| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar exista o pastila care sa te omoare instant fara sa simti nimic, te-ai gandi sa o iei? Ma gandesc ca te-ar scuti de multa suferinta.

48 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum, când lumea mi-e deschisă, a gândi socoţi că pot ca întreg TPU-ul să- abandonez, împiedicându-mă de o pastilă?

| darrio2007 a răspuns:

Viata trebuie traita asa cum este. Numai prostii vor asemenea pastile.

| Simpatic a răspuns:

Daca ar fi sa poti alege cum sa mori, da acesta pastila ar fi un must have.
Pe de alta parte asta cu pastila imi aduce aminte de cele doua pastile din Matrix https://youtu.be/zQ1_IbFFbzA?t=219

| Adry05 a răspuns:

Nu, pentru că nu vreau să mor. în momentu ăsta aleg să nu mă omor pentru că nu vreau să mor, nu pentru că mi-ar fi frică de durerea vreunei opțiuni laughing

| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca nu meritati sa traiti daca ganditi astfel,sincer,cum te poti gandi astfel,bag de seama ca nu realizati ce afirmati, intreaba un om orb,paralizat,cu cancer,bonav mintal si aia din lagare vreau sa traiasca mai inca o zi,iar voi aveti totul si nu stiti sa apreciati ce aveti pacat,logic ca nu as lua nimic,viata este minunata,e doar una apoi dz stie ce o fii,dar macar stim cat traim acum, o viata ai,gandeste pozitiv,daca gandesti negativ ce rost are? Terminati cu drama,azi au murit cateva mii de copii de foame,cancer,si voi vb de pastile, traim in cele mai buna vremuri traite vreodata de specia umana cititi istoria, sa luati zinc sa va apere de corona, sa va spalati pe maini des, sanatate

| Mogiojojo a răspuns (pentru RAY):

Esti indragostit de o vreme?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Acum spui ca viata e minunata, nu de mult aveai alta parere.Te ai schimbat in bine vad, poate te insori.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand am inceput sa slabesc, am vazut ca se poate, desi a fost greu, am realizat chesti care le credeam sf, de exemplu azi am mers 21 de km, am descoperit nihilismul optimist si budismul, mereu trebuie sa vezi si partea buna a lucrurilor si sa fi prevăzător, sa anticipezi raul înainte sa se întâmpla dar nici sa te plângi si sa cauti solutii

| Violleta2022 a răspuns:

Dar exista, prin procedura de eutanasiere, doar ca nu-i la indemana prostilor, ca ar abuza de ea!

| Drimmero a răspuns:

Nu,, vreau sa traiesc cat m ai mult, viata e misto in esenta, doar ca apar situatii neprevazute pe parcursul ei, e construita bine de tot daca judecam doar dupa lucrurile pozitive.

| Mosotti a răspuns:

Normal, daca e cazul de o suferinta ireversibila, sigur, de ce nu? Daca as alege sa sufar inseamna ca as fi masochist.

| Donsavas a răspuns:

Exista. Sunt anestezicele.

| Apokales a răspuns (pentru Donsavas):

Spune-ne mai multe, de unde le luam, simti ceva dupa, cat costa?

| Donsavas a răspuns (pentru Apokales):

Nu le poti cumpara. Sunt în regim închis. E ilegal.

| Apokales a răspuns (pentru Donsavas):

Inca un motiv pentru care viata este nedreapta!

| Donsavas a răspuns (pentru Apokales):

Dacă ai tendințe sinucigase, e normal sa încerci sa te tratezi psihiatric si psihoterapeutic întâi. Dacă Nu, exista in lumea asta sinucidere asistată legal, dar nu la noi in tara. Cel mai indicat este sa urmezi un tratament medicamentos care sa te ajute sa lupți cu depresia.

| Apokales a răspuns (pentru Donsavas):

