| anonim_4396 a întrebat:

Daca am avea o viteza asemanatoare lui Flash(cel din DC Comics) am putea sa calatorim in timp daca am atinge o viteza destul de mare?

Răspuns Câştigător
| maximoionut a răspuns:

Eu urmaresc foarte mult documentare de genul acesta, unde savanti de elita sustin chestia asta plus de asta meseria mea imi cere foarte multa fizica si anume electrica, printre care am m-ai studiat fizica dinamica si quantica in teorie este posibil, si-ti mai spun ceva sa stii ca si aceste filme cu tot sf_ul unde se vorbeste de calatorie in timp candva, cumva este posibil iar regizorii acestor filme sau anime_uri s-au folosit tot de teorie si a pus in practica oarecum asa, ceea ce incerc sa spun este ca totul pleaca de la ceva fapt real.

34 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu cred că am putea să călătorim în timp însă timpul ar încetini și ar tinde la 0 față de corpurile aflate la viteză normală. Dacă ar ajunge în punctul de 0 s-ar opri și cred că oprit rămâne însă nu cred că ar fi posibil nici așa ceva. Tu vei fi indiferent dependent de factorul timp iar cât de greu sau repede s-ar scurge el se scurge în sensul pozitiv de referință. Timpul e considerat, și cred că fără prea multe dubii și e, o dimensiune ireversibilă.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Am vorbit doar teoretic căci practic nimic nu ar ajunge la asemenea viteze.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

De fapt mi se pare clar că nu e posibil să ajungă în punctul de 0. Tu poți să parcurgi 1 s în 1000 de ani de exemplu și tot așa poți vorbi în aceste condiții de 0, 001 secunde într-un an, iar cu cât mărești viteza aceste valori scad și respectiv cresc către infinit sau către 0(e cum ai tinde către infinit, 0 fiind un punct ce nu îl poți atinge), dar la 0 nu ai cum să ajungi având în vedere că ai pornit în dependență cu timpul la o anumită valoare. Valorile astea doar pot tinde către 0, cum am spus.

| relian a răspuns (pentru T0T):

Adica cum parcurgi o s in 1000 de ani? Tu parcurgi distanta sau timp? Deocamdata chestiile astea spatiu timp bla bla is chestii pur teoretice, n-a demonstrat nimeni nimic, o teorie de aia ii si spune teorie cai doar vorbarie.Eu cred ca timpul este doar vorbarie, care arata schimbarile materiei, deci ca e vorba mea ca-i vorba lor care e diferenta? Aaaa ca aia is fizicieni dovediti, dar cand afirmi ceva trebuie sa si dovedesti, altfel pana una alta ramane doar vorba.Deci tu in o sec parcurgi o distanta pe care eu as parcurgeo in 1000 de ani daca mas deplasa cu o viteza f slaba sa zic asa.Aici intervine chestia curioasa pe care multi o speculeaza si spun vezi eu am deja 1000 de ani tu esti deja mort de mult.Total gresit.Tu nu ai facut altceva decat sa parcurgi o distanta intr-un timp scur nimic mai mult, si timpul trece si pentru tine la fel ca si pentru mine.Tu daca pleci si parcurgi o distanta X hai sa spunem la o stea la 4 ani lumina de pamint si sa admitem ca tu ai o superviteza si ajungi acolo intr-o secunda, apoi vii inapoi in alta secunda, tu ai strabatut spatiu ala in 2 secunde vii inapoi si eu stau si privesc si au trecut si pentru mine tot 2 secunde.Nu vad povestea alorlanti cum ar fi sa fi trecut 4 ani.Eu stau cu ceasul in mina si zis start ok? Tu pleci faci cateva secunde si vii back adica ce deja eu is mort sau cum? Uite ma duc pe Marte fac sa zic 2 ani, tu cu viteza ta super faci 2 secunde, dar timpul va trece la fel tu stai pe marte si ma astepti pe mine aproape 2 ani fara 2 secunde, asa si ce tu esti tinar eu is mai batrin cu 2 ani sau cum? Deci basmele alea nu stiu eu nu vad logica, poate or fi explicatii dar eu nu cred in aceste teorii ca spatiu timp povesti.Am citit acum de curand ceea ce spun eu acum si am spus-o de vreo 5 ani ca timpul este doar un sistem de referinta nimic mai mult.Am citit ecent ca unia asa au bagat-o acum cotita, astia fizicienii.

