| Prezidentul a întrebat:

Daca anarhia contesta autoritatea politica, doreste un popor fara stat si globalizarea... Atunci democratia nu este anarhie? Fiindca in democratie, noi ne indreptam spre globalizare, iar granitele sunt din ce in ce mai "libere".

Este democratia o anarhie?

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu. Mot a mot, anarhie vine din greacă şi înseamnă "fără conducători". Ţi se pare că în democraţie nu-s conducători? Nu sunt sinonime.

Anarhismul e o societate a oamenilor liberi ÎN MOD ABSOLUT. Democraţia garantează o libertată condiţionată de anumite legi. Eşti liber să te muţi unde vrei(un exemplu), dar nu eşti liber să omori un om. Înţelegi?

| doctorandus a răspuns (pentru Gizăz):

De fapt legile nu interzic omorul, ca nu sunt legi ale naturii, ci doar afirma ca omorul trebuie pedepsit.

| Gizăz a răspuns (pentru doctorandus):

Iar moving the goalposts, iar straw man. Eu vorbeam în cadru legislativ, tu-mi vii cu semantică despre ce înseamnă a fi liber. laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Gizăz):

He, he... pentru ca ce scrii e interpretabil.

| Gizăz a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e deloc. Dar bine, reformulez. Poţi să omori un om, dar libertatea ţi-e luată. E mai bine aşa? laughing

| Prezidentul explică (pentru Gizăz):

Libertatea tot o ai, dar intr-o alta forma, esti bagat la puscarie... Libertatea iti este luata cand esti omorat. De exemplu huidu, le-a luat libertatea celor 3 oameni pe care i-a omorat si nu a primit nici-o pedeapsa "dura".

Un om care este bagat la puscarie are o libertate limitata (dar nu luata), are posibilitatea de a alege, de a gandii si are conditii mai bune decat altii care sunt in "liberate".

Daca urmaresti filmul Anarchy (The purge), iti dai seama ca face referire la democratie...