| DorelSudoru a întrebat:

Daca ati castiga la loto ce ati face cu bani? ati da si la alti?(ma refer la sume mari)

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă aş câştiga până-ntr-un milion de euro, de exemplu, sub nicio formă nici măcar un cent n-aş da nimănui.
Dacă aş câştiga între un milion şi 10 milioane de euro, aş investi şi aş crea locuri de muncă relativ bine plătite în raport cu piaţa.
Dacă aş câştiga între 10 şi 50 de milioane de euro, poate aş finanţa construirea unui spital, retehnologizarea unuia deja existent sau şcolirea unor studenţi geniali şi săraci (aşa cum sunt mai toţi din România care au ceva în cap).
Dacă aş câştiga între 50 şi 100 de milioane de euro, poate aş dona şi pentru cazuri mai mărunte deşi tot eventualele ajutoare "în masă" ar fi ţinta mea. Pe sistemul "dă-i omului un peşte şi va mânca azi. dă-i o undiţă şi-nvaţă-l să pescuiască şi va mânca mereu". Aşa şi eu: Dacă ajut UN individ nu rezolv nimic, dacă ajut un loc în care se tratează sute de indivizi ca el, într-adevăr fac o diferenţă.
Dacă aş câştiga peste 100 de milioane de euro... ăăăh... sincer nu m-am gândit pentru că sunt conştient că nu o să am niciodată atâţia bani grămadă.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru care motiv?

| EmaS a răspuns:

Eu as da cu multa placere si la altii.Si asa din putinul meu imi place sa ajut pe cei ce se afla in necaz.Ma gandesc ca nu am nici un merit pentru ca sunt mai bine decat ei.Este bunatatea lui Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ce sa dau la altii? Daca o sa dau, o sa dau unor oameni nevoiasi, iar asta dupa ce ma voi aproviziona eu. Vezi ca am fost sincer.

| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles,as da la cei dragi o suma, as da poate si la asociatii umanitare, oameni necajiti si apoi restul mi-as pastra pentru mine.Decat sa fiu lacom si sa pastrez doar pentru mine mai bine fac si un bine si mai am si eu.Ca doar suma e mare.
E foarte frumos si benefic sa faci bine.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu as cumpara site-ul TPU si mi-as bate joc de utilizatori pana m-as plictisi... Pe urma as cere bani pentru acces si daca tot nu scap de ei, tpu.ro ar deveni un site despre stiinta fabricarii lifturilor (ca sa prezinte interes total)

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu, ba chiar as avea grija sa nu stie nimeni in afara de mama ca am castigat, ca exista riscul sa nu mai stii daca esti iubit datorita contului tau sau datorita a ceea ce esti. Cea mai mare dorinta a mea este sa muncesc NUMAI din placere, nu din necesitate, chiar daca imi place foarte mult ceea ce fac.
Daca ar fi vorba de o situatie disperata, gen nevoie de bani pentru o operatie scumpa eventual as minti ca i-am strans ca urmare a unei campanii, de dat as da cu toata inima rudelor si prietenilor apropiati.
Ce as face in primul rand? Ca sa fiu sigura ca infuzia de bani multi nu ma tampeste definitiv, as incerca din toate puterile sa raman la fel, apoi mi-as deschide o afacere micuta, pe langa activitatea de baza si mi-as cumpara mai multe spatii, apartamente si cladiri pe care le-as inchiria, mai pastrez ceva si in banca pentru situatii de urgenta si gata.

| siwel a răspuns:

Ma intreb pe langa intrebarea ta. Are aceeasi valoare sa dai altora cand tu ai mult? Asta in comparatie cu sa dai mult din putin?

| dexro a răspuns:

Nu as da la nimeni nimic! Nu as investii banii in ceva profitabil neaparat ci as investii banii in chestii care cred eu ca sunt necesare omenirii! Cercetarea spatiala ar fi pe primul loc dupa surse alternative de energie. As avea grije sa nu sponsorizez ceva existent cum ar fi NASA care baga mai multi bani in arme decat in cercetare sau vrunu de face energie alternative eoliene etc. astea toti au si companii de petrol ceea ce este caraghios. As cauta oamenii "mei", iar daca se intampla sa profit de pe urma rezultatului ok daca nu aproape la fel de bine.
Depinde si cat de mare este suma castigata happy

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Sincer,nu,n-as da
as pleca cu familia in alta tara si as sta cat mai mult, eventual in Hawaiilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| RuxRawrr a răspuns:

NU! I-as pastra pentru mine si familia mea laughing).

| Xenaaaa a răspuns:

Mai intai as rezolva cu toate datoriile. Apoi mias asigura o viata stabila din punct de vedere economic.As investi intr.o mica afacare iar rrestul banilor i-as dona la casele de copii.

| ionut_9568 a răspuns:

Eu daca as castiga la loto as darui la o manastire so suma mare de bani si la cei saraci la fel. Acum fa cum sti tu. Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai o persoana fara o viziune clara asupra vietii isi doneaza banii, pentru mai multa siguranta in ziua de azi este bine ca banii sa-i pastrezi pentru tine.
Pana acum nu s-au intalnit intelectuali prin randul celor care fac donatii, tot oamenii simpli sunt cei care finanteaza familiile nevoiase.
Concluzia: daca gandesti agresiv, te astepti ca toata lumea din jurul tau sa-ti raspunda cu aceeasi moneda si de aceea iei decizii din egoism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

voi voi voi dusmanilor
care va rugati sa mor laughing am glumit
As cumpara teren agricol mult pe care sa-l lucrez cu oameni angajati de mine,imi investesc banii in locuinte,cantine, scoli si gradinite si alte necesare pentru muncitorii mei, e-heeeeeeei, am multe in cap

| LiIiA a răspuns:

Sincer eu nu mias cumpara eu pentru. mine eu asa as face si mias ajuta parintii sau rudele in general eu am castigat de 3 ori la loto

| Marci a răspuns:

Mereu mi-am dorit sa deschid un adapost de pisici caini si comunitari daca as castiga nu cred ca as putea sa fac unul am 12 ani dar sigur as sponsoriza unul (doar parerea mea)