| T0T a răspuns (pentru relian):

Cum nu s-a demonstrat? Mai informează-te. Eu m-am referit la cu totul altceva și îmi pare rău că nu am fost mai clar. M-am referit la faptul că pentru mine 1 secundă este echivalentul a 1000 de ani pentru observatorul extern în exemplul meu. Trebuie să te mai informezi puțin despre relativitate. La viteze foarte mari spațiul și timpul se dilată deci sunt elemente relative.

Aici sunt mai multe detalii

http://www.lovendal.ro/......a-luminii/

Vezi că ai și o formulă a celor 2 timpi, timpul observatorului extern și intern care sunt distincți în condiții distincte.
S-au făcut și experimente cu ceasuri atomice.

http://www.scientia.ro/......ating.html

Însă asta e relativitatea restrânsă. Relativitatea generalizată ne spune că și factorul gravitație influențează scurgerea timpului.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_relativit%C4%83%C8%9Bii

https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_relativit%C4%83%C8%9Bii_restr%C3%A2nse

Tu nu vezi logica că logica ta e superficială față de ceea ce se discută acolo. Spațiul și timpul sunt relative și nu se desfășoară peste tot sau în orice condiții la fel, asta e tot ce trebuie știut.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Uite ca să înțelegi mai bine urmărește explicația și desenul de aici:

http://www.rareuniverse.org/general_science/special_relativity.html

| relian a răspuns (pentru T0T):

Man eu nu vreau sa discutam ce spun alti, cemi trimiit tu aici este ce spun altii, nu ce spui tu, Vreau sa spui ceva e la tine nu ce zic altii. Logica mea este superficial, atunci iti pot arata ce zic fizicienii astazi acum cateva zile, au spus exact ce zic si eu si anume ca timpul pana la urma s-ar putea sa fie doar o notiune si nimic mai mult.Eu nu iti dau linkuri, dar stiu ce citesc, pot sa caut si sa iti arat.Si tu spui ca s-a demonstrat? Odata ce se numeste Teorie cum poti sa o mai numesti teorie? Eu cred ca te contrazici singur.Ori poate nu stii ce inseamna cuvintul teorie. Teorie inseamna doar vorbe in vant cam asta e de fapt.Cind demonstrezi ceva aia se numeste altceva este un fapt,clar concret. Spatiu si timpul is relative cum asa? Eu cred ca daca ar exista asa ceva asa ar fi peste tot,nu vad relativ fata de cine anume? Poate fata de tine, poate fata de mine, ca vedem fiecare altceva, dar daca ar exista ar trebuie sa fie nivelat peste tot. Spatiu, universul exista si fara oameni, restul is povesti.Deci daca n-ar exista oamenii vrei sa spui ca spatiu timp asta al tau ar fi relativ? Relativ adica despre ce este vorba? Si nu imi da trimiteri, spune ceva folosind cuvintele tale, asa cum te pricepi tu si ce ai inteles tu, exact cum fac si eu.Ma vezi pe mine ca te trimit undeva? Sintem aici sa vorbim noi asa intre noi, cuvinte simple, babeste cum se zice.Nu definitii, nu calcule nu povesti.Aia is cu povestile lor, noi cu povestile noastre.Sa facem noi o teoriesa spuna fiecare ce gandeste, cum ca de aia sintem pe aici nu sa te t rimit eu pe tine unde deja stii sa mergi si singur.Cu alte cuvinte as putea sa spun ca mai jignit trimitinduma la linkurile alea.Stai linistit ca stiu sa folosesc un calc, stiu sa si citesc asa cit de cit, stiu sa citesc sin engleza nitel, deci nu-s curios de ce spun altii, sau cum o spun altii. Vreau sa aud explicatii simpliste, babisme ceva de genul asta.Nus curios de formule de cifre, universul nu e c eva teoetic, nu este un uvint si atit, universul este material asa ca trebuie sa vorbim despre asta.

