| Pooofu a întrebat:

Cuprul poate fi obtinut prin reducerea oxidului de cupru cu valenta (2) cu : a)cocs; b)mercur; c)aluminiu; d) hidrogen
FUNDAAAAAAAA

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Pooofu, Cu este situat in seria de activitate in urma H2 si a Al, deci teoretic H2 si Al il pot scoate din compusi. Mercurul se situeaza dupa Cu in aceeasi serie, deci nu-l va putea scoate din compusi. In ceea ce priveste cocsul, este de amintit ca reducerea CuO cu carbune (deci cocs) este a doua etapa in procedeul pirometalurgic de obtinere a Cu, conform ecuatiei reactiei chimice:
CuO + C = Cu + CO
Asadar, are loc reducerea CuO cu carbune, reactia avand loc cu degajare de monoxid de carbon.
Deci, dupa parerea mea, raspunsurile corecte sunt: a)cocs; c)aluminiu si d) hidrogen.
Sper sa te fi putut ajuta.

9 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

E) temele nu se fac pe TPU

| Pooofu explică (pentru Rapplex):

Relax man...

| Rapplex a răspuns (pentru Pooofu):

Vezi-ti de temele talelaughing

| Pooofu explică (pentru Rapplex):

Si tu de dintii din gura...nu cumva sa dissp. intr'o buna zi...

| Rapplex a răspuns (pentru Pooofu):

Esti si amuzant prietene, stai in banca tawinking

| Pooofu explică (pentru Rapplex):

1.nu's prieten cu tine...2. vezi'ti de dinti... ))

| ALYNAMARYA a răspuns:

Cred ca "d". Succes:*

| livethislife a răspuns:

Cum a spus si treip, prin reactia cu aluminiul, procesul se numeste aluminotermie

| treip a răspuns:

Cu aluminiu deoarece este mai electropozitiv decat cuprul, care se afla imediat dupa hidrogen in seria activitatii.
CuO + Al = Al2O3 + Cu