Multumesc, dar nu sufar de nimic, nu cred ca exista atata depresie in lume precum se aude pe net. Am perioade in care sunt trist, dar nu depresiv. Acum toata lumea cand are o zi naspa, clar e depresie, vreau sa mor laughing, prosti!

| Donsavas a răspuns (pentru Apokales):

Dacă iti doresti sa mori, poate fi depresie recurenta, ciclotimie sau tulburare bipolara sau un simplu episod depresiv. Un om trist nu isi doreste sa moara. E ceva usor de suportat si stii ca va trece de la sine.

| Apokales a răspuns (pentru Donsavas):

Glumeam, nu am putut lua in serios intrebarea. Per total nu imi doresc sa mor, dar in anumite situatii extreme nu ar strica sa existe aceasta optiune simpla, cred ca moartea poate fi un dar, daca gandesti la un anumit nivel.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Crezi ca asta e un subiect de glumit? Mergi pe categoria dragoste si sex!

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, chiar cred. Poti glumi cu orice, orice. De ce crezi altfel?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, îmi place viața.

| PainTech a răspuns:

Ce spui tu acolo e vorba de un cyanide pill. Au fost folosite in razboi si in fiecare misiune de pe SSI exista o astfel de pastila in cazul in care lucrurile merg extrem de prost.

Iti dai seama ca intr-o societate normala nu o sa gasesti asa ceva.

Presupun ca e doar o intrebare de curiozitate.
https://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_pill

In alt caz, TelVerde Antisuicid : 0800 801 200

| gemeni6226 a răspuns:

Nu pentru ca sunt crestina si buna sau rea viata trebuie traita pana la capat.

| siriusblack98 a răspuns:

In momentul actual probabil nu as lua-o dar as pune-o deoparte pentru vremuri ''bune''.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Avem supradoza cu heroina si morfina care te omoara in timp ce te simti grozav de bine. De ce as vrea sa ma duc fara sa simt nimic, macar sa fiu in al 9-lea cer cand ma prapadesc.

| Apokales a răspuns:

Nici nu m-as gandi, as lua-o pe loc.

| Apokales a răspuns:

M-am rasgandit, o sa iau 10 deodata, doar ca sa fiu sigur.

| Nilsson a răspuns:

E mai ușor să luăm o pastilă și să scăpăm de tot decât să înfruntăm greutățile cu demnitate, nu-i așa?

| Digikey a răspuns:

Nu scapi de nicio suferinta.
Te vei naste din nou si o vei lua de la capat in conditii mai dezavantajoase. De exemplu.aspect fizic -50%nivel intelectual -50%..Practic un votant PSD perfect.

| CleanHeart a răspuns:

Nu, o viata am si datoria mea e s-o duc pana la capat, daca as avea dureri insuportabile da dar asa " nievăr ".

| Dorotheea21 a răspuns:

Refuz sa ma gandesc prea mult la asta.
Pentru multe persoane ar fi o tentatie si un pericol prea mare, pentru ca daca alegi momentul gresit, nu mai ai timp de regrete, iar mie imi place sa regret. happy

| Theo94 a răspuns:

Acum nu, dar as pastra-o, nu stii ce momente vin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum n-aş lua-o.Nu sufăr, n-am de ce.Sunt tânără şi veselă.Csf, n-ai csf. laughing
Poate doar dacă aş fi fost bătrână şi foarte bolnavă, imobilizată la pat, cu dureri mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista in Elvetia, un cocktail de substante. Nu simti nimic decat un gust foarte amar al substantelor. Un paharel precum cel de shot-uri. Dar viata trebuie traita cu rele si cu bune, daca nu ar fi si rele cum am sti ca mai traim? Zice frumos Eclesiastul ca mai bine mergi intr-o casa de jale decat intr-o casa de petrecere. Intr-o casa de jale inima se inmoaie si esti mai aproape de a simti lucrurile importante in viata. Intr-o casa de petrecere toata lumea se destrabaleaza si se apropie tot mai mult de lucrurile lumesti si de pacatele trupesti. Ia pastila vietii si gusta din ea in fiecare zi, are de toate: suferinta, boala, durere, dezamagire, esec, ipocrizie, dar are si bunatate, frumusete, daruire, prietenie, altruism, sacrificiu, iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