| T0T a răspuns (pentru relian):

Nu am ce să discut cu tine. Ce ți-am dat eu sunt lucruri explicate ușor, cu desene, pe care eu unul le-am înțeles în mare parte, demonstrate experimental. Tu tot ce ai azi ai pe baza altora, nu pe a ta căci dacă ar fi pe a ta încă ai trăi în evul mediu mai ales după logica ta. Dacă nici atâta nu conștientizezi e grav. Eu zic că am explicat ce era de explicat, ți-am dat un fapt experimental, ce mai e de zis? Alte cuvinte sunt de prisos. Ești pe dinafară cu mult omule și ești jos rău cu cunoștințele. Ultimul link pe care ți l-am dat conține un desen. Acolo e o navă. Vezi cum în cazul staționar sau cazul observatorului intern lumina parcurge o distanță iar în a doua imagine acea lumină parcurge o distanță mai mare deci într-un timp mai mare. Dacă nu ești în stare nici să citești ce e acolo nici nu poți înțelege dar poate oricum nu ești capabil. Nu tu ai descoperit omule tehnologia, teoriile spațiu-timp, tu te bucuri de ele ca un incult care nici nu știe ce au la bază. E destul de rușinos, ce pot spune însă nici nu ți-ai dat silința, unde voință nu e nu am ce să fac eu decât să te las în neștiința ta. Nici măcar nu înțelegi termenul de teorie științifică. Păi termenul ăla omule nu apare din neant, apare pe baza unor demonstrații științifice că după capul tău nici gravitație nu există că e tot o teorie și aia. Tu nu înțelegi că ceva ce "e peste tot" nu se manifestă la fel "peste tot". Eu ți-am dat în față fapturi ca să nu zici că vorbesc din povești însă cam asta faci tu. Nici măcar nu înțelegi termenul relativ? Relativ înseamnă că nu se comportă la fel în condiții diferite, relativ înseamnă că nu este pentru un sistem de referință ce ar fi pentru altul în condiții distincte. E un termen simplu. Nu cred că vrei să te iau cu ABC-ul acum. Eu te-am trimis pentru că una e ceva ce zic unii care chiar se ocupă cu cercetarea ș alta e să zică un țăran de pe gârlă care habar nu are ce e aia relativitate. Mie mi se pare corect. Tu nu ai trimiteri că nimeni de pe internet nu e suficient de idiot încât să aibă un site care să conteste fapturi demonstrate chiar și experimental. Tu ai GPS? Dacă ai înseamnă că îl ai degeaba că și GPS-ul funcționează pe aceste principii. Fugi prin Evul Mediu unde opinia ta poate avea relevanță. Acele așa zise "povești" normal că nu pot fi înțelese de oricine și că se va găsi oricând unul bătut în cap care nu le va înțelege și de asta le va contesta.
Dacă te chinuiai puțin vedeai că sunt explicații totuși la îndemână, de exemplu acum eu simplist ți-am explicat acel desen, ce reprezintă, tu poți citi și te poți informa mai mult și poate vei înțelege. Îmi pare rău că contești totuși niște lucruri pe care nici nu te chinui să le înțelegi.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Dacă vrei să mă contești cu logica ta, fă-o însă tu îmi poți vorbi doar de sistemul de referință în care te afli tu căci cu ăsta ești obișnuit o viață, îmi poți spune lucrurile pe care le observi tu la nivelul ăsta al forțelor gravitaționale și la vitezele parcurse de Dacia ta. E normal să nu te abați de la zona ta de referință dar asta nu înseamnă că trebuie să te închizi în așa fel încât să contești alte zone. Nu zic că stăpânesc relativitatea uimitor de bine ce ți-am dat eu e și ce am ma citit, ce am încercat să mai trec prin filtrul gândirii. E ok dacă vrei să porți discuții deschise dar normal că nu îmi convine să vi cu această negare când tu trăiești într-o sferă mică și preferi să rămâi cu gândirea tot acolo. Nu mi-e jenă să recunosc spre deosebire de tine că folosesc acest calculator, pc datorită altora, nu mie, datorită unor genii nu unor oameni obișnuiți care mai stau la taclale din lipsă de ocupație. Însă ce am vrut să arăt e că ceea ce spun are o bază mult mai adâncă. Eu ți-am dat un link cu un desen căci pe TPU nu pot face desene ci doar puteam să îți dau un link cu un desen dar de ce să nu îți dau explicația mai completă decât 3 lulele pe care le puteai înțelege și tu de acolo. Dacă vei merge cu aceeași atitudine voi refuza să îți mai răspund.

