| anonim_4396 a întrebat:

"Dă-i unui om o mască şi el îţi va arăta adevărata sa faţă." Sau
"O mască este mai grăitoare decât un chip" - ambele citate de Oscar Wilde.

Cum interpretați voi aceste două citate?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, ai dreptate.
Un om isi arata adevaratul caracter in anonimat. Caracterul este dobandit la nastere, el se poate cizela, ascunde in relatiile cu oamenii, dar in anonimat el apare nud, precum il are omul. Adevaratul caracter mai apare la manie.
Cam asa s-ar traduce cele doua citate. Cand un om poarta masca se considera aparat de a fi recunoscut.

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mai degrabă se spune nu îi da o mască, ci o funcție de conducere și vei vedea adevăratul om. Unii și înainte, dar și după ce capătă o funcție de conducere sunt în stare să își vândă prietenii, familia, viața.

| Mosotti a răspuns:

Citatele dupa parerea mea sunt cam aiurea.
Poti sa ii dai o masca unui om si sa vezi cum e conform acelei masti, dar tot nu afli cum e real.
Si masca aia nu e mai graitoare, aia iti arata ce trebuie sa arate si atat.

Ca sa vezi adevarata fata a unui om, una la mana trebuie sa nu aiba nici un interes la tine, adica sa nu aiba de ce a se preface cumva, si a doua sa-i dai putere mare si sa nu stie ca poti sa i-o iei, si abia atunci afli cine e.
Altfel poate nu afli niciodata, decat daca altii o sa-ti zica, ca, cu ei a fost jigodie si sa aiba si dovezi.

Chiar zicea un psiholog parca, ca cea mai buna proba e proba fotoliului, adica cum am zis eu cu puterea.

| Apokales a răspuns:

Prima inseamna ca daca isi poate ascunde identitatea, atunci isi va arata adevarata sa fata, adevaratele intentii. Fals din punctul meu de vedere.
A doua cam la fel.

| dinaprilie a răspuns:

Sti, aveau unii intr-o melodie o expresie " cand unui om ii este foame il cam doare’n sula unde arunca o hartie". Cam asa e si cu "citatele" astea dpdv "metaforic". Noroc ca nu traim prea mult sa ne "bucuram" de viata asta autohtona. "Fericiti cei saraci cu duhul" - si aici ii poti da o conotatie proprie si personala - tu alegi ce iti este mai confortabil.

| AndreeaWTS a răspuns:

Probabil are sensul că sub protecția anonimatului, omul se simte scăpat de toate constrângerile comportamentale impuse de societate și își permite să reacționeze și să fie așa cum îi dictează adevărata lui natură.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Da, ai dreptate.
Un om isi arata adevaratul caracter in anonimat. Caracterul este dobandit la nastere, el se poate cizela, ascunde in relatiile cu oamenii, dar in anonimat el apare nud, precum il are omul. Adevaratul caracter mai apare la manie.
Cam asa s-ar traduce cele doua citate. Cand un om poarta masca se considera aparat de a fi recunoscut.

| existential a răspuns:

Primul citat:
Pune pe oricine intr-o anumita circumstanta si o sa iti arate cat de bine isi intra in rol (hotul, slugarnicul, gurmandul, avarul, orgoliosul, afemeiatul, etc). Isi va arata adevarata fata, din multitudinea de fete hidoase pe care le poarta in interior.
Al doilea citat e similar.

| ChrisRo a răspuns:

Pai oricum oamenii poarta masti in societate Masti peste masti. Ba chiar cuvantul persoana vine de la latinescul persona, care fix asta inseamna, masca.