| anonim_4396 a întrebat:

Da,stiu ca urmatoarele intrebari nu prea au legatura intre ele dar vreau sa nu mai astept 2 minute sa mai pun alta apoi inca 4 ore sa mai pun altele
1. Daca la inceput erau 2 oameni, cum au aparut grupele sanguine?
2. Cum s-au adaptat oamenii din Asia de est sa aiba ochii,, asa"? Adica sa zicem ca vantul batea tare si asta i-ar fi facut pe oameni sa mijeasca ochii, dar de exemplu daca eu mijesc ochii timp de 50 de ani, si generatiile viitoare la fel, asta nu inseamna ca va fi ceva ereditar, nu? Adica chestiile pe care le capeti in timpul vietii nu se transmit mai departe, nu?
3. Daca un organ este folosit acesta creste. Asta inseamna ca daca faci sport(intens) practic cresti?
4. Mi-ati putea recomanda niste canale de Instagram cu curiozitati stiintifice?
5. Cand faci sport cum iti poti da seama cand e momentul sa te opresti? Adica de exemplu un prieten de-al meu nu de putine ori i s-a intamplat sa-si suprasolicite mana/piciorul din dorinta de,, a face mai mult".

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Premisa aia cu la început erau doi aparține bibliei. În cazul ăsta caută răspusul tot acolo

| Yurisa a răspuns:

1. Ce ai facut tu e ca ai amestecat religia cu stiinta, ceea ce nu se face laughing Daca vorbesti de grupele sanguine, nu vorbesti de doi oameni, daca vorbesti de doi oameni nu vorbesti de grupele sanguine, ma intelegi? laughing

2. Cred ca e o chestie genetica, sansele ca tu sa faci asta sau generatiile viitoare sa faca asta tind spre 0. Plus ca 50 de ani e o perioada foarte scurta. Incearca 60.000 de ani laughing

3. Asta e un mit de pe vremea bunicii, nu cred ca se intampla asta, maxim iti formezi muschii acelui organ facandu-l mai ferm (sau iei steroizi si iti faci brandul de 50, nu, glumesc). Serios, nu cred ca e adevarat laughing

4. Încearca wtffunfacts

5. Efectiv organismul iti transmite. Daca devine tot mai greu sa iti misti corpul inseamna ca e momentul sa te opresti, ramai fara energie. Prietenul tau doar se laudawinking

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

2. Vreau sa spun ca si daca am face asta tinp de 60000 de ani, tot nu s-ar intampla nimic.
5. Eu eram acel prieten...

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca nimeni nu a incercat asta, e sansa ta sa vezi daca se aplica laughing

Spor la transpirat