| relian a răspuns (pentru T0T):

Extraordinar ce descoperire ai facut.Deci termenu de teorie stiintifica este de fapt un fapt demostrabil.Hai ca esti tare de tot.Esti super informat.Ma nene ma eu tiam vorbit frumos,am spus haide sa discutam intre noi nu ceti zice pla spataru, ala bate cimpii normal ca sa ia si el un ban, e izicianu lu mos peste, aia trebuie sa justifice banii aia care ii cheltuie, malaiu ala cel ia ca salariu si trebuie sa zica ceva, ca de nu ii dau aia afara.Ma iei cu GPS ceare a face gps cu spatiu sau timpu.Eu ce am spus a fost referitor la timp nu la spatiu nu la gps nu la nave spatiale si la ce bati tu cimpii acolo.Toate teoriile care au fost pana mai ieri deja au ost schimbate, nu mai sunt valabile, acu au scos alte teorii.Deci sa inteleg pentru tine o teorie este un fapt real? E clara du-te si cautati de drum,esti indoctrinat tu nu poti sa faci o fraza asa de la tine, tu de fapt gandesti cu capul altora, accepti ce alti spun, tu nu ai opinie nu ai parere nimci, tu doar jognesti lumea cand nu este de a cord cu tine, esti mai rau ca un religios.Ok vezi-ti de drum ca e mai bine exact ce spuneai tu.

| T0T a răspuns (pentru relian):

Am toate motivele să vorbesc așa căci ești paralel și mă iei pe mine la 2 parale.

"Teoria științifică, fiind strâns legată de experiment, dezvoltă și verifică ipoteza pe baza dovezilor empirice."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Teorie

Una e să iei teoria în sens larg și alta e teoria științifică. Ai nevoie de mulți ani de pregătire ca să înțelegi unele fenomene, ai văzut câte explicații erau în ce ți-am dat. Prea multe rânduri pentru TPU. Dacă singur nu poți caută-ți un profesor bun de fizică.

"Pentru ca sistemul GPS cu care este dotat, spre exemplu, un automobil, să funcționeze cu o precizie atât de mare, sateliții GPS trebuie programați să țină cont de efectele relativității. Chiar dacă sateliții se deplasează pe orbită cu o viteză mult mai mică decât cea a luminii, totuși viteza lor este suficient de mare pentru a produce efecte notabile. În timp ce se deplasează pe orbită, sateliții transmit și semnale spre stații de la sol, la fel ca aparatul GPS cu care este dotat automobilul. Pentru ca poziția să fie redată cu precizie, sateliții sunt dotați cu ceasuri care au o acuratețe la nivelul nanosecundelor. Cum fiecare astfel de satelit se află pe orbită la 20.300 de kilometri de Pământ și se deplasează cu viteza de aproximativ 10.000 km/h, apare o dilatare relativistă a timpului de aproximativ 4 microsecunde în fiecare zi. Dacă adăugăm și efectul gravitației ajungem la aproximativ 7 microsecunde, adică 7.000 de nanosecunde.

Poate părea puțin, dar aceste diferențe relativiste se pot acumula și se poate ajunge la situația în care aparatul GPS îți spune, după doar o zi de acumulare a acestor diferențe, că până la benzinărie mai sunt 0, 8 kilometri când de fapt mai sunt 8 kilometri."

