| gemeni6226 a întrebat:

Daca ar exista la dispozitia voastra o masina cu care s-ar putea calatori in timp v-ati folosi de ea? Daca da unde ati calatori?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Normal ca m-as folosi. M-as duce in trecut sa vad istoria, cand venea Hitler la putere si asa mai departe, cum erau oamenii in vremea aia, sa o vad pe bunica la 20 sa vad daca gandea ca acum, mai ales sunt taaare curios daca la 15 ani ma duceam inapoi cu 30-35 ani cand erau profii mei la varsta aia, cum se comportau cu mine, cum erau, daca mai erau asa ai dracu` (de aia am pus o intrebare aici ca au uitat ca au fost copii).
Si in viitor sa-mi iau aparatura si tehnologie ultra, sa ma tratez de ce am nevoie, sa vindec eventualele boli ale parintilor mei.
Sa ma duc acum 300 ani cu arme si sa le iau alora aurul, sa-l aduc aici si sa il vand, cand aia erau cu sabii si bate.
Ca oricum aurul il aveau bogatii pe spatele amaratilor, nu luam de la saraci, plus ca le dadeam si lor.

Mai mult, pe vremea inchizitiei sa-i salvez pe saracii oameni care erau pedepsiti pe nedrept, si sa-i asasinez pe popii catolici infecti care faceau asta. Luam un Kalasnicov si rezolvam rapid problema.

53 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In alta galaxie unde sant roboti care convietuiesc cu oamenii, mi-as gasi o nevasta sintetica robot in interior, umana pe exterior si as trai fericit cu ea. Cu una obisnuita nu am siguranta fericirii ci temporara

| gemeni6226 explică (pentru mgtow):

Dragut raspuns si eu mi-as dori asa ceva, dar gen masculin si eu am acelasi problema ca tinehappy

| mgtow a răspuns (pentru gemeni6226):

Ne-a dezamagit lumea sa stii ca exista in varianta de silicon www.realdoll.com sau www.4woods.eu - ultimu e producator francez merge si ùnu deala sta relax acasa

| gemeni6226 explică (pentru mgtow):

Mulțumeschappycred ca totusi o sa-mi cumpar un caine cand ies in pensie stiu sa tina foarte mult la om.

| sabin89 a răspuns:

Mi-ar plăcea să stau de vorbă cu Euclid, să înţeleg cum a reuşit el la vremea aceea să conceapă o geometrie care este valabilă încă şi azi.

| MihaelaDart a răspuns:

Da, m-as intoarce in trecut si acolo as sta, nu m-as intoarce la viata atctuala. Mi-au placut anii mei de copilarie '80-'90.

| Simpatic a răspuns:

Ideea de masina a timpului este si va ramane in istorie ca si inventie teoretica a scriitorului vizionar H. G. Wells.
Acum sa raspund la intrebare daca as putea sa ma intorc in timp imi vine acum in minte ideea de a ma intoarce inainte cu cateva ore de a se elibera coronavirusul, ar trebui sa si fiu un agent special sau sa am ceva pregatire in acest sens, i-as asasina pe cei care au pus la cale acest complot mondial in speta pe medicii si cercetatorii care au creat acest virus si apoi m-as intoarce in prezent. Cred ca cu aceasta intoarcere in timp as salava vietile la milioane de oameni.

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Cred ca arfi suficient sa i bagi la inchisoarele buncar construite de agentiile secrete nu te manji cu sange de om.

| gemeni6226 explică (pentru Simpatic):

Cunosc cartea, o si am cred ca aveam 13 ani cand am citit-o. Interesul meu pentru sf si farfurii zburatoare a inceput in clasa 6 cand profesorul nostru de engleza a povestit cum pe vremea cand el era stundent in Cluj(inceputul anilor 70) a vazut impreuna cu alti colegi ai sai un obiect zburator care nu se misca timp de 10 minute de pe cer era in aceeasi pozitie ori un obiect zburator terestru nu poate sa-si mentina aceeasi pozitie pe cer timp indelungat, e imposibil.

| Emazio a răspuns:

Sa vizitez anumite perioade din trecut, niciodata in viitor. Nu as schimba nimic insa, cum vad ca ar face celui care i-ai dat funda. De la primele lucruri schimbate in trecut, alterez viitorul, iar daca il alterez astfel incat eu nu m-as mai fi nascut, atunci nu m-as mai fi intors niciodata in trecut sa schimb ceva. Deci doar a sta ca un observator, chiar si la otrocitati.

