| Mădă0611 a întrebat:

Daca ar veni extraterestrii, cum si-ar da seama ca noi suntem, cica, cea mai inteligenta forma de viata de pe Pamant?

Albinele isi fac stupul in acea forma pentru a folosi spatiul cat mai bine. Nu mai stiu ce specie de muschi a reusit sa faca harta unui oras nu mai stiu cum (cautati voi tongue), copacii, se pare, ar comunica prin radacini. Mai sunt acei copaci care nu se ating, se poate sa fie o forma de inteligenta, asa nu transmit boli. Leul omoara puii masculului caruia i-a luat familia, pentru a o avea pe a lui si a nu avea rivali (e inteligență asta). Cainii se tavalesc pe mortaciuni. Scarbos pentru noi, dar o fi ceva logic acolo. Pasarile migratoare folosesc undele magnetice ale planetei. Toate lucrurile pe care le face orice forma de viata care inca exista sunt dovezi de inteligenta, doar ca nu le intelegem noi. Deci?

Apropo, mai aveti exemple?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Noi il avem pe Elon Musk si pe Becali.

| Mădă0611 explică (pentru Inferno):

Poate alta specie are un Elon Musk mai inteligent, doar ca nu vedem, si poate daca am vedea, n-am intelege.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fiindca noi sintem aia din virful lantului trofic, producem chestii gen muzica, pictura, si folosim nshpe limbi. Asta pe scurt. Si mai ales pentru ca noi am trimis Voyager-ul in spatiu, nu albinele.

| Sn4k3 a răspuns:

Bine ai scris ''cica''. As spune ca e destul de clar, dar astfel de intrebari ma fac sa cred ca extraterestii ar comunica mai degraba cu plantele decat cu noi.

| JicaContra a răspuns:

Noi avem forma de comunicatie complexa
transporturi internationale
creativitate
arta
am umplut atmosfera cu radiatie electromagnetica din semnale de date, TV, radio, etc.
suntem singura specie care ne acoperim cu haine... INTENTIONAT
sateliti artificiali
etc.

si, btw, albinele sunt mult mai cunoscute pentru ca produc miere, dar sunt la mici pitici pe langa furnici, care sunt cele mai bine organizate fiinte, dupa oameni

| Panamax a răspuns:

Cred ca ne supraveheaza de mii de ani si ca nu ne considera prea inteligenti ca specie.
Mancam cadavre de animale, ne ucidem intre noi, avem bombe cat sa distrugem planeta de cateva sute de ori etc.

| Mădă0611 explică (pentru Panamax):

Ti-au zis ei?

| Panamax a răspuns (pentru Mădă0611):

Am scris cred, deoarece m-am gandit ca cineva o sa aiba de comentat.

| Cksihja a răspuns:

Pentru că oamenii au ajuns în spațiu, au modificat planeta și se autodistrug, probabil vom dispărea înainte să ne viziteze extratereștri asta în cazul în care nu cumva noi suntem specia extraterestră iar pământul nu este decât o colonie.

| ivanhoe a răspuns:

Pai ti-ai cam dat singura raspunsul. Albinele sunt in stup, stupii ii facem noi plus tot felul de alte constructii din cele mai simple pana le cele mai complicate (ciubuc noi). De specia aia de muschi inca nu am auzit, dar sunt convins ca noi putem face harti mult mai exacte. Copacii comunica prin radacini, pe cand noi avem mult mai multe sisteme de comunicare ( vorbit, scris, vorbit la telefon, radio, morse si multe altele (ciubuc noi). Leul omoara pui, noi ne omoram sa avem lei in buzunare. Cainii se tavalesc pe mortaciuni, noi le pupam. Adica doar unii, cei care pupa moaste. Da, suntem cea mai inteligenta forma de viata. Asta daca facem o medie pentru ca nu toti sunt inzestrati cu inteligenta. big grin