- Chiar nu te-ai îmbătat niciodată?

| TheGentleman a răspuns:

Există. Pastile cu cianură. În timpul celui de Al 2-lea Război Mondial, spionii aveau așa ceva, ca în cazul în care erau prinși să le înghită pentru a nu fi forțați să divulge secrete

| oz_1736 a răspuns:

Nu. Sunt si alte metode sa traiesti pana in ultima clipa fara sa simti suferinta. Vorbesti cu un psihiatru sau cu un medic de la sectia paliative si vor sti exact ce ai nevoie. Pastilele fericirii artificiale sunt inventate de mult timp

| Alfred0703 a răspuns:

As lua doua sa fiu sigur.

| Apokales a răspuns (pentru Alfred0703):

Nu poti glumi cu asa ceva. Cum iti permiti laughing? Mergi pe categoria dragoste si sex!

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Cred ca acolo iti este locul, o categorie pe masura inteligentei tale.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram ironic. Poti glumii cu orice si oricat, scuteste-ne de figurile astea. Daca vrei sa mori gasesti si alte metode, noi iti uram mult noroc!

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Omu a intrebat una, tu zici alta, intrebarea lui suna ca intr-un caz din ala serios cand ai ceva grav, ai alege sa iei ceva sa dispari subit ca sa scapi de suferinta. Ar fi trebuit sa specifice, doar in cazuri grave, ca altfel nu se pune problema de asa ceva, si asa suna destul de serios. Omul nu se refera la el, si nu a cerut metode.

Si nu vad in nici un fel chestia asta gluma. Din contra, in mod normal un om care sufera ireversibil (boli incurabile care chinuie, nu rahaturi de fite ca motive), sa aiba dreptul de a alege o metoda rapida si okey, nu alte metode tot chinuitoare. Dar nu se pune problema si multi se chinuie desi nu ar mai vrea. Dar la animale se pune problema! Foaaarte ciudat, adica la alea se gandesc toti sa nu sufere.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Nu imi doresc asta, mai am multe de facut.Era o intrebare la care eram curios ce se respunde.De asta cu oameni ca tine nu o duce prea bine site-ul, raspundeti la misto nu ajutati pe nimeni. Numai bune.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, imi cer scuze, intrebarea parea mai mult conversationala, parea facuta la "misto" mai mult. Pentru mine moartea este un mare gol ( fara timp, spatiu sau gand), pastila ( moartea ) as lua-o doar in cazuri extreme, daca fiecare zi a vietii mele urmeaza sa fie un chin fara sfarsit. Cred ca moartea este un dar pana la urma, te poate scapa de multa suferinta, decat sa stau in ultimele mele zile din viata torturat de o boala nenorocita si sa ii trag si pe cei dragi mie prin suferinta mea, mai bine iau pastila, fara nici o ezitare.

| SoareDaniel a răspuns:

Nu, e practic imposibil zic eu, sa nu ai o pasiune in viata asta ''minunata'' ce-i drept doar pentru unii. Sa ajung si la un punct critic, de singuratate, sa nu am efectiv pe nimeni care sa ma sune tot nu as recurge la un asemenea gest, pentru ca si asa e foarte scurta viata, anii trec de zici ca au trecut cateva luni cum zice puya. Da, intr-un fel ai putea ajunge la un asemenea gest, daca ai fi la un level in care doar deschizi ochii te pui la masa si te culci la loc, practic ca si cand nu ai exista. Dar, daca esti capabil sa te bucuri de viata, asta trist, singur, fara prietena, nu vad de ce ti-ai ai face asta. Banii sa ai, numai bine.

| andiceasu95 a răspuns:

As lua-o la batranete

| mitzok a răspuns:

Inca nu ))