenul zi din capitolul 1 din cartea biblica Geneza are un sens relativ si se refera la o perioada nedeterminata care poate sa fi durat chiar si miliarde de ani.

| T0T a răspuns:

E mai ușor să inventezi explicația decât să o găsești. Legat de ce îți spuneam mai înainte. Îmi și amintesc de Bonea care a fost la o expoziție sau ceva, nu mai știu exact. A spus: „Ne-am adunat aici pentru că suntem proști și vrem să cunoaștem, să învățăm." A mai zis el ceva, dar mai completez că ăia deștepți sunt cei care nu au nevoie să se informeze și să cunoască, căci ei oricum le știu pe toate. Și vine vorba... Deșteptul cunoaște puține, mediocrul cunoaște destule, iar prostul le știe pe toate (am adaptat-o).

| Meme10Memu explică (pentru T0T):

Eu nu inventez nimic. Nu s-a vazut ca a explodat nici o gaura neagra cu singularitatea in ea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Huh? La prima vedere, m-ai spart cu intrebarea asta. Mai exact, nu am inteles absolut nimic. Prima fraza o evit ca si dupa trei lecturari nu inteleg nimic. Mortii nu au cutia craniana goala, ca dureaza o gramada pana se descompune tot continutul ei. Stiinta isi permite sa zica "nu stiu" pe cand religia le potriveste mereu. De aia cartile de povesti religioase sunt atit de stufoase. Poate nu le nimereste mereu, dar le potriveste ceva de speriat.

| Wr3nch a răspuns:

Savantii astia cu capul gol o creat dispozitivul de pe care scriilaughing Ca religiosii cu capul plin vad numai donatii pentru biserica, ura fata de orice nu inteleg si demonizare gratuita. Cu greu se poate zice ca manastrile au facut ceva util prin evul mediu, dar dupa a venit Inchizitia si a intors roata.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Cum ramane cu poluarea produsa pentru a se produce un calculator? Cum ramane cu poluarea produsa de deseurile electronice?

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Un cost necesar pentru comfort. Sau ai prefera desene in grota? laughing

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Comfort pentru lume chinuita. In viitorul paradis nu va fi nevoie de un comfort suplimentar adus de vreo tehnologie.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pacat ca paradisu ala e doar un basm dar fiecare e liber sa creada in ce vrea.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Tu nu vezi ca natura e un paradis inca neterminat de Dumnezeu?

| Holiday a răspuns:

Nebunii au raspuns la orice. Chiar daca nu inteleg intrebarea.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Depinde cum definesti tu nebunia.

| gabicoo a răspuns:

Filosof sau popă? Nu contează, ambii au capul plin cu multe prostii (mai ales popii), ceea ce contează e cantitatea de materie cenușie și numărul de circumvoluțiuni!
Mai există și unii care au o singură circumvoluțiune - de la bască! Ăștia sunt acum în direct la TV, la Suceava! Se închină și pupă sicriul lui Pimen! Asta se petrece în mijocul celui mai mare focar de Covid-19 din România.
P. Țuțea avea dreptate: suntem un neam de tâmpiți!

| flixbuster a răspuns (pentru gabicoo):

Două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul (A. Einstein - pentru religiosi, e unu' cu capu' gol).

In cazul "pupat sicriu decedat COVID-19" pana la urma vedem ca selectia naturala inca functioneaza. Poate se califica si la Darwin Awards (pentru religiosi: Darwin e tot unu' cu capu' gol).

| Meme10Memu explică (pentru flixbuster):

Cum ramane cu experimentele cu lilieci din laboratoare?

| Meme10Memu explică (pentru gabicoo):

Si tu iei de bune toate cate se vorbesc cu sigla "stiinta" pe ele. Priveste si tu cate accidente grave s-au facut in numele stiintei: Cernobal, etc.

| JicaContra a răspuns:

"religia adevarata e mereu plina sau are explicatii la orice"
REALLY?!?
ce chestie, eu credeam ca singura explicatie pe care o au eu e:
"ca asa a vrut D-zeu"
oricare ar fi intrebarea

hai sa te intreb pe tine:

