| TeenageGirl a întrebat:

Curiozitate: Daca un tantar suge sangele unui om Bolnav de HIV, tantarul poate transmite Hivul urmatoarei persoane?

Răspuns Câştigător
| Alexandru_5661 a răspuns:

Ai speriat lumea cu intrebarealaughing
Stati calmi ca nu se poate asa ceva... straight face
Tantarul nu-i tot una cu acul de la seringa!
Sper ca asta va lamureste... >
De ce nu poate înţepătura ţânţarului transfera virusul HIV?

Atunci când un purtător de virus HIV este înţepat de un ţânţar, un număr de viruşi sunt preluaţi de insectă. Numai că odată ajuns în ţânţar, virusul HIV nu găseşte celulele T umane pentru a se replica. Sistemul digestiv ucide virusul înainte ca ţânţarul să muşte din nou.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Uite de ce fac eu mişto crunt de majoritatea populaţiei. Pentru că educaţia tinde asimptotic spre zero barat.
Şi nu mă refer la tine TeenageGirl. Tu ai pus o întrebare. Mă refer la cei care afirmă că ţânţarii transmit virusul HIV.

E drept... unii dintre aceştia n-au nici ei la rândul lor vreo vină atâta vreme cât în şcoală se face religie şi creaţionism la biologie în loc de medicină şi ştiinţă reală.

Una peste alta, stai liniştit(ă) că HIV nu se transmite prin înţepătură de ţânţari. În schimb, se transmite virusul West Nile.

HIV se transmite doar prin sânge (contact direct cu rană, folosirea acelor în comun, etc.), contact sexual, de la mamă la făt (deşi dacă sarcina este supravegheată îndeaproape se poate evita) şi prin laptele mamar. Atât!

Numai bine.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Hopa, uite cum clopoteii dau raspunsuri categorice in probleme de medicina. Eu recunosc ca nu stiu medicina, dar macar imi amintesc afisele din cabinetele medicale, unde se afirma clar ca virusul hiv nu se transmite prin intepatura de tantar. Am un reper, voi bobarnacii de 10-15 ani ce reper aveti cand afirmati ca virusul se transmite prin tantari?

| MMihai a răspuns:

Eu cred că da, dar asta nu o va recunoaște nimeni!

| blondissima a răspuns:

Wikipedia spune ca este aproape imposibil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mosquito#Disease

| ΔH a răspuns:

Da

| summer12 a răspuns:

Da tantarii de ce nu se imbolnavesc de HIV? straight face

| Alexandru_5661 a răspuns:

Nu se poate asa ceva! Tantarul nu poate transmite virusul hiv!
Daca un tantar putea transmite virusul hiv...iti dai seama ce lupta se ducea pentru stapanirea tantarilor?!

| Evolution a răspuns:

Cam da... că îl posedă în sânge după.

| Doiniţa_3278 a răspuns:

Salut Eu mereu ma gindeam la aceeasi intrebare si am intrebat chiar si profesorii de biologie, si mi-au explicat ca nu poate fi asa ceva. Eu totusi nu cred. Da, poate fi un caz din o 100, dar consider ca poate transmite Hivul urmatoarei persoane. Poate ca nimeni nu stie exact

| claudiua a răspuns:

Sigur ca da! Cea mai buna solutie pentru protejare este montarea unei plase la fereste. Sper ca te-am ajutat!

| victtor a răspuns:

Da, pentru ca tantarii transmit cele mai multe boli ca de ex in africa...si nu doar tantarii insectele in general

| kaBooMx a răspuns:

Nu stiam ca HIV-ul se transmite prin vampirisme... laughing

| opium a răspuns:

NU! Cand eram mai micuta eram terorizata de ideea asta, insa am consultat pe putin 10 surse de incredere si adevarul este ca nu, nu se transmite.

| Lavynyu a răspuns:

Da Categoricbig grin

| lavi_3436 a răspuns:

Mai bine s-ar cizela tantaru si-ar suge rock de la HIM

| MisDia a răspuns:

Ma cam speriai putin dar este posibil.
Acum ma speriasi si pe mine.

| Ruddy_2272 a răspuns:

Nu se transmite.

| d33adhya88 a răspuns:

Da...dar doar daca acea persoana are contact cu sangele lui.

| AnaMariaG a răspuns:

NU se poate transmite hiv prin intermediul tantarilor. Daca s-ar putea iti dai seama cati s-ar bolnavi de SIDA?

| adrianolah1 a răspuns:

Da pentru ca hivul este raspandit prin tot corpul chiar si in sange

| KisQaful a răspuns:

Categoric,nu!