| 4b a întrebat:

Dacă ai fi obligat, ce ai desfiinţa: logica sau emoţiile?

57 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Chiar daca as fi obligat, sunt sigur ca nu as putea desfiinta niciuna din cele doua. Logica si emotiile nu au un apogeu; ele se deruleaza permanent. Tot timpul va aparea o emotie/logica mai puternica decat cea precedenta.

| harciog a răspuns:

Logica se desfiinteaza singura oricum, in timp.

| Polaris a răspuns:

Logica. Îmi place haosul.

| Inferno a răspuns:

Nu este nevoie sa ma oblige nimeni, as desfiinta emotiile benevol.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde de situatie. As alege varianta care atrage cele mai suportabile consecinte, adica cel mai mic rau.

| morningstar a răspuns:

Logica.
Deja sunt multe fenomene carora nu le vedem logica, dar daca si emotiile ar dispare, nu am mai fi umani.

| WhatheWow a răspuns (pentru morningstar):

Trebuie să te corectez prietene! Exact logica rațiunii ne diferențiază de celelalte animale și nu emoțiile; emoții au și ele.

| morningstar a răspuns (pentru WhatheWow):

Opinia ta.
Dar am sustinut cumva ca logica ratiunii nu ne diferentiaza de animale si ca ele nu au emotii? Nu la aspectul asta m-am referit.
Cu alte cuvinte, am afirmat ca as renunta mai usor (daca as fi obligata) la logica pentru ca deja sunt multe fenomene carora demult nu le gasim logica si la care am obosit ca le-o mai cautam, deci ne aflam partial in situatia de a renunta la logica, chiar daca intr-o mica masura. Nu afirm ca omul a incetat sa mai caute, sa inteleaga, sa dea raspunsuri, dar majoritatii nici nu ii mai pasa de ce se intampla una sau alta sau nu mai vor sa inteleaga anumite fenomene in toata complexitatea lor.
Cat despre emotii, nu poti spune ca emotiile umane sunt aceleasi ca cele ale animalelor...

| WhatheWow a răspuns (pentru morningstar):

Nu am spus că emoțiile noastre sunt aceleași cu ale celorlalte animale, mai avem și altele căci suntem mai evoluați dar tu nu te-ai exprimat bine mai devreme când ai spus că ai renunţa la logică dar nu și la emoții căci atunci ne-am pierde umanitatea.
Odată ce renunți la logică renunți implicit la rațiune și asta deja te dezumanizează chiar dacă încă îţi rămân emoțiile.
Scuze dacă am deranjat prin intervenția mea!

| morningstar a răspuns (pentru WhatheWow):

Mda, ai dreptate in parte. Daca ar fi asa totusi, suna absurd sa fim nevoiti sa renuntam la logica sau la emotii. E clar ca orice alegere am face, ne-am pierde umanitatea pentru ca nu cred ca exista om fara emotii, dar nici fara logica, intr-adevar. Totusi, e alegerea mea ceea ce am scris.

| Prezidentul a răspuns (pentru WhatheWow):

De ce exista atunci criminali printre oameni? Ei cand ucid gandesc? Au emotii?

| WhatheWow a răspuns (pentru Prezidentul):

Bineînțeles că și un criminal gândește dacă nu omoară inconștient iar chiar dacă o face cu "sânge rece" tot are emoții. Emoțiile sunt de fapt sentimente care creează o anumită stare unei persoane. Un criminal care ucide cu premeditare urmărește o anumită logică; are un motiv bine conturat, îşi creează un plan pentru a ucide și de obicei unul pentru aşi ascunde fapta etc. Emoțiile îl însoțesc tot timpul dar le poate controla.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu am o problema nici cu una, am ajuns la varsta care ma pot stapani emotia.dar cu siguranta as desfiinta-o daca as fi obligat.
O zi frumoasa sa aihappy

| onasis1961 a răspuns:

Cred ca toata lumea ar dori sa dispara emotiile.

| irina20 a răspuns:

Emotiile ca, incurca logica big grin

| alexthebest2000 a răspuns:

Emoţiile, toată lumea are emoţii, dar logica se mai găseşte rar sad.

| Prezidentul a răspuns:

Daca gandesti prea mult, esti ganditor... Daca ai emotii esti sensibil...
Nu as desfiinta niciuna, pentru ca avem nevoie de amandoua

| RAY a răspuns:

Emotiile

| horia2012 a răspuns:

Niciuna.Fiecare ne modeleaza si ne formeaza diferit. LOGIC. Nu?

| Wøodenpints a răspuns:

În cazul meu: emoțiile, că oricum nu am prea multe
Pentru ceilalți: logica. oricum nu au prea multă

| BiuL a răspuns:

Emotiile.

| Lizzu a răspuns:

Nu putem trai ca niste roboti,fara emotii,fara sa simtim ca traim,ca trecem prin diferite experiente...
Iar fara logica nu stiu daca putem trai, da putem trai, daca am trai o viata simpla fara tehnologie si fara sa fim inconjurati la orice pas de aparatura, de legi, de teorii... putem trai fara logica mai bine decat fara emotii.
Nu vreau sa traiesc "cu inima inchisa", incapabila sa simt nimic, e trist.

| WhatheWow a răspuns:

Emoțiile dragă, că prea multe palpitații îmi dau și eu cu inima "am" nu cu capul. laughing

| Exilee a răspuns:

Emotiile au caracter pur uman. SUnt in esenta fiecaruia. NU as desfiinta nimic.

| WhatheWow a răspuns (pentru Exilee):

Dacă te contrazic te superi? laughing
"Emoțiile au caracter pur uman" Greșit prietene! Logica are caracter pur uman căci implică rațiunea, pe când emoțiile...le întâlnim și la animale.
Frica este o emoție? Da este și o trăiesc și animalele. Dar tristețea, dragostea; nu sunt emoții? Tu nu cunoști nici un animal care plânge? Sunt animale care trăiesc chiar și sentimentul de gelozie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Este amuzant cum va plangeti de emotiile voastre, ca nu va plac...
Cand cel ce le creaza sunteti chiar voi, tot voi le puteti controla.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu chiar le putem controla, cand iubesti nu poti controla sentimentele pentru acea persoana, mai ales ca iubirea isi orbeste ratiunea, logica

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Cand te gandesti la persoana care iti provoaca sentimentul iubirii, simti iubirea.
Deci daca nu te concentrezi pe acel gand vei tine deoparte sentimentul de atractie.

Totul tine de puterea ta de concentrare.

Emotia vine la comanda gandurilor, daca ai o disciplina mentala avansata poti sa eviti sa ai acele ganduri care iti provoaca sentimente negative sau sa nu gandesti deloc si sa ''gusti'' un nou sentiment.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Te contrazic pentru ca am iubit si eu o data si nu mi-am putut controla deloc acele setimente pentru acea persoana

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Am vazut povestea ta, cred ca ai suferit foarte mult!
Nu trebuie sa te consideri singur, ghinionist, ca totul e impotriva ta.
Cu toti patim asa!

''nu mi-am putut controla deloc acele setimente'' sa fie oare din cauza ca nu ai avut suficienta putere de concentrare incat sa-ti desprinzi atentia de la partile negative din relatia voastra si te-ai pus pe tine care esti cel mai important pe locul doi?

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Cand iubesti nu poti controla o lacrima dar zilele pline de lacrimi,crede-ma ca numi venea sa cred ce se intampla cu mine dupa ce mam desparit de acea fata,da ma puneam pe mine pe locu doi in timpul relatiei,sincer nu-mi vine nici azi sa cred cum a fost,de ce am suferit,nu stiu de ce am iubit-o,numi venea sa cred ca o iubesc asa mult, o uram si o iubeam in acelasi timp, parti negative nici eu nu stiu cand m-a mintit cand a spus adevarul nu stiu habar n-am, cred ca mai bine eram mort decat in acea depresie, de aia am si raspuns ca mai bine nu as avea sentimente asa nu as suferi niciodata

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Mereu am fost sceptic doar cu ea nu eram, credeam in ea foarte mult, apoi m-a dezamagit, mi-am dat seama de multe

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

"de aia am si raspuns ca mai bine nu as avea sentimente asa nu as suferi niciodata "

-Cele mai multe raspunsuri de pe aici care includ emotiile, ascund multe,ascund suferinta poate si dezamagiri,dar trebuie sa trecem peste ele. Nici un om nu si-ar dori sa nu mai simta iubire,afectiune,tandrete.
Nu cred asta. Toti vrem asta,toti vrem iubire,toti o cautam chiar daca o negam sau o uram.