| gemeni6226 explică (pentru Emazio):

A fost foarte greu sa aleg cui sa-i dau funda pacat ca am putut da doar una iar cum zici tu sa nu te fi nascut, ma bucur ca tu ai vrut sa te nasti dar eu am atita suparare in viata ca eu sincer m-as bucura sa nu ma fi nascut.Nici eu nu as schimba nimic in trecut totul a fost foarte frumos pana la o anumita varsta.Iar ca am dat funda ca a schimbat trecutul? eu sunt de parere ca orice perioada a timpului sa fie avem nevoie de oameni care nu tolereaza si lupta impotriva nedreptatilor de orice fel.Indiferenta ucide mai multi oameni decat toate razboaiele la un loc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa vad locuri si timpuri din trecut. Nu as umbla la viata mea din trecutul recent

| Freya1 a răspuns:

În trecutul meu.Pe la 13 ani cand am avut prima problema de sanatate ca sa o evit, apoi sa imi schimb anumite alegeri, sa merg la un psiholog si sa evit cel de-al doilea accident ce mi-a afectat viata.
Daca as putea sa le schimb, Dacă nu nu m-as folosi de ea ca nu as vrea sa retraiesc anumite momente.

| Celcestietot a răspuns:

Prima data as calatori in trecut, ca sa il cunosc pe Iisus, iar apoi in viitor prin 2100 d.Hr., ca sa analizez cum a evoluat lumea atat tehnologic, cat si spiritual, dar sa vad si cum ar decurge o zi din viata unui om.

| Frank51 a răspuns:

Nu prea imi plac SF-urile, macar sa aiba o tenta realista. Calatoria in timp este imposibila, si nu putem vorbi nici teoretic sau ipotetic despre ceva ce deja este imposibil.

Asa ca intrebarea este, cu ce te ajuta niste raspunsuri SF?

| gemeni6226 explică:

Raspuns pentru Frank 51:La ce ma ajuta? Un om cu conceptia ca a ta a impuscat pe John Lennon numai pentru ca a indraznit sa viseze si sa cinte Imagine unde visa despre o lume mai buna fara religii, restul vezi in textul cintecului.Si Jules Verne a fost doar un visator care a scris niste carti SF la vremea lui dar tot ceea ce pe vremea lui era SF peste 100 de ani a devenit realitate. Oamenii visatori duc lumea inainte pe cand cei ca tine inventeaza bomba atomica si distrug totul.

| mudokins78 a răspuns:

As calatori in trecut, direct în ziua, ora la care Isus ar fi trebuit sa fie crucificat si as dezlantuii iadul cu mitraliera mea asupra paganilor!
La urmă l-as lua pe Isus în viitor să-i arăt cum a evoluat lumea fără religie! (haos total)

| gemeni6226 explică (pentru mudokins78):

Lumea fara religie poate exista (religiile impart oamenii din pacate si au existat multe razboaie asa numite sfinte din cauza religiilor diferite- dar nici un razboi nu poate fi sfint)dar credinta din suflet nu o poti lua nimanui.

| mudokins78 a răspuns (pentru gemeni6226):

"Sa incercat"si varianta fara religie la inceput,.
Totul era un haos! nu era aplicata decat legea lui Darwin.
La urma "Inginerii"si-au dat seama ca trebuie ceva in viata omului sa il potoleasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mudokins78):

Adica nici-o schimbare deoarece decat unele secte au razboi iar evolutia este afectata de alte cauze pe care tu nu le poti intelege inca. Lumea in prezent nu evolueaza din cauza mentalitatii tale, tot timpul e vina unor grupuri, nu a ta. Daca te-ai da jos de pe canapea vei intelege ce solutii ar fi si cat de dificil e de la punctul asta sa repari ceva. Coronavirusul ajuta momentan la upgrade-ul in lumea digitala a companiilor ceea ce va creste semnificativ productivitatea.

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule! E vorba de statistici pentru ingineri, nu ai cum sa iti dai seama daca stai prea mult pe scaun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mudokins78):

Tu esti inginer? Realizezi ca nu are nici o legatura religia cu situatia actuala, right?

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am spus ingineri (plural) Ma refeream la creatori!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mudokins78):

Aaa dar vezi ca un inginer predominant gaseste solutii la probleme, nu creeaza ceva de la 0. Adica in reply-ul de mai sus are sens, dar acum sa te referi la creatori. Anyways e complicata situatia si din cate vezi si cu religie si fara tot e prapad in lume...

