| AvalohAlyn a întrebat:

Cum va raportați voi fata de moarte? Cum puteți să o acceptați în general? Cel mai probabil nu o sa fie nimic după moarte dar mie îmi place să sper,moartea e înfricoșătoare dar și mai înfricoșător e modul cum poți să mori,voi cum stați cu frica de moarte? Daca nu eram conștienți de propria noastră moarte,ca și animalele eram cred că mai fericiți, ne trăiam viața mai ușor și la fel de înfricoșător e faptul că putem muri oricând din anumite motive ca indivizi.ce părere aveți despre moarte deci? Cum va raportați fata de ea? Credeți că e justificat să mai avem o minima speranța că mai există ceva după moarte sau sa ne așteptăm la non existența veșnică și atât?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Pai puteam sa nu exist deloc de exemplu si consider faptul ca sunt aici un miracol, asa ca prefer sa ma bucur de acest miracol atata timp cat dureaza el

Nu este nici o problema cu faptul ca o sa mor si nu am sa mai fiu

„Tragedia vietii nu este ca se termina atat de repede, ci ca asteptam atat de mult sa o incepem."

| isemilia a răspuns:

Sincer, nu inteleg teama de moartea proprie. Eu una sunt ingrozita doar de decesul altcuiva. Nu vad de ce te-ai speria de acest lucru. Daca nu crezi in viata de dupa moarte sau reincarnare sau alte asemenea, atunci accepti implicit si ca dupa moarte nu exista nimic. Iar, prin definitie, nimicul este lipsa a orice. Lipsa gandurilor, a trairilor, a sentimentelor etc, asadar, daca mori, dupa aceea nu simti nimic, nu traiesti nimic, nu gandesti nimic, adica nu realizezi ca esti mort. Nu realizezi nimic. E ca o cireasa : bun, e a fost acolo, insa daca o mananci nu mai e, nu mai e nimic, nici cireasa, nici sambure (presupunem ca il inghiti si pe acela), nici culoarea ei, nici mirosul ei, nimic. Sau, un alt exemplu ar fi ca moartea e ca plecarea dintr-o tara. Daca pleci de acolo, nu mai stii ce se intampla. (aici ma refer strict la faptul ca nu vezi tu, nu auzi tu, nu atingi tu etc... Ca vezi la stiri e altceva, nu se pune)
Daca insa crezi in viata de dupa moarte, reincarnare sau altele, nu trebuie sa iti faci griji, fiindca la urma urmei, vei continua sa traiesti. (aici depinde sub ce forma, in functie de religie sau alte principii)
Eu una cred insa ca iti este frica sa nu regreti, sa nu pleci stiind ca puteai face mai bine, ca puteai spune altceva, ca nu ai fost cea mai buna varianta posibila a ta, nu cred ca iti este frica cu adevarat de moarte. (moarte = oprirea din a exista astfel, ceea ce duce la acest lucru, nu ceea ce e inainte, dupa etc)

| AlexandruAdy a răspuns:

Non existența veșnică o scoatem din ecuație,după moarte urmează o viață în duh,foarte multi oameni,te poți convinge,au avut o moarte clinica,ceea ce dovedește când povestesc ei că există viață după moarte,nu numai atât Biblia explică totul
Spunea Eminescu
,,Nu mă înfrică moartea,ci veșnicia ei"
Viața cealaltă e veșnică,adică dacă nu ajungi in rai, gândește-te la o viață care nu se va sfârși in chinuri, dureri, nu spun de la mine, spun de e scris,