CUM poate fi D-zeu tau in acelasi timp iubitor de oameni si atotputernic, dar totusi sa lase raul (indiferent care ar fi acel rau) sa faca rau oamenilor?!?
chestia asta DESFIINTEAZA RELIGIA

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Tu nu ai inteles care e scopul Lui Dumnezeu. Ca sa aduci sub control fiinte cu libertate de alegere nu depinde doar de Dumnezeu ci si de alegerile acelor fiinte. Acesta e un scop maret si inegalabil. Doar un Dumnezeu atotputernic si iubitor ar putea face asa ceva.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

"sa aduci sub control fiinte cu libertate de alegere"
ERAM SIGUR ca asta o sa raspunzi

ai INCERCAT sa o iei pe langa, doar doar eu pierd punctul si tu "crezi" ca ai dreptate, MI SE RUPE DE FIINTE CU LIBERTATE DE ALEGERE, si nici macar NU o sa incep cu faptul ca D-zeul tau NU le da libertatea de alegere ci le spune "crede si nu cerceta", ce o sa fac eu e sa te intreb de la obraz:

"cand se da vina pe diavol... TOT FIINTE CU DREPT DE ALEGERE SUNT "DIAVOLUL ALA"?!? si diavolul NU poate fi "rezolvat" de D-zeul tau... DE CE NU?!?!?!?!?

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Diavolul e alt fel de fiinta si nu are capacitatea de a se reproduce sau de a avea copii de felul lui imaterial insa Dumnezeu are in plan sa-l distruga si pe el pentru totdeauna. Daca oamenii nu ar fi murit s-ar fi umplut pamantul de oameni rai.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Blablabla, deci nu ai un raspuns real, doar VRAJELI
"se v-a umple pamantul de omeni rai"
PE BUNE?!? bati campii serios, si vreau sa spun SERIOS, pentru ca TE CONTRAZICI SINGUR, cu faptul ca religia ta spune ca "oamenii rai" sunt lucratura diavolului

advarul e ca d-zeul TAU, nu numai ca nu iubeste pe nimeni, SI ARE NEVOIE DE DIAVOL, iar tu NU poti sa dovedesti contrariul, vii numai cu vrajeli amarate!

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Nu am spus ca "se v-a umple pamantul de omeni rai"

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta e tot ce ai de spus la comentariul meu?!?

nimic despre BISERICA, CARE SUGE BANI?!?
CHIAR NIMIC?!?

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Biserica a primit putere. Puterea bisericii nu e de la oameni. Satan da putere religiei false. Satan e promotorul religei false care domina pamantul impreuna cu comertul agresiv. Daca Dumnezeu era la conducerea pamantului nu exista razboaie, religie falsa care sa pape asa multi bani.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Iar vi cu precepte aiurea si cu valoare doar la tine intre urechi, care sunt pur si simplu NUMAI declarate de biserica

in loc sa raspunzi la intrebarea "ce parere ai" de faptul ca BISERICA SUGE BANI CARE NU SE DUC IN SISTEMUL MEDICAL?

SI DIN CAUZA ASTA SE MOARE!

si mai am o intrebare: te-ai dus vreodata la doctor? daca da, atunci CE PLM CAUTI ACOLO?

***CA NU AI NEVOIE, TU IL AI PE D-ZEU SI BISERICA***

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Tu venerezi stiinta care nu te salveaza de la batranete si moarte. Dumnezeu poate invia mortii. Insa medicina ta nu inviaza niciun mort.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu nu venerez nimic, sunt scarbit si de stiinta pentru ca una zice si alta face, hai sa iti dau niste exemple

1. traim intr-un "material" numit cuantum spatiu timp care a fost demonstrat NEGRU PE ALB de teoria extinsa a relativitatii, moment in care intrebari fara raspuns:
de unde a aparut cuantumul ala?
din ce e format (ca nu e nici materie nici energie)?
de ce nu studiaza nimeni intrebarile de mai sus?