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Ia fa ma si pe mine sa inteleg ca m ai facut curioasa dar nu inteleg cum ajuta coronavirusul la upgrade?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Forteaza elevii si studentii sa aiba examene online, ceea ce inseamna ca nu mai e nevoie de hartie deoarece masurile anticopiat sunt astfel: deschizi Paint, whiteboard etc. dai screenshare si ii arati profului ce faci acolo explicand. Forteaza companiile sa treaca online deoarece nu au voie sa aiba atati muncitori intr-un singur loc. De asemenea, unde era nevoie neaparat de un om fizic, fie se va automatiza, fie se va ajunge la control de la distanta pe acele masinarii. Astfel se reduce si poluarea dar se gasesc si solutii eficiente pentru avantajul tuturor. Singurele exceptii vor fi politie, pompieri doctori etc. Iar spitalele de asemenea vor fi upgradate cu o igiena imbunatatita si probabil, in timp, si automata, banalele boli fiind de asemenea prevenite cu statul acasa (cu exceptia cazului in care faci prostii de plictiseala si te accidentezi dar sa speram ca pana in 2025 nu va mai exista asa ceva...)

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg, ideea ar fi foarte buna ca teorie dar, nu ramin prea multi oameni fara loc de munca? in rest m-i se pare foarte ok.

| Andrei200202 a răspuns (pentru mudokins78):

Si tu chiar crezi ca Iisus nu se putea apăra sigur? Sau ar fi fost de acord ca să faci tu un masacru? Aia a fost jertfă

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu deoarece controleaza de la distanta masini automatizate sau chiar construiesc acele masini. In scurt timp se ajunge la o economie universala si se va implementa acei bani necesari pentru mancare (sau va fi gratis dupa rezolvarea unor obiceiuri de cateva persoane a manca o mie de portii) si fiecare va face ce-i place, nu va mai trebui sa munceasca ce nu-i convine si vor aparea practic noi joburi artistice si tehnologice.

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

E prea frumos sa fie adevarat dar mi-ar place.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Se intampla momentan doar la armata nu mai stiu unde vazusem gen activeaza de la distanta diverse arme in poligonul de testare dar nu un om ca sa apara probleme si sa piarda soldati, ci de un robotel similar omului care are senzori de sunet etc. si testeaza sa nu fie temperatura prea mare, prea mult zgomot, soc prea mare la brat etc.

| Theo94 a răspuns:

In viitor, in anul 3000 si chiar mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as duce inapoi in 2012 si mi-as trage cateva palma sa aleg alta facultate. Nu va risipiti timpul cu facultati fantoma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranță nu aș folosi-o să mă întorc în trecutul meu, pentru că nu vreau să schimb nimic și nici în viitor, pentru că mi-aș strica tot hazul.
În schimb cu toate că nu aș vrea, aș fi prea curios să vad anumite lucruri care s-au întâmplat înainte să mă nasc și să stau de vorbă cu anumite personaje istorice și nu aș rezista.
Aș bea o bere cu Leonardo da Vinci ca să văd cum și unde îl ducea capul. ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, din cauza Time Jail-ului. Daca as calatori in trecut, masina nu a fost inventata atunci, ceea ce inseamna one-way trip, iar oricum realitatea noastra nu e afectata de acele modificari, ci se va crea pur si simplu realitate paralele si se splinteaza, la teleportarea acolo, in "fara calatorul in timp" care continua pe firul in care era, si "cu calatorul in timp" care rade din existenta majoritatea oamenilor si creeaza acea societate complet transparenta si evoluata atat social, economic cat si tehnologic. Smecher va fi pentru mine, dar in celelalte realitati nu exista vreo schimbare... tot foamete si razboi inutil ramane.

| TristanTzara a răspuns:

Prima dată aș călători cu o sută de ani în viitor apoi și mai departe în viitor că să văd ce se întâmplă cu umanitatea. După m-aș întoarce în trecut și aș încerca să discut cu figuri din trecut Einstein, Napoleon, Newton, Tomas Aquinos, Carol cel Mare etc. că să văd ce oamenii erau.

| oz_1736 a răspuns:

Cred ca as deveni un criminal in serie. Un hibrid intre Vlad Tepes si Robin Hood happy

| Andrei200202 a răspuns:

M-aș întoarce pentru studii concrete. Nu pentru a schimba ceva.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Andrei200202):

Studii in vederea construcției piramidelor, dacă s-ar putea și studierea triburilor si civilizațiilor precum maya, aztecii etc

| MaryMaria333 a răspuns:

Numai si numai in amintirile frumoase pe care le am...ce nas face sa pot da timpul inapoi sa mai traiesc macar 1 secunda acele momente...

| morfeo a răspuns:

As repara multe greseli din trecut.

| L1m80 a răspuns:

Daca e calatorie in timp, nu intrebi "unde" ci "cand", in ce perioada.

| gemeni6226 explică (pentru L1m80):

Nu esti cumva zodia fecioara? Sigur ca ai dreptate dar nu asta am intrebat ca unde am gresit in exprimare.E omenesc sa gresesc.Doamne de toata lumea ar fi perfectionista ar fi cumplit de trait si de mult as fi la ospiciu daca toata lumea numai cu asta s-ar preocupa sa imi caute greselile.Niciodata nu am afirmat ca sunt perfecta sau ca sunt super culta si inteligenta.Imi face doar placere sa stau de vorba cu oamenii pe diferite subiecte.

| L1m80 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu-s fecioara, nu-s fecior!
Facusem doar o observatie, nu te-am criticat.

| gemeni6226 explică (pentru L1m80):

In alta ordine de idei de aceea am intrebat unde pentru ca pentru mine trecutul sau viitorul tot este un loc existent nu doar ceva imaginar, caci daca ar fi fost ceva imaginar atunci asa as fi intrebat dar pentru mine atit viitorul cit si trecutul daca as ajunge acolo ar fi un loc si nu o perioada de timp ca doara nu as pluti in eter ci as fi cu picioarele pe Pamint.

| gemeni6226 explică (pentru L1m80):

Ca zodie! caci am avut multe exemplare din zodia fecioara in jurul meu carora singura preocupare a fost sa ma puna la punct.

| L1m80 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu este imaginar. Dar daca iti spun ca este "timp" existent si nu loc, iar te superi. Exista si locuri, dar asta e ceva material. Timpul e imaterial. Exista, nu neaga nimeni. Atat in trecut cat si in viitor.

| L1m80 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu, nu sunt zodia fecioara. Ciudat, eu am cunoscut un tip fecioara, mai tacut ca mutii si care facea orice numai ca sa nu se contrazica cu nimeni.
Nu cred ca e adevarata legatura intre zodii si caracter.

| gemeni6226 explică (pentru L1m80):

Nu ma supar dar eu nu asa gandesc ca tine.Merg in trecut.Ok.Dar de ce merg? nu sa calatoresc doar in timp si sa vad pe monitorul masinii timpului cum merg eu cu ea in timp ce vad imagini derulind innapoi daca merg in trecut.Ci merg cu ea sa si ajung undeva.Intr-un loc anume unde voi parca si ies din masina ca vreau sa fac ceva acolo.Ca de exemplu nu mai vreau sa cumpar papagalul ce am cumparat in 2003 ca pe urma bani dati degeaba ca pasarea a zburat.Sau in 2001 cand am luat cerga si erau iar bani dati aiurea ca pe urma mi-am dat seama ca nu e practica.Deci as merge innapoi in timp dar sa fiu in locurile respective sa recuperez banii dati aiurea. Deci nu as fi suspendata in timp ci as fi in niste locuri din timp unde as dori sa fac ceva.

| L1m80 a răspuns (pentru gemeni6226):

Eh, se vede ca eu am facut mai multa fizica in scoala si vad altfel lucrurile. Stai in pace!

| gemeni6226 explică (pentru L1m80):

In alta ordine de idei am citi teoria unor oameni de stiinta inca nedemonstrate ca timpul exista simultan, Deci exista simultan prezentul trecutul si viitorul. Daca acestea exista simultan atunci tu ai dreptate ca ar fi trebuit sa intreb : cand.Si atunci chiar imi cer scuze daca aceasta teorie este adevarata.

| gemeni6226 explică (pentru L1m80):

Poate ca in scoala ai facut mai multa fizica, dar nu ai ajuns sa ai doctorat la universitatea Harvard sau Yale din ceea ce sustii si mai ales sa ai doctorat si materii stiintifice publicate in revista de specialitate despre notiunea timpului si a fizicii subcuantice.

| Andreigrgd a răspuns:

M-aș duce în viitor!