Eu am zis doar de GPS dar să știi că sunt mult mai multe aplicații în realitate.

http://www.agerpres.ro/......i-11-36-04

Ce nu înțelegi tu e că oamenii ăia realizează și lucruri practice și vin cu demonstrații și rezultate științifice care au la bază modele matematice deci destul de exacte. Știința nu e poveste, nu vorbim de știința de acum sute de ani când se îmbiba și cu filosofia, să fim serioși, trăim în sec. 21.

| relian a răspuns (pentru T0T):

Ok man cum spui tu, ce arati tu pe aici stiam dinaintea ta stai linistit, doar ca nu is de acord si nu era vorba de gps, vad acum nu mai spui nimic de timp.Eu despre timp am vorbit am spus ca este doar o notiune, nu este ceva palpabil cum spun unia. Poate ca cine stie mine vine unu si va spune ca cifrele is palpabile si alea, niciodata nu se stie.Despre timp eu am spus ca nu cred ce basme spun astia.Gravitatia este alta poveste.Acum nu stiu daca teoria asta cu gravitatia, care spun unia car fi descoperit sau inregistrat ceva este chiar asa de cum spun ei.De ce spun asta? Daca ar fi asa atunci ar c adea teoria newtoniana, bine ca nici nu mai stiu daca este predata in scoli, apoi se poate spune ca teoria asta e o bucata din astlanta, deci se poate specula orice.In sf gata spun ca tine daca tu spui ca timpul este ceva material asa o fi, nu vreau sa ma cert cu nimeni.Ce am obsv pe aici mai toti spun ca timpul este doar o notiune, am vazut la o alta intrebare tot de genul asta, doar tu ai spus cam ce ai spus pe aici, restul au spus ca si mine este doar o notiune inventata sau ma rog ceva de g enul sa arate etapele prin care materia se descompune sau ma rog procesele pri care trece materia.Si am obsv ca nu ai spus acolo nimic nimanui.Deci tea deranjat ca nu-s eu de acord, am inteles.E in regula spun ca tine, Nu vreau sa mai discutam pe tema gravitatiei si gps.Numai bine

| drutzix a răspuns:

Nu poti depasi viteza luminii.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Uau! Domnule Inteligenta! Nu stiam!
Cum ai descoperit?
N-am spus ca o putem depasi

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

As putea sa iti explic dar vad ca iti place sa te balacesti in ignorata, daca erai putin mai respectuos iti explicam.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Eu am vorbit teoretic cand am pus intrebarea
Si de ce sa fiu respectuos cu tine? Esti doar o persoana ce mi-a raspuns la intrebare, pe care nici n-ai inteles-o
Daca vorbeam practic nici nu mai puneam intrebarea

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai intrebat despre o fantezie nu ai vorbit teoretic. Chiar si intr-o discutie teoretica trebuie sa ai in minte legile fizicii.

Pentru ca trebuie sa fi respectuos cu oricine, dar daca te crezi buricu' pamantului asta e treaba ta.

Daca vrei sa calatoresti in viitor (timpul simtit de tine sa fie mai mic decat t simtit de restul oamenilor) trebuie sa mergi cu o viteza mare (aproape de c) sau sa te apropii de ceva foarte masiv.
Sunt si niste formule frumoase care iti arata trecerea timpului relativ de restul lumii care se folosesc pentru satelitii GPS.

Daca vrei sa calatoresti in trecut atunci ai ghinion, nu avem nici o ipoteza care sa arate ca poti face asta.

M-am uitat la Flash (serialul) si desi e ok pentru amuzament sper ca nu incerci sa inveti ceva de acolo, e ca si cum te-ai uita la Pokemon ca sa inveti despre evolutie.
Nimic din Flash nu e stiintific cam tot ce vorbesc ei acolo e technobabble.

Acum esti multumit de raspuns?

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Tu crezi ca eu cred ce e in Flash?
Naspa.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat atat ai inteles din raspunsul meu?
Naspa, cred ca mi-am obosit degetele de pomana.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Da, aia am inteles
Mi-ai spus niste chestii pe care deja le stiam

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce dracu ai mai pus intrebarea daca dai pe afara de desteptaciune?