2. fizica cuantica este extraordinara, este sublima as putea zice, DAR LIPSESTE CU DESAVARSIRE
exista un principui CATEGORIC la baza stiintei si tehnologie, care suna asa: daca conditiile, circumstantele si actiunile sunt perfect identice, atunci rezultatele sunt INTOTDEAUNA PERFECT IDENTICE
cauta Martini Experiment de Stephen Hawking, ala demonstreaza principiul asta, ei bine, fizica cuantica se rahateste TOTAL pe principiul asta, iar Einstein insusi spunea despre fizica cuantica, ca: (citez) "D-zeu nu da cu banul"
etc.
mai exact suntem asa de departe ca nici macar nu am zgariat suprafata cu adevarat

totusi, CU TINE am alta problema, vreau sa imi spui ce parere ai tu de faptul ca, catedrala mantuirii neamului a costat cateva sute de milioane de euro si spitalele sunt in mizerie din cauza de bani?!?
asta doare acum mult mai tare decat printzipuri si doctrine

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Ti-am mai raspuns: pentru ca bor face parte din religia falsa ce comite adulter spiritual cu imparatii pamantului. Eu un sistem condus de Satan. Apocalipsa capitolele 17, 18. 2 Corinteni 4:4. In plus spitalele sunt rezultatul pacatului lui Adam si Eva. Dumnezeu este un Dumnezeu al cauzei si efectului in sensul ca daca stramosii nostri au pacatuit efectul este inevitabil adica moartea care s-a rasfrant si asupra urmasilor chiar asupra copiilor nevinovati. Insa multi copii vor fi readusi la viata pentru ca Dumnezeu nu judeca pe copil pentru faptele tatalui.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Alo, e cineva acolo, sunt toate taratele in regula la tine intre urechi?!?

eu iti pun o intrebare, si tu raspunzi ceva total diferit si absolut pe langa, esti in deplinatatea facultatilor mentale?!? ALO?!?

EU TE-AM MAI INTREBAT: ce parere ai ca BISERICA SUGE bani care nu ajung la sanatate?!?

asta vreau sa stiu de la tine, NU CE MI-AI MAI SPUS!

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Stai calm.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci, ORICE, ca sa ocolesti subiectul, ESTI TARE! big grin

| flixbuster a răspuns:

Uite, eu iti raspund daca imi poti raspunde si tu la niste intrebari ajutatoare, mai intai.

De ce cand boss Pimen s-a imbolnavit de COVID-19 nu l-au tratat cu apa sfintita si rugaciune cu un sobor de ninja in Suceava ci cu plasma hiperimună prelevată de la persoane care s-au vindecat de coronavirus - cel mai nou tratament folosit de medicii de la Institutul Matei Balş din Capitală - în paralel cu o schemă de medicamente diferite?

De ce omul religios cu capul plin a apelat la oamenii de stiinta cu capul gol cand a dat de dracu'?

De ce folosesti calculator personal (da, si telefonul e tot calculator personal) ca sa debitezi maxime pe Internet - cand calculatorul este plin de cipuri care-s lucru' satanic?

De ce folosesti ORICE rezultat al stiintei si nu traiesti in pustnicie in mijlocul padurii, fara rezultatele stiintei?

| Meme10Memu explică (pentru flixbuster):

Rau necesar pentru timpurile in care traim. In viitorul paradis pe pamant nu va fi nevoie de calculatoare si internet. Internetul si calculatorul a fost inventat pentru a combate saracia.

| TheGentleman a răspuns:

Știința explică ce e materia, cum funcționează etc în timp ce religia se ocupă cu sensuri, semnificații. E simplu.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Daca ai un raspuns trebuie sa fie si bun. Stiinta nu da raspunsuri daca nu are baze solide. La religie e usor sa spui "Asa scrie in Biblie, Dumnezeu a decis" etc si scapi de pus intrebari.

| Meme10Memu explică (pentru UnTipObisnuit):

Cum rezolva stiinta problema criminalitatii?

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Meme10Memu):

De ce consideri știința ca ar trebui sa rezolve problema asta? Avem legi pentru asta.
Știința cauta răspunsuri pentru a explica natura, nu cum sa te porți tu in societate.

Maxim daca vrei sa o dai aici poți sa recurgi la domeniile de psihologie si psihiatrie, dar nu știu cât de științe sunt ele.