| Inferno a întrebat:

Daca anulam teoria evolutiei dintre teoriile stiintifice ramanem cu o dilema: De unde apar specii noi similare cu primele? Avem un caine fosilizat, daca "citim" pamantul observam la o anumita distanta de timp un alt animal aproape identic,doar cu anumite modificari,are picioarele mai lungi,sau gatul mai lung.

Putem explica disparitia primei specii, probabil modificari la nivel continental sau chiar niste modificari mai individuale la nivelul climei din regiunea respectiva, dar nu putem explica aparitia celei de adoua specii.

Apar spcii noi din nimic?

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sunt lucruri la care oameni care nu sunt de specialitate, nu pot răspunde corect!
Cred că nici doctori docenți în biologie nu pot răspunde foarte corect la asemenea întrebări fundamentale.

| shadovv a răspuns:

Tu presupui de la inceput ca catalogarea temporala in functie de straturile geologice este una consistenta.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Si chiar este.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Dovedeste si te voi crede.

| DrugFree a răspuns:

Nu nu apar din nimic. Eu sustin teoria evoultiei.
Nu neaparat a disparut, s-a adaptat, iar cele care nu s-au adaptat au murit.
Uite, de exemplu, dupa ce ursii au venit in zonele nordice, ghearele, botul, si mirosul s-au dezvoltat...
Sa spunem... Un lup de acum 9 miloane de ani moare din cauze climatice sau la nivel continental, peste 8 milioane de ani nu apare un lup mai mic, cu gheare mai ascutite si botul mai ascutit.
E imposibil.Chiar si dupa ce au murit dinozaurii, mamiferele s-au dezvoltat dintr-un soarece.
Dar daca anulam teoria...Ne dam seama ca e imposibil sa nu existe o evolutie fiindca nimic nu ar mai avea sens : exact ca citatul tau cu cainele :Stramosul sau moare acum milioane de ani, iar el apare pe pamant din nimic.