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Pentru ca am vrut sa aflu ce cred altii
Si stiu ca asta nu e posibil
D-aia am pus intrebarea
Repet, e o intrebare fantezista
Daca vrei sa faci pe desteptul fa altundeva

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Spuneai ca e o intrebare teoretica acum o dai ca e fantezista. Te hotarasti odata laughing
Nu fac pe desteptul, tu te comporti ostil de cand am raspuns prima data.
Oricum dupa avatar si nume esti un copil edgy de 15 ani care se crede buricul pamantului.
Intrebarea ta nu are nici un scop si esti prea prost sa iti dai seama.
Cand cineva iti explica incepi sa plangi ca stiai deja raspunsul dar ai pus intrebarea la misto si cine iti explica face pe desteptul.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Recunosc ca sunt prost
Si da, sunt un copil prost de 10 ani si intrebarea mea n-are nici un sens

Hai sa judecam dupa nume, sigur e bine asa
Daca imi cunosteai numele real ce spuneai? Aaa, te cheama asa, deci ai 10 ani

Răspuns utilizator avertizat
| Ingognito a răspuns:

Nu prea cred ca ar fi posibil

| tickey a răspuns:

Calatoria in timp e un termen mai mult explicativ. Tu practici nu calatoresti in timp. La viteze foarte mari, timpul devine relativ, adica pentru tine timpul trece cu alta viteza fata de obictul de referinta. De exemplu. Daca ai o viteza 1/n din viteza luminii, pentru tine o ora ar fi o zi pentru cei care au viteza normala. Daca ai o viteza constanta foarte mare pentru un an, de exemplu, pentru cei care stau, au trecut 10 ani. Cand revii la viteza normala, poti spune ca ai calatorit in timp. Timpul e relativ in functie de viteza si duratia vitezei. Sper ca team lamurit.

| MariaDN2002 a răspuns:

Nu, timpul este singur lucru care nu se poate da înapoi.
Acele întâmplări se petrec intr-un univers imaginar

| maximoionut a răspuns:

Teoretic, da este posibil.
Odata ce ai rupt bariera spatiu-timp, deci da raspunsul meu este categoric Da si sunt multe teorii sa-mi sustina ideea.

| drutzix a răspuns (pentru maximoionut):

Numeste una. (cu tot cu link cu documentul respectiv)

| drutzix a răspuns (pentru maximoionut):

Si filmul Spiderman pleaca de la un fapt real (exitenta orasului New York) asta nu inseamna ca daca te musca un paianjen radioactiv o sa capeti superputeri.
Am spus in raspunsul de mai sus doar cunostiintele pe care le avem acum denota posibilitatea calatoriei in viitor dar nu in trecut.

Eu ti-am cerut o teorie care spune ca trebuie sa 'rupi bariera spatiu timp'.

| maximoionut a răspuns (pentru drutzix):

Eu urmaresc foarte mult documentare de genul acesta, unde savanti de elita sustin chestia asta plus de asta meseria mea imi cere foarte multa fizica si anume electrica, printre care am m-ai studiat fizica dinamica si quantica in teorie este posibil, si-ti mai spun ceva sa stii ca si aceste filme cu tot sf_ul unde se vorbeste de calatorie in timp candva, cumva este posibil iar regizorii acestor filme sau anime_uri s-au folosit tot de teorie si a pus in practica oarecum asa, ceea ce incerc sa spun este ca totul pleaca de la ceva fapt real.

| Mesaroş_Suny-Alicia_1999 a răspuns:

Nu cred ca e posibil asa ceva indiferent de viteza ta.

| anonim_4396 explică (pentru Mesaroş_Suny-Alicia_1999):

Dar ce o sa se intample?
O sa iei foc?
Din moment ce ai rupt bariera spatiu-timp, se intampla ceva

| maximoionut a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama, forta de frecare este foarte mare, teoretic se poate insa nu vad prin ce mijloace si practic.