Gandeste-te ca suferinta ne modeleaza si ne ajuta sa vedem cu alti ochi totul,dupa ce trecem printr-o depresie profunda sau dezamagire din iubire.
Vedem altfel, suntem mai realisti,nu ne mai punem increderea in toti si toate si asa mai departe.

Cand esti in situatia aceea, nu te gandesti la partea buna, pentru ca durerea e prea mare, dar dupa ce trece si te vindeci cat de cat, simti o transformare in tine si e vizibila.
Si este de bine pentru tine.
Si ne va ajuta data viitoare sa fim mai vigilenti in alegerea pe care o facem, da?

Sper ca acum esti bine.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Acuma plang dupa tine,, da sunt bine

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Sunt mandru de tine ca ai depasit momentul!
Problema in relatiilor de cuplu este ca uiti de tine, de obiectivele si scopurile tale, pur si simplu nu te mai intereseaza nimic legat de viata ta.

Tot cea ce te intereseaza sunt feromoni partenerului.

Acest comportament se intalneste si la animale tin minte un vecin care avea un tap, acesta in momentul in care simtea puternic feromoni unei femele nu manca nu dormea, singurele lui reactii a fost plansetele si spalarea blanei cu urina in speranta ca femela va fi atrasa de feromoni acestuia.

Am inteles ca cartea ''Cum sa il faci pe cupidon animalul tau de companie'' de Pera Novacovici iti descrie cum sa nu cazi in acest ciclu infinit al atractiei sexuale si reproduceri.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Am trecut peste, cred ca am invatat ceva, acuma ce o fi voi vedea, increderea in femeii mi-am pierduta de tot, apropo o aparut documentar cu confuncius pe net

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Serios? Cum pot sa il gasesc!?!

| dracu14 a răspuns:

Logica

| Chαяtreux a răspuns:

Logica. Mai bine un nebun fericit decât un robot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emotiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BB tu ce ai alege?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand cineva ma obliga, imi amplific emotiile si cred ca e logic sa-i bag si cateva pe gat.Desfiintez logica simplista si universala, unele emotii ce tin de frica.

Răspuns utilizator avertizat
| FearOfTheDark a răspuns:

Emotiile.

| lSummerl a răspuns:

Este logic sa desfiinţa emotiile

| deadwillow a răspuns:

Logica. Logica omoara tot ce e frumos, logica omoara imprevizibilul, logica ne face sa gandim si sa nu ne mai urmam instinctele care de cele mai multe ori stiu mai multe decat noi si teoriile noastre absurde.
Emotiile in schimb...ele ne arunca in necunoscut, ne fac sa complicam lucrurile si nu as renunta la ele.

| AnaMaria2719 a răspuns:

Logicalaughing emotiile sunt prea constructive sau cel putin te ajuta, nu ca logica nu te-ar ajuta.

| Alexsiatit a răspuns:

Emotionat...incerc pentru-nceput
sa-nlatur putin cate putin din logica...
si la un moment dat, constat cu stupoare, ca-mi dispare tocmai emotia!
Atunci, putin cam contrariat, si ce-i drept cam triast...iau logica-n propriile-mi maini si-ncep s-o framant...O tot framant iar dupa un timp (pot spune chiar: "la un momentdat"), m-astept sa se nasca p frumoasa emotie(fiindca ce poate fi mai frumos, decat acea emotie, care ia nastere totusi prin insasi puterea logicii?)
Uneori, e mai simplu si mult mai usor sa fi doar logic, uitand de adevarata valoare a EMOTIEI!
E la fel de simplu sa fi si emotionat chiar si in fata LOGICII, da' far' de aceasta, nu vei intelege cu-adevarat niciodata sa fi OM!
Asa ca voi lua acum putintica emotie, si-o voi arunca intr-un pahar plin "ochi" cu logica!
Apoi nimic nu-mi va fi opreliste sa le "desfiintez" pe-amandoua de-odata, dandu-le-mpreuna "pe gat", nu de-alta dar uneori este bine sa-ti mai si "stingi" focul launtric cu un
"logico-emotional" cocktail!